Головна / Поради / Міфи про користь вітамінних комплексів

Міфи про користь вітамінних комплексів

Колись цинга стала справжнім прокляттям моряків. Уявіть: пливе людина на кораблі кілька місяців, харчується в’яленою рибою і галетами, а потім – раз! На тілі висип, і всі зуби випали. Містика, не інакше.

Хворобу намагалися лікувати кровопусканням і пастою з ртуті, але вона продовжувала і продовжувала забирати життя. А всього-то і потрібно було захопити на корабель сухофруктів. І тоді близько мільйона моряків не загинули б через банальну нестачу вітаміну С.

У 21 столітті цингою вже не хворіють, але у багатьох залишилися приблизно такі ж уявлення про вітаміни, як у нещасних моряків. Сьогодні ми їх спростуємо.

Навесні багато людей страждають авітамінозом

Міфи про користь вітамінних комплексів 1

Про діагноз «весняний авітаміноз» не знають ніде в світі, окрім як в колишньому СРСР. Вірніше, знають, але розуміють по-іншому: як повна відсутність одного або декількох вітамінів в раціоні. Це важка хвороба з вираженими симптомами: прямо як у моряків з цингою. Досягти такого практично неможливо – якщо, звичайно, ви не живете де-небудь в таборі для біженців і не харчуєтеся одними сухарями.

Вітаміни потрібні всім

Журналісти люблять лякати нас статистикою на кшталт “70% українців страждають від нестачі вітаміну С”. Але насправді, брак якогось вітаміну, не привід для паніки. Межі норми сильно розмиті і індивідуальні, тому навіть якщо аналізи показують «дефіцит», це не завжди говорить про патологію. Чи потрібно вам приймати вітаміни додатково, може сказати тільки лікар. Якщо ви відчуваєте себе добре, то, швидше за все, не потрібно.Здоровим людям лікарі рекомендують тільки вітамін D з жовтня по березень. Вагітним додатково потрібна фолієва кислота. Але наукових даних про те, що вітамінні комплекси без призначень лікаря хоч якось запобігають хворобі, поки що немає.

Вітамінів багато не буває

Дуже навіть буває. Наприклад, передозування вітаміну A у вагітних погано відбивається на розвитку плода і викликає різні патології. Надлишок вітаміну E на 30% підвищує ризик розвитку раку. Вітамін D в надмірних кількостях викликає камені в нирках.

Вітамін С допомагає при застуді

Про це говорили ще в 70-х, але так і не довели. Люди, які регулярно приймають вітамін C, хворіють не рідше і не частіше за інших. Тривалість хвороби дійсно скорочується, але… Всього на півдня. Замість 7 днів застуда триватиме 6,5.

Кальцій зміцнює нігті

Вчені вважають, що міф народився через те, що кальцій дійсно міститься в нігтях і насправді зміцнює кістки. Ось тільки в кістках його в 800 разів більше. Насправді, твердими нігті робить амінокислота цистеїн. Її ж недолік провокує крихкість.

Міфи про користь вітамінних комплексів 2

Вітаміни з їжі кращі вітамінів з аптеки

В звичайній їжі міститься багато чого корисного – не тільки вітаміни. Тому не сподівайтеся на таблетки, якщо харчуєтеся одним фастфудом. Тим більше, що їх, як ми з’ясували, не варто приймати без призначення лікаря.

Але якщо призначення є, то боятися штучних добавок не потрібно. Природні і синтетичні вітаміни зазвичай однакові за хімічною структурою і дією. А багато з них і отримують з натуральної сировини: наприклад, нікотинову кислоту синтезують з чорноплідної горобини, а вітамін С з глюкози.

Додано: 08/14/19 10:19
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.