Головна / Педіатрія / Температура у дітей: коли батькам потрібно хвилюватися

Температура у дітей: коли батькам потрібно хвилюватися

Підвищена температура нерідко стає першим сигналом про хворобу дитини. Тому завжди важливо з’ясувати причину підвищеної температури, в тому числі, якщо немає інших симптомів захворювання. Розглянемо найчастіші причини підйому температури у дітей.

Температура у дітей: коли батькам потрібно хвилюватися 1

Нормальна температура

Щоб розуміти, яку температуру потрібно вважати підвищеною, необхідно знати яка температура є нормою. Багато хто вважає, що у здорової дитини нормальна температура тіла завжди повинна бути рівно 36,6. Але це не зовсім так. Температура не тільки залежить від віку (у немовлят вища), але також вона змінюється протягом дня (найнижча-в 4-5 ранку, найвища — опівдні і ввечері).

Необхідно зазначити, що після виконання дитиною фізичних вправ (протягом 30 хв), температура тіла підвищується. У дітей першого року життя температура може бути трохи вища, ніж у старших дітей.

Це пов’язано з тим, що терморегуляція у малюків ще недостатньо сформована. Тому у немовлят температура зазвичай знаходиться в межах 36,3-37,4 градуса С (при вимірюванні в пахвовій западині). Якщо дитина добре їсть, спить, не вередує, то турбуватися не варто.

Фебрильна/субфебрильна температура

Часто можна почути терміни фебрильна або субфебрильна температура. Що це означає?Субфебрильною називають температуру тіла в інтервалі 37 — 38 градусів С. Таку температуру збивати не потрібно. Однак, якщо субфебрилітет зберігається тривалий час, більше 5 днів, то це може свідчити про наявність проблем в організмі. Причини хронічної субфебрильної температури можуть бути досить серйозними, тому необхідно проконсультувати дитину у лікаря.

Фебрильна температура тіла знаходиться в діапазоні від 38,1 — 39 градусів С. Це досить висока температура, слід звернути особливу увагу на загальний стан дитини, шкірні покриви, дихальні шляхи, лімфатичні вузли.

При фебрильній температурі потрібно якомога більше поїти дитину. Деякі діти важко переносять високу температуру, тому, якщо температура понад 38,5 градусів С, дайте жарознижуючий засіб.

Знижена температура

Гіпотермія — так називається знижена температура тіла. Холодне навколишнє середовище, інфекції, неврологічні проблеми, метаболічні та ендокринні захворювання можуть стати причиною гіпотермії. Тому, якщо причини зниженої температури не очевидні, терміново зверніться до лікаря.

Коли знижена температура тіла пов'язана з переохолодженням дитини, то потрібно якомога швидше зробити наступне:

 • якщо дитина промокла, переодягніть її в сухий одяг;
 • загорніть в теплу ковдру;
 • дайте тепле питво;
 • покладіть дитині грілку або що-небудь тепле;
 • постарайтеся підняти температуру повітря в приміщенні, наприклад, за допомогою обігрівача.
 

Температура у дітей: коли батькам потрібно хвилюватися 2

Висока температура у дитини без симптомів

Температура без кашлю і соплів може поставити батьків в глухий кут. Швидше за все, захворювання не пов’язане зі звичайною застудою. Діагностувати причину хвороби тільки на підставі підвищеної температури непросто.На що слід звернути особливу увагу? В першу чергу слід виключити стани, що вимагають невідкладного лікування. Зверніть увагу на загальне самопочуття дитини. У разі, якщо дитина млява, сонлива, відмовляється пити, пхикає, на шкірі з’явилися плями червоного або коричневого кольору (петехії) негайно викликайте швидку допомогу.

До основних причин температури без симптомів у дітей відносяться:

 • реакція на прорізування зубів. Напередодні і в день прорізування зубів у маленьких дітей нерідко піднімається температура. Можливе підвищене слиновиділення. Дитина тягне ручки в рот, вередує. Можна помазати ясна спеціальним знеболюючим гелем і дати протизапальний засіб. Однак значне підвищення температури не варто пов’язувати тільки з прорізуванням зубів;
 • вірусна або бактеріальна інфекція. При деяких вірусних захворюваннях спочатку підвищується температура, а через деякий час з’являється висипка, яка зберігається від декількох годин до декількох днів. Перебіг хвороби, як правило, сприятливий.
 • Причиною підвищення температури може бути гострий середній отит. Біль у вусі не завжди виражена не сильно, і дитина не проявляє скарг. Щоб зрозуміти, чи є запалення у вусі, трохи натисніть на козелок (виступ біля вушної раковини), якщо дитина поскаржиться на дискомфорт, потрібен додатковий огляд у фахівця. Для встановлення діагнозу, лікар огляне вуха за допомогою отоскопа. Інфекція сечових шляхів, теж може викликати температуру. Для виключення захворювання, проводять дослідження сечі;
 • перегрів дитини. Температура може підвищуватися і під впливом зовнішніх факторів. Наприклад, при тривалому перебуванні дитини на сонці. Не допускайте перегріву у дітей, так як стан дуже небезпечний для здоров’я дитини. Надайте першу допомогу, перенесіть дитину в тінь, поїть невеликими порціями, несолодкою водою. Температура при перегріві може триматися до двох днів. Якщо температура висока, дайте жарознижувальне.
 

Температура при ГРВІ та грипі

ГРВІ (гостре респіраторне вірусне захворювання) і грип майже завжди супроводжуються підвищеною температурою. Через 1-3 дні після зараження вірусом, що викликає захворювання, у дитини з’являються перші ознаки застуди: кашель, біль у горлі, температура, соплі.

Нормальна реакція організму на проникнення вірусів — підвищення температури. За допомогою температури в організмі створюються несприятливі умови для розмноження вірусів, активізується імунна система.

Противірусні засоби при температурі

Чи потрібно давати противірусні засоби при температурі? Такі препарати потрібні не для лікування температури. Противірусні засоби призначаються для профілактики і лікування простудних захворювань, викликаних вірусами.

Давати їх бажано при перших ознаках розвитку ГРВІ, в продромальний період. Коли дитина стає млявою, примхливою, починає боліти горло, з’являється нежить. Для чого потрібен противірусний препарат?

Щоб захворювання протікало легше, організм зміг швидше побороти вірус і поправитися. Один з ефективних препаратів для лікування застуди у дітей і дорослих — «Оциллококцинум». Підвищена температура при ГРВІ та грипі більше трьох днів, може говорити про приєднання бактеріальної інфекції.

Чи потрібно збивати температуру

При підвищеній температурі у дітей, потрібно забезпечити дитині рясне пиття і обмежити фізичне навантаження. Коли температура піднімається вище 38,5 градусів С, потрібно її знизити до оптимальних значень. Якщо після прийому лікарських засобів температура знизилася до позначки 37,5, то цього достатньо, далі збивати не потрібно.

В аптечці завжди повинні бути парацетамол або ібупрофен. Для лікування маленької дитини зручно використовувати жарознижуючі свічки від температури. Аспірин для лікування дітей застосовувати не рекомендують, так можливий розвиток синдрому Рея.

Для того щоб прискорити зниження температури, застосовують також фізичні методи охолодження. Обтирання прохолодною водою або слабким розчином оцту, холодні компреси. Можна зробити дитині теплий душ.

Пам’ятайте, що не можна робити обтирання, коли у дитини озноб і температура піднімається! Обтирання проводять, коли дитина починає активно потіти, для того, щоб прискорити процес спаду температури.

Температура у дітей: коли батькам потрібно хвилюватися 3

Чи можна робити при температурі інгаляції

Робити парові інгаляції при високій температурі не рекомендується. Найправильніше дочекатися зниження температури, після прийому жарознижуючого препарату, і потім провести інгаляційні процедури.

Якщо температура невисока (до 37,5), і лікар призначив інгаляції за допомогою небулайзера, то їх робити можна. Не дозволяються інгаляційні процедури, якщо у дитини є схильність до носових кровотеч.

ГРВІ без температури

Є кілька причин, по яких застуда протікає без температури:

 • організм успішно справляється з інфекцією і без підвищення температури. В цьому випадку, хвилюватися не варто. Лікування призначається симптоматичне;
 • ослаблений імунітет. Захисний механізм організму не спрацьовує і температура не підвищується. В такій ситуації можливі ускладнення застуди, потрібно звернутися до лікаря;
 • можливо, занадто рано розпочато лікування засобами, що впливають на зниження температури. Наприклад, при перших симптомах хвороби, розпочато лікування ібупрофеном. В такому випадку, ліки перешкодили підвищення температури.
 Додано: 03/12/19 10:13
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.