Головна / ЛОР / Свист у вухах: причини, лікування

Свист у вухах: причини, лікування

На здоровий стан слухового апарату впливає велика кількість різних факторів. Через деякі виникають різні патології, позбутися від яких стає дуже важко. У деяких ситуаціях одним з симптомів стає постійний свист у вухах і голові.

Крім того, що цей звук приносить великий дискомфорт, позначаючись на психіку людини, він також може бути симптомом серйозного порушення в організмі.

Можна виділити кілька видів свисту, грунтуючись на характері звуку:

 • Високочастотний свист, який супроводжується гулом, дзижчанням або писком, чути тільки хворому.
 • Суб’єктивний свист, при якому відбувається створення ілюзії свисту.
 • Свист, який схожий на звуки клацання, повторює ритм серцебиття людини.
 • Свист, який чується не тільки хворому, але і оточуючим. Дуже рідкісний випадок.
 
Свист у вухах: причини, лікування 1

Причини виникнення свисту в вухах і голові

Свист у вусі – це не самостійне захворювання, найчастіше він виникає через: • тривалий вплив гучних звуків, особливо якщо мова йде про агресивний звуковий фон, наприклад сирену. В такому випадку даний симптом проходить самостійно і не потребує певного лікування. Але все ж потрібно пам’ятати про те, що довготривала дія таких звуків, негативно позначиться на здоров’ї слухового апарату;
 • закриття слухового проходу сірчаною пробкою або стороннім предметом. В даному випадку також з’являється відчуття закладеності, а також виникають сторонні звуки: клацання, свист і так далі;
 • поява свисту в вухах може відбуватися через розвиток захворювань, які викликані перенесеними травмами, наприклад при пошкодженні або перфорації барабанної перетинки. Також на виникнення такого шуму можуть вплинути запальні процеси і утворення гнійників. У такому випадку з’являються сильні больові відчуття і зниження слуху;
 • при підвищенні артеріального тиску може виникнути рівномірний свист у вухах, який супроводжується шиплячим фоном;
 • найнебезпечнішою причиною свисту в вухах вважається наявність пухлини, яка розташована в областях мозку або безпосередньо в середньому вусі;
 • поява свисту і шуму в період загострення алергії або застуди є звичайним симптомом, який проходить після усунення причини розвитку – подразника.
  Існує ряд симптомів, які вважаються небезпечним проявом різних патологій:
 • при зникненні сильного і гучного джерела свист у вухах не припиняється після періоду затишшя;
 • розвиток шуму відбувається по наростаючій;
 • з’являється часткова або повна втрата слуху;
 • до свисту додається больовий синдром, набряк, запалення, гнійні виділення і так далі;
 • розвиток запаморочення, мігрені, непритомності, слабкості, порушення зору і безсоння.
 

Свист у вухах: лікування

Для того, щоб почати лікування свисту в вухах необхідно визначити причину виникнення цього симптому.

При розвитку запальних або інфекційних процесів, які локалізуються в області носоглотки, горла, гайморових пазух, призначають прийом антибіотиків чи сульфаніламідних препаратів. Але до вибору антибіотиків необхідно підійти відповідально, щоб уникнути токсичного впливу на організм.

Якщо порушення сталися через появу новоутворень, то єдиним способом лікування стає хірургічне втручання. Найлегше вдається усунути чужорідне тіло з вуха. Таке пошкодження найчастіше спостерігається у дитячому віці через те, що дитина любить засовувати в слуховий прохід маленькі іграшки чи запчастини.

У деяких випадках відчуття дискомфорту може бути викликано потраплянням комахи. Намагатися отримати будь-який сторонній предмет самостійно дуже небезпечно, адже в результаті можна пошкодити барабанну перетинку. Саме тому краще всього звернутися до ЛОР-лікаря.

При утворенні сірчаної пробки потрібно її вимивання. Для розм’якшення можуть використовувати перекис водню.

Поява свисту при підвищеному тиску пройде, як тільки пацієнтові вдасться знизити тиск до меж норми.При появі свисту в вухах, який виникає через вікові зміни, призначається прийом різних вітамінів, призначається певна дієта і підтримуючі слух препарати.

Люди, які дуже часто чути сторонній свист, повинні дотримуватися певних рекомендацій:

 • звести до мінімуму вживання солі, яка чинить негативний вплив на кровообіг в організмі;
 • нормалізувати артеріальний тиск;
 • уникати занадто гучної музики, особливо в навушниках;
 • виключити вживання алкоголю і наркотиків;
 • додати більше годин для відпочинку.
 

Іноді практикується хірургічне втручання, яке ділять на дві групи:

 • у першому випадку відбувається вплив на барабанну порожнину і нервові закінчення;
 • друга група включає різний вплив на структури органів слуху.
 

Великий відсоток операцій, наприклад, тимпанопластика, надають позитивний вплив на усунення свисту і стороннього шуму у вухах. Але при наявності дефектів лікар призначає хворому вушний препарат, який також допомагає очистити і поліпшити слух в цілому.

Методи народної медицини

За допомогою методів народної медицини можна позбутися від свисту в лівому або правому вусі, однак, перш за все, необхідно отримати консультацію у фахівця з приводу обраного методу.

Допомогти у вирішенні цієї проблеми може застосування меліси, з якої виготовляються настої (одну столову ложку подрібненої рослини заливають однією склянкою окропу, настоюється протягом півгодини, після чого проціджують). Такий настій потрібно приймати протягом двох тижнів два рази на день.

Другим відваром, який надає позитивний вплив, є відвар з кропу, який також заливається окропом і настоюється протягом однієї години. Отриману настоянку необхідно приймати до їди по одній столовій ложці тричі на день.

На сьогоднішній день позитивні відгуки мають масажні вправи, розроблені китайськими майстрами.

Цей масаж можна здійснювати два-три рази на день в домашніх умовах:

 • насамперед необхідно закрити двома долонями вуха, а пальці розташувати на потилиці. Наклавши середні пальці на вказівні необхідно провести постукуючі рухи;
 • великий і вказівний палець обхоплює вушну раковину, інтенсивно розминаючи, прямуємо до мочки, тим самим розігріваючи всю поверхню зовнішнього вуха;
 • обхопивши великим і вказівним пальцем вухо, потрібно потягнути його кілька разів у боки, а після вниз.
 

Методи профілактики

Найкраще не допускати розвиток свисту у вухах і голові, ніж потім звертатися за допомогою до фахівця навіть з незначною проблемою.

Заходи профілактики дуже прості. Найголовніше – це уникати фактори, які можуть негативно вплинути на слух, а значить, можуть викликати свист у вухах. Багато фахівців рекомендують перебувати в повній тиші хоча б тридцять хвилин в день, щоб дозволити своєму організму відпочити (в першу чергу нервовій системі).

Якщо у пацієнта вже спостерігається незначний свист у вухах і голові, то необхідно:

 • обмежити вплив гучної музики, інтенсивних звуків;
 • контролювати артеріальний тиск;
 • тримати вуха в теплі, обов’язково носіння шапки у холодну пору.
 

Таким чином, стежачи за своїм способом життя, можна уникнути появи або ускладнення такого захворювання, як свист у вухах.Додано: 06/8/18 10:21
Категорія: ЛОР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.