Головна / Поради / Алергія на алкоголь: прояви, як лікувати

Алергія на алкоголь: прояви, як лікувати

Деяким людям доводиться стикатися з тим, що після вживання навіть незначних доз спиртовмісних напоїв або продуктів на шкірних покривах з’являються червоні плями, виникнення яких пов’язане з розвитком алергічної реакції. Цей прояв виникає одним з перших. Спочатку шкіра червоніє, а потім з’являються висипання різного характеру.

Алергія на алкоголь, як і будь-яка алергічна реакція, вказує на підвищену індивідуальну реактивність імунної системи, що з’являється у відповідь на ослаблення імунітету. Ці процеси супроводжуються викидом в кров гістаміну і запальною реакцією, яка згодом може призводити до ускладнень різної тяжкості.

Чому виникає алергія на алкоголь? Як вона проявляється? Як виявляється і лікується подібна алергічна реакція? Відповіді на ці питання ви отримаєте в нашій статті.

Причини

Алергія на алкоголь: прояви, як лікувати 1

Деякі люди, професія яких не пов’язана з медициною, помилково припускають, що алергія на алкоголь провокується не тільки етиловим спиртом, але і спиртами, що утворюються: • при бродінні хмелю і солоду з дріжджами в пиві; фруктів з цукром у вині, сидрі та ін.;
 • настоюванні винного спирту в дубових бочках в коньяку;
 • контакті з іншими компонентами, які використовуються для виробництва напоїв (самбуки, текіли, віскі, амаретто та ін.) або продуктів (десертів, соусів та ін.).

Виявити першопричину цього різновиду алергії буває досить складно. Саме тому фахівці рекомендують звертатися за допомогою до фахівця при появі перших епізодів алергії на алкоголь.

Поки вчені не змогли виявити механізми розвитку розглянутої в рамках цієї статті алергічної реакції. Складність у вирішенні цієї задачі полягає в тому, що етанол не є «чужорідним» агентом для нашого організму, так як в невеликих обсягах він продукується під час протікання різних біохімічних реакцій.

Саме тому частина фахівців припускає, що відповідь імунної системи може викликатися не самим етанолом, а додатковими компонентами спиртовмісних напоїв.

Існує й інша теорія про те, що алергія на алкоголь провокується тільки на одержуваний «штучним шляхом», тобто вироблений поза нашим організмом спирт. Можливо, ця версія природи патології і є вірною, так як саме алергія на алкоголь нерідко передається у спадок.

Крім цього, фахівці виділяють ще одну окрему патологію, пов’язану з вживанням спиртних напоїв. Причиною її виникнення є аномалія, при якій в організмі відсутній фермент, що розщеплює алкоголь. Її прояви зовсім інші і не схожі з розглянутою в рамках цієї статті алергічною реакцією.

Симптоми

Поява червоних плям, поверхня яких не підноситься над поверхнею шкіри, стає першою ознакою алергії на алкоголь. Вони можуть виникати на обличчі, шиї, руках, грудях, животі та інших областях тіла. Пізніше плями сверблять і доставляють неприємні відчуття при розчісуванні. Ступінь їх вираженості залежить не тільки від сили відповідної реакції імунітету, але і від дози спиртного напою.Перший епізод алергічної реакції може закінчуватися виникненням тільки цього симптому. Згодом або при великій дозі випитого з’являються елементи висипу.

Він може бути:

 • уртикарний – у вигляді червоних щільних пухирів;
 • еритематозний – у вигляді плям на поверхні шкірних покривів (іноді зливаються);
 • папульозний – у вигляді ущільнень рожевого або тілесного відтінку;
 • геморагічний – у вигляді бульбашок (папул) з рідиною (іноді з кров’яними включеннями);
 • бульозний – у вигляді папул з серозною рідиною.
 

Через деякий час гіперемована шкіра в зоні червоних плям починає світлішати до натурального відтінку шкірних покривів. Після цього на її поверхні виникають ділянки лущення.

Крім шкірних проявів викликана алкоголем реакція імунної системи може супроводжуватися іншими симптомами алергії:

 • закладеність носа і нежить з відділенням прозорого ексудату;
 • відчуття почуття жару в тих чи інших частинах тіла;
 • озноб;
 • набряклість губ;
 • набряклість повік і почервоніння кон’юнктиви;
 • набряк горла і утрудненість дихання (при вираженій реакції на алкоголь);
 • астматичний кашель і задуха;
 • скачки температури тіла і / або артеріального тиску;
 • почастішання пульсу або брадикардія;
 • головний біль, загальмованість, порушення свідомості, загальна слабкість та інші ознаки ураження тканин нервової системи;
 • сверблячка і оніміння слизової порожнини рота, гіперемія і збільшення язика в розмірі, нудота, блювота, кольки та інші диспепсичні прояви.
 

Майже всі перераховані вище прояви можуть виявлятися і під час інших наслідків вживання алкогольних напоїв: похмільного синдрому, загострень хронічних захворювань (наприклад, бронхіальної астми, хронічного панкреатиту тощо).

Решта виникають варіабельно, а ступінь їх вираженості визначається різними факторами. Найнебезпечнішим варіантом перебігу алергії на алкоголь є поєднання відразу декількох ознак цієї патології.

Невідкладна допомога

При появі ознак алергії на алкоголь потерпілому слід надати першу допомогу:

 • промити шлунок холодною водою (якщо хворий у свідомості і процедура виконується фахівцем);
 • зробити клізму і викликати блювоту (якщо допомога надається не медичним працівником);
 • посадити потерпілого в зручній позі і не давати засипати при ознаках почервоніння і набряках ротової порожнини, кашлі або задусі, блювоті;
 • дати прийняти ентеросорбент: Смекта, Полісорб, активоване вугілля, Атоксил, ентеросгель, рідке вугілля та ін.;
 • при тяжких проявах алкогольної інтоксикації рекомендується введення детоксикуючих інфузійних розчинів (Дисоль, Гемодез, 5% розчин глюкози або фізіологічний розчин) і сечогінний (Лазикс, Фуросемід та ін);
 • для усунення набряків дати антигістамінний засіб (бажано ввести внутрішньом’язово): Піпольфен, Супрастин, Эбастин, Лоратадин, L-цет та ін.;
 • при швидкому наростанні або набряклості ввести глюкокортикоїдний препарат (Преднізолон або його аналоги);
 • при початку задухи скористатися інгаляційними засобами короткого або комбінованого (тобто в комбінації з гормонами) дії (наприклад, Вентолин, Фенотерол, Беротек, Симбикорт, Серетид та ін).
 

Діагностика та лікування

Алергія на алкоголь: прояви, як лікувати 2
В діагностиці цього захворювання допоможе аналіз крові на імуноглобуліни G і E

Виявити алергію саме на алкоголь досить складно, так як подібні симптоми можуть провокуватися іншими патологіями, що протікають хронічно і рецидивуючими на тлі алкогольного сп’яніння.

Для діагностики розглянутої в рамках цієї статті патології застосовується комплексна тактика:

 • ретельний збір анамнезу та аналіз факторів розвитку симптомів;
 • лабораторні аналізи: кров на імуноглобуліни Е і G, тест на гістамін.
 

Для виключення помилок виконуються тести диференціальної діагностики для відмінності алергії на алкоголь з іншими патологіями зі схожими проявами (наприклад, нервово-психічних відхилень, ендокринних порушень або харчової алергії). При загостренні супутніх захворювань в план діагностики включають дослідження, що дозволяють встановити ступінь їх загострення і тактику лікування.

Після надання невідкладної допомоги для усунення місцевих проявів алергії на алкоголь використовуються місцеві препарати:

 • Псило-бальзам;
 • Кетоцин;
 • Фенистил гель;
 • Дермадрин.
 

Мазі на основі глюкокортикостероїдів можуть призначатися тільки через добу після вживання алкогольних напоїв. При сильному наростанні набряку і свербіння це правило може ігноруватися на користь нанесення Гистану.

Іноді при чесанні сверблячих ділянок шкірні покриви можуть заражатися інфекціями. Для усунення запально-гнійних вогнищ використовуються мазі і препарати на основі антибактеріальних і дезінфікуючих засобів або антибіотиків: емульсія Синтоміцину, Повідон-Йод, Левомеколь, Бепантен та ін. Прискорення загоєння може досягатися засобами на основі компонентів тваринного походження, вітамінів, екстрактів трав або ефірних олій: Рятувальник, Солкосерил, Пантенол і ін.

Через добу після усунення алкогольного сп’яніння хворому рекомендується дотримання гіпоалергенної дієти. Для цього протягом дня вживається кефір, йогурт або інший кисломолочний продукт. Згодом для нормалізації травлення призначаються пробіотики (Лактіум, Біфіформ, Хілак-форте та ін.), ферменти (Креон, Фестал, Панкреатин, Мезим та ін.), препарати для поліпшення перистальтики (Мотиліум та ін.).

При виявленні розладів в роботі серцево-судинної або нервової системи та органів дихання проводиться лікування виникаючих симптомів і їх наслідків.

Профілактика

Для запобігання повторних алергічних реакцій на алкоголь хворому рекомендується повна відмова від вживання спиртних напоїв. Однак переважна більшість людей не може відмовлятися від спиртного відразу і повністю.

У цих випадках хворому слід максимально мінімізувати ризики вживання неякісного алкоголю і знизити дозу вживаного алкоголю. У деяких випадках для усунення алергії досить визначити, на який напій розвивається патологічна реакція, і замінити його іншим. Для цього може рекомендуватися ведення так званого щоденника алергіка.

Важливу роль у запобіганні алергічної реакції на алкоголь грає і якість споживаних напоїв, так як в неякісної продукції крім етанолу містяться різні агресивні для організму хімічні сполуки. Іноді для запобігання алергічної реакції буває досить правильно підбирати закуску, так як у ряді випадків тільки при певному поєднанні напою і продукту харчування виникає відповідна реакція з боку імунітету. При алергії на самогон, віскі і текілу, можна спробувати перейти на вживання якісного коньяку або горілки, у яких міститься менша кількість хімічних сполук.

До якого лікаря звернутися?

При появі червоних плям або висипань на шкірних покривах різних частин тіла слід звернутися до алерголога і пройти повне обстеження. Для виявлення розвитку алергії у план обстеження включають ретельний збір анамнезу і здачу лабораторних аналізів (тести на алергію, дослідження для виявлення супутніх патологій або ускладнень).

Алергія на алкоголь викликається відповідною реакцією імунної системи на надходження етанолу в кров і супроводжується появою червоних плям і інших елементів висипу на шкірних покривах.

Цей різновид алергії може супроводжуватися й іншими симптомами, що вказують на розвиток запальної реакції в тканинах органів дихальної, травної, серцево-судинної і нервової системи. Лікування алергії на алкоголь має починатися якомога раніше, так як його відсутність може призводити до розвитку небезпечних для здоров’я і життя ускладнень.Додано: 02/11/19 10:19
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.