Головна / Гінекологія‎ / МРТ малого тазу у жінок: показання, протипоказання, методика

МРТ малого тазу у жінок: показання, протипоказання, методика

Для отримання зображень органів, розташованих в малому тазі, при магнітно-резонансній томографії (МРТ) використовуються магнітне поле і радіохвилі. Це неінвазивне дослідження (без хірургічного проникнення в тіло), яке дає можливість візуалізувати м’язи і м’які тканини.

МРТ-сканування дає можливість лікарю-радіологу отримати зображення кісток, органів, кровоносних судин і інших тканин в області малого тазу. Тут розташовуються органи репродуктивної системи, сечовий міхур, а також численні важливі м’язи. Томографія допомагає уточнити передбачуваний діагноз, поставлений з допомогою інших методів, наприклад, рентгенографії цієї області.

Лікарі також використовують метод для діагностики непояснених болів в тазостегнових суглобах, визначення розповсюдження пухлини одного з органів малого тазу або для кращого розуміння причин захворювань у цій ділянці.

На відміну від рентгенографії та комп’ютерної томографії, при МРТ не використовується опромінення і радіація. Це дослідження безпечне навіть для дітей і вагітних жінок.

Показання

МРТ малого тазу у жінок: показання, протипоказання, методика 1

Болі внизу живота, порушення менструального циклу, сечовипускання, дефекації, а також ряд інших симптомів є показаннями до проведення жінці МРТ.
У ході діагностики докладно вивчаються органи сечовидільної і репродуктивної систем жінки. Оскільки в цих органах є ймовірність розвитку злоякісних пухлин, необхідність томографії виникає при найменшій ймовірності такого захворювання. МРТ малого тазу у жінок дає можливість виявити рак на ранній стадії, що значно збільшує шанси на одужання.Томографія органів малого тазу у жінок може допомогти виявити причину хвороби при різноманітних скаргах, наприклад:

 • біль у нижній частині живота;
 • незрозумілі утруднення при сечовипусканні і/або дефекації;
 • безпліддя;
 • нерегулярні маткові кровотечі;
 • інтенсивні кровотечі під час менструацій;
 • аномальні виділення з статевих шляхів;
 • необґрунтовано швидке зниження ваги;
 • домішка крові в сечі або калі.
 

За даними процедури, зіставивши їх з клінічними проявами та іншими результатами, лікар може діагностувати такі захворювання:

 • вроджені вади розвитку матки;
 • травма і її наслідки;
 • рак матки, яєчників, сечового міхура, прямої кишки розміром менше 1 см;
 • метастази пухлин з інших областей тіла;
 • міома матки;
 • кіста яєчника;
 • поліпи ендометрія;
 • пролапс і випадання органів малого тазу;
 • запальні захворювання;
 • судинні аномалії;
 • ендометріоз;
 • слабкість тазового дна.
 

МРТ під час вагітності допомагає визначити необхідність госпіталізації для збереження плоду, щоб не допустити передчасних пологів. Виконувати таку процедуру можна у II-III триместрах.

Протипоказання для МРТ

Обмежень для проведення магнітно-резонансного сканування мало, так як при його виконанні не використовуються потенційно небезпечні промені.

Обмеження стосуються тих пацієнтів, у тілі яких є металеві імплантати. Наприклад, магніти, використовувані при МРТ, можуть порушити роботу кардіостимулятора або викликати переміщення металевих штифтів та стрижнів.

Необхідно обов'язково повідомити лікаря, якщо в організмі є який-небудь з перерахованих імплантатів: • штучний суглоб;
 • штучний клапан серця;
 • металеві пластини, гвинти, інші конструкції після ортопедичних операцій;
 • кардіостимулятор;
 • металеві кліпси (затискачі) після операцій на судинах, наприклад, з приводу аневризми;
 • брекети;
 • слухові імплантати;
 • інсулінова помпа;
 • дробинки в тканинах або інші невидалені металеві об’єкти.
 

Якщо при МРТ використовується контрастування гадолінієм, щоб заповнити судини і краще вивчити дрібні анатомічні особливості органу, можливий розвиток алергічної реакції. Однак вона зазвичай виражена слабко і легко контролюється за допомогою ліків.

Також використання контрасту може бути обмежене при будь-яких нефропатіях (ураженнях нирок), наприклад, внаслідок діабету.

Протягом 48 годин після сканування з контрастуванням не рекомендується грудне вигодовування.

При остраху закритих приміщень пацієнт може відчувати під час МРТ малого тазу дискомфорт. Проте боятися тут нічого. У приміщенні для дослідження є двосторонній зв’язок з персоналом. При необхідності можуть бути призначені легкі заспокійливі засоби.

Теоретично магнітне поле може впливати на самі ранні стадії розвитку плода. Однак для вже сформованого ембріона воно нешкідливе.

Підготовка до МРТ

Під час менструальної кровотечі МРТ малого тазу не проводиться. Найкращим часом для діагностики жінок буде 7-10 день від початку місячних.

За день до МРТ малого тазу слід відмовитися від молока, чорного хліба, грубої клітковини і газованих напоїв, щоб уникнути здуття кишечника. Особливо не рекомендується їсти солодкі продукти.

Перед томографією потрібно попередити радіолога про наявність кардіостимулятора або іншого металевого предмета всередині тіла. В залежності від типу кардіостимулятора жінці можуть запропонувати інший вид дослідження малого тазу, наприклад, комп’ютерну томографію. Деякі моделі кардіостимуляторів можуть бути перепрограмовані перед МРТ, щоб їх робота не порушувалася.

Перед процедурою потрібно зняти окуляри, всі прикраси і пірсинг. У кабінеті МРТ зазвичай пропонують індивідуальні халати, тому метал на одязі не вплине на дослідження.

Деякі методики МРТ у жінок проводяться з введенням контрастної речовини через крапельницю. Це забезпечує більш чітке зображення судин в області малого тазу. Якщо у жінки вже була раніше алергічна реакція на контраст, вона також повинна повідомити про це лікаря.

У деяких випадках перед МРТ малого тазу необхідно очистити кишечник.

Для цього використовуються:

 • проносні засоби;
 • клізма;
 • спеціальний препарат.
 

Також може знадобитися відмова від прийому їжі протягом 4-6 годин до дослідження. Іноді на МРТ просять прийти з повним сечовим міхуром, в інших випадках перед дослідженням потрібно відвідати туалет. Всі ці особливості визначаються метою дослідження та обумовлюються з жінкою заздалегідь.

Проведення МРТ

Магнітне поле, створюване при МРТ малого тазу, тимчасово надає молекулам води в тілі односпрямований напрямок коливань. Сигнали, що випускаються такими молекулами, сприймаються і підсилюються за допомогою радіохвиль. На їх основі комп’ютер моделює зображення органів.

Якщо дослідження вимагає застосування контрастної речовини, медсестра введе її внутрішньовенно. Після цього потрібно почекати деякий час, щоб рівномірно розподілилась по судинному руслу.

МРТ-апарат виглядає як велике пластикове кільце з кушеткою (столом), який повільно переміщається в центр отвору. При виконанні вказівок лікаря і відсутності металевих предметів в тілі дослідження абсолютно безпечне.

Жінка лягає на кушетку, яка «заїжджає» в кільце. Технік може помістити навколо тазу додаткові котушки, щоб поліпшити якість зображення. При необхідності одна з таких котушок може бути введена в задній прохід, якщо в центрі уваги лікарів знаходиться пряма кишка.

Для зручності жінки їй пропонують невелику подушку і легку ковдру. Технік контролює рух кушетки з іншої кімнати шляхом дистанційного управління. Лікар може спілкуватися з пацієнткою через мікрофон.

По мірі створення зображень апарат може видавати досить гучний шум. Тому в деяких лікарнях пропонують пацієнтам беруші, а в інших є навушники і телевізор.

Під час процедури іноді необхідно на декілька секунд затримати дихання, але при дослідженні малого таза це трапляється рідко. Жінка під час діагностики нічого не відчуває, так як магнітні поля, радіохвилі, схожі на FM-частоти, не відчуваються.

Типове дослідження триває від 30 до 60 хвилин, після чого кушетка «виїжджає» з кільця, в кімнату входить медсестра і допомагає пацієнтці встати.

Що відбувається після дослідження

МРТ малого тазу у жінок: показання, протипоказання, методика 2

Після МРТ малого таза жінка може залишити лікарню. Якщо вона отримувала заспокійливе, можна трохи почекати в холі або викликати супроводжуючого, щоб дістатися додому. Надалі жінка може вести звичайне життя.

Початкові результати стають відомі протягом декількох днів, але комплексний аналіз може тривати до тижня.

Після отримання результатів лікар під час чергового візиту пацієнтки пояснює їй, що у неї виявлено. Можуть знадобитися додаткові аналізи або дослідження. У разі якщо діагноз став ясний, призначається необхідне лікування.

До якого лікаря звернутися

На МРТ органів малого тазу направляє лікар, до якого пацієнт звернувся з відповідними скаргами. Це може бути акушер гінеколог, онколог, уролог, проктолог. Результати дослідження інтерпретує лікар променевої діагностики, однак його висновок не є діагнозом. Для визначення хвороби пацієнта його дані МРТ повинні бути додатково проаналізовано лікарем, який відправив на обстеження.Додано: 04/29/18 2:39
Категорія: Гінекологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.