Головна / Терапія / Чим небезпечно пити антибіотики без призначення лікаря

Чим небезпечно пити антибіотики без призначення лікаря

Про проблему антибіотикорезистентності, недостатню інформованість населення та нові антимікробні препарати поговоримо в цій статті.

Чим небезпечно пити антибіотики без призначення лікаря 1

Мікроорганізмів, стійких до антибіотиків, стає все більше

Актуальність теми стійкості до антибіотиків та антибіотикорезистентності важко переоцінити. Ще в 2013 році на замовлення уряду Великобританії була опублікована відома доповідь Джима О’ніла. Згідно з документом, в даний час приблизно 700 тисяч людей у світі гинуть від інфекцій, викликаних стійкими бактеріями. Якщо нічого не робити, то до 2050 року щорічно помиратимуть 10 мільйонів чоловік. Це більше, ніж від онкологічних захворювань.

Ця ж проблема знайшла своє відображення в резолюції ООН, яку підписала рекордна кількість країн.

З чим це пов’язано? Можна виділити фактор, який впливає сильніше за інших?

Насправді, причин багато. Ці проблеми пов’язані не тільки з клінічною медициною, тобто використанням антибіотиків для людей, але і з сільським господарством. Одна з основних – нераціональне використання антибіотиків, коли люди самостійно купують препарати без призначення лікаря.Існує велика кількість бактерій. Які з них більш стійкі, які менш стійкі, які становлять найбільшу загрозу сьогодні?

Найбільш гостро проблема антибіотикорезистентності стоїть в стаціонарах. У позалікарняних умовах стійкість мікроорганізмів, як правило, менша. Є критичний список Всесвітньої організації охорони здоров’я, який був сформований на основі експертної думки різних людей.

Сьогодні в усьому світі існує велика трійка мікроорганізмів, що становлять найбільшу загрозу. Це синьогнійна паличка, ацинетобактерії і представники сімейства ентеробактерій-класична кишкова паличка, клебсієла. Така ситуація характерна для всіх країн світу.

Який з факторів найбільше визначає антибіотикорезистентність: неправильне призначення лікарів або самостійне вживання пацієнтом?

Один з ключових факторів, що впливають на антибіотикорезистентність – – це самостійний прийом антимікробних препаратів. У більшості країн Європи і США ви просто не зможете купити антибіотики без рецепта – їх призначають тільки при наявності суворих показань. Вам не продадуть навіть банальний пеніцилін.

ВООЗ зазначала, що нових антибіотиків розробляється недостатньо. Чи реальна ситуація, коли лікувати бактеріальні інфекції стане дійсно нічим?Дійсно, ВООЗ відзначала це кілька років тому, але на щастя, нові антибіотики з’являються. Зараз доступні антибіотики для лікування трьох найбільш критичних груп збудників, про які ми вже говорили.

Це тазобактам для лікування інфекцій, викликаних різними мікроорганізмами і, перш за все, синьогнійною паличкою. Також новими антибіотиками є цефтазидим/авібактам, далбаванцин, телаванцин, тедизолід, даптоміцин. Спектр їх показань досить великий – інфекції сечових шляхів, інтраабдомінальні інфекції, госпітальна або нозокоміальна пневмонія. У розробці також знаходиться ряд препаратів. Так що не слід очікувати, що нам нічим буде лікувати пацієнтів.

Впевнений, якщо ви задасте будь-якому лікарю питання, чи потрібні нам нові антибіотики, однозначна відповідь буде так, нові препарати потрібні.

Що ми можемо зробити, щоб запобігти ризику розвитку стійкості мікроорганізмів до них?

Специфіка препаратів така, що стійкість до них розвивається незалежно від нашого бажання. Наше завдання – мінімізувати зростання стійкості. І з моєї точки зору, відповідь на це питання лежить в якісній мікробіологічної діагностики. У нас з’явилися нові технології. У нашій країні є дуже сильні бактеріологи, які володіють всіма компетенціями для правильного визначення у мікроорганізмів чутливості до антибіотиків.

Призначення антибіотиків, які критично важливі для лікування пацієнтів, – це спільна робота лікарів декількох спеціальностей. Проблема зниження ризику розвитку резистентності лежить в раціональному їх використанні на основі даних мікробіології і консенсусної думки тих людей, які беруть участь у призначенні препаратів.Додано: 03/26/19 10:29
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.