Головна / Поради / Запалені очі: причини, симптоми, лікування

Запалені очі: причини, симптоми, лікування

Запальний процес – це захисна реакція організму на вплив різних факторів (механічних, фізичних, хімічних, біологічних та ін). Завдяки цій реакції відбувається знищення факторів, які викликали запалення.

Запальні захворювання очей мають ряд схожих симптомів: почервоніння, сльозотеча, біль, виділення з очей, відчуття піску, зниження зору. Однак необхідно пам’ятати, що очних захворювань багато, і потрібно гарненько розібратися в причинах, які викликали хворобу.

При будь-якому запаленні очей потрібна ретельна діагностика і правильне лікування. Недотримання цих правил призводить до ускладнень, аж до втрати зору.

Залежно від локалізації первинного вогнища запалення, всі запальні захворювання очей можна розділити:  • на хвороби повік, очниці, кон’юнктиви;
  • враження склери, рогівки, судинної оболонки;
  • запалення зорового нерва.
 

Захворювання повік: причини і симптоми

Запалені очі: причини, симптоми, лікування 1

Повіки дуже схильні до запального процесу, так як вони постійно контактують із зовнішнім середовищем.

Фурункул – запалення, що розвивається в фолікулах, що оточують волоски на повіках. Зазвичай захворювання викликане стафілококами. Вражена повіка набрякає, червоніє, відзначається її хворобливість. В області враженого фолікула утворюється ущільнення, піднесене над поверхнею шкіри і містить гнійні маси. Потім в його центрі відбувається загибель тканин з утворенням некротичного стрижня. Після відділення такого стрижня інший вміст гнійника випливає, і його порожнина рубцюється.

Абсцес повік за своєю природою нагадує фурункул, але зазвичай виникає при пошкодженні шкіри. В цьому відношенні небезпечні подряпини (наприклад, котячі) або невміле видалення «ячменю». Зміни повік при цьому захворюванні більш виражені: вона повністю набрякає, опускається, червоніє, відзначається сильний біль.

Халязіон – хронічно протікає запалення однієї з мейбомієвих залоз, які відкриваються на краю повік і виділяють шкірне сало. Гостра форма такої патології в народі називається «ячмінь». На відміну від останнього, халязіон росте повільно і практично не викликає неприємних відчуттів у пацієнта. Це щільне утворення виявляється спаяним з внутрішньою хрящовою частиною повік. Іноді розміри патологічного вогнища досягають 5 мм і більше.

Контагіозний молюск – запальне ураження очей вірусної природи. Зовні він виглядає як світлий вузлик діаметром 1-2 мм овальної або округлої форми. В центрі є поглиблення, при натисканні з нього виділяється внутрішній вміст утворення. Це захворювання заразне і може поширитися на інші ділянки шкірного покриву.Герпетичне ураження викликане відповідним вірусом. На шкірному покриві повік спочатку з’являється печіння, поколювання і свербіж, потім виникають дрібні бульбашки. Вони розкриваються з утворенням поверхневих пошкоджень – ерозій, а потім покриваються скоринками. Також вірусну причину мають папіломи – розростання на шкірі у вигляді цвітної капусти.

Медикаментозний дерматит повік може мати гостру або хронічну форму. У першому випадку протягом декількох годин після використання очних крапель або мазей повіка набрякає, червоніє, можлива поява висипань. Одночасно нерідко спостерігається алергічне запалення кон’юнктиви, виникає сльозотеча, свербіж в очах, звуження очної щілини. Патологія супроводжується слабкістю, головним болем.

Хронічний медикаментозний дерматит формується повільно, має тривалий перебіг. При цьому захворюванні шкіра на повіках поступово стає товщою, набрякає, на ній з’являється постійний висип, що супроводжується свербінням.

Актіномікоз повік зазвичай поєднується з ураженням внутрішніх органів. Запалення викликане грибковим мікроорганізмом, супроводжується появою безболісних ущільнень. Вони в подальшому розкриваються і рубцюються.

Запальні захворювання очниці

Це серйозне запалення очей, при якому нерідко потрібне хірургічне лікування. Воно небезпечне не тільки місцевими ускладненнями, але і попаданням мікроорганізмів в порожнину черепа з розвитком в ньому запальних процесів.

Остеоперіостит (запалення окістя очниці) викликають стафілококи, стрептококи, бліда трепонема. Передній періостит має більш сприятливий перебіг. Симптоми: щільний, розлитий набряк повік, болючий при пальпації. Шкіра гіперемована, тепла на дотик. Спостерігається загальна реакція: нездужання, підвищення температури тіла. Задній періостит нерідко плутають з флегмоною очниці. Симптоми: екзофтальм, набряк кон’юнктиви, зміщення очного яблука, обмеження рухливості, зниження зорових функцій.

Флегмона нерідко виникає після видавлювання ячменів або фурункулів на обличчі. Захворювання розвивається різко, протягом декількох годин. Симптоми: різкий головний біль, тиснучі болі за очним яблуком, повіки різко набряклі, не відкриваються, рухливість очного яблука різко обмежена. Висока температура, озноб. Прогноз дуже серйозний для життя пацієнта.

Теноніт: причинами є запальні захворювання в оці, грип, ревматизм. Симптоми: болі, відчуття випирання, двоїння перед очима, невеликий набряк повік і кон’юнктиви. Загальний стан не страждає.

Кон’юнктивіти

Запалені очі: причини, симптоми, лікування 2

Це найбільш часті з усіх запальних захворювань очей.

Епідемічний кон’юнктивіт Коха – Вікса викликаний бактеріями з такою ж назвою. Захворювання передається через брудні руки, дуже заразне. Симптоми: почервоніння, сльозотеча, світлобоязнь. З очей з’являється гнійне виділення, повіки набрякають. Через 2-3 дні приєднується загальне нездужання, слабкість, нежить.

Пневмококовий кон’юнктивіт спостерігається переважно у дітей. Симптоми: набряк повік, точкові крововиливи на кон’юнктиві. На слизовій оболонці в нижньому зводі утворюються сіруваті плівки, які легко знімаються ватою.

Гонококовий кон’юнктивіт розвивається при попаданні в кон’юнктивальний мішок збудника гонореї. Припухлі повіки мають синюшне забарвлення, їх неможливо відкрити. Визначається рясні кров’янисті виділення, кон’юнктива червона, легко кровоточить. Через 3-4 дні з’являється гнійне виділення. Як ускладнення утворюється виразка, яка згодом може привести до розплавлення рогівки і проникнення інфекції всередину ока.

Герпетичний кон’юнктивіт викликає вірус простого герпесу. Найчастіше буває у дітей. Симптоми: висипання на шкірі повік, процес односторонній. Присутня світлобоязнь, сльозотеча, почервоніння.

Аденовірусний кон’юнктивіт викликаний відповідними вірусами. Хвороба починається з підвищення температури, нежиті, болі в горлі. Спочатку вражається одне око, через 2-3 дні процес переходить на друге око. Симптоми: почервоніння, набряк кон’юнктиви, слизове або слизисто-гнійне виділення. У деяких випадках уражається рогівка, утворюються інфільтрати, які згодом зникають.

Алергічний кон’юнктивіт виникає при використанні крапель, на які у пацієнта розвивається алергія, або при різних алергічних захворюваннях, наприклад, полінозі. Симптоми: виражений набряк повік, почервоніння очей, сосочкова гіпертрофія кон’юнктиви. На шкірі повік з’являються висипання, розвивається свербіж.

Захворювання рогівки

Ці хвороби небезпечні незворотнім помутнінням рогівки з втратою зору.

Поверхневий (крайовий) кератит частіше виникає як ускладнення хронічного кон’юнктивіту, блефариту, мейбомеїту. Симптоми: почервоніння, біль, сльозотеча, світлобоязнь. На рогівці з’являються інфільтрати, які в подальшому можуть перетворюватися в виразки.

Крайова виразка рогівки частіше зустрічається у літніх людей і пов’язана з порушенням кровообігу в області лімба (місця сполучення рогівки і склери). На рогівці з’являються інфільтрати, виразки в області лімба, згодом утворюється більмо.

Грибкове ураження рогівки з’являється після потрапляння в око соломинки, трухи дерева, землі. Виникає поверхневе пошкодження (ерозія), потім на її поверхні з’являється білуватий або сіруватий наліт. Можливо приєднання бактеріальної інфекції та виникнення перфорації (прориву) рогівки.

Нейропаралітичний кератит виникає в результаті пошкодження трійчастого нерва. Захворювання протікає без сльозотечі, світлобоязні, але з вираженим больовим синдромом. Починається з набряку і ерозії рогівки.

Захворювання склери

Эписклерит – поверхневе запалення склери. Симптоми: припухлість епісклери з червонуватим або фіолетовим відтінком, хворобливість при натисканні в цій області.

Склерит – глибока форма захворювання склери. Головний симптом запалення – біль в очному яблуці при русі. Патологія часто ускладнюється приєднанням кератиту, вторинної глаукоми. Перебіг захворювання хронічний з частими рецидивами.

Захворювання судинної оболонки і зорового нерва

Між склерою і сітківкою розташована судинна оболонка. В ній проходять капіляри, що несуть поживні речовини до позбавленим кровоносних судин цим утворенням очі. Запалення судинної оболонки очей супроводжується погіршенням зору.

Зоровий нерв відходить від центру сітківки і несе отриману оком інформацію в зоровий центр головного мозку. Його пошкодження загрожує сліпотою.

Передні увеїти (ірити, іридоцикліти, цикліти) мають як зовнішні (проникаюче поранення очного яблука, після операції), так і внутрішні (ревматизм) причини. Симптоми: виражена біль в очному яблуці, почервоніння, сльозотеча, світлобоязнь, «туман» перед оком, відсутність реакції зіниці на світло. Вражається одне око.

Периферичні увеїти найбільш часто виникають при зниженому імунітеті і при герпетичній інфекції. Симптоми: невеликий «туман» перед очима. Інших скарг пацієнти не пред’являють, тому діагностика викликає труднощі.

Задні увеїти (хоріоїдити) часто викликані токсоплазмозом або туберкульозом. Симптоми хронічного запалення: зниження зору, випадання поля зору, спотворення образу предметів перед оком, спалаху світла, погіршення зору в темряві.

Запалення зорового нерва може бути викликано енцефалітом, також відзначаються такі причини, як розсіяний склероз, гострі і хронічні інфекції, карієс, синусит, паразитарні захворювання. Симптоми: різке зниження зору на одному оці, біль при русі очним яблуком, випадання поля зору в центрі, «пляма» перед оком.

Запальні захворювання ока вимагають ретельної діагностики і постановки точного діагнозу, від цього залежить правильність призначеного лікування. Тому при виникненні навіть самих незначних симптомів слід звернутися до лікаря-офтальмолога.Додано: 10/8/18 10:38
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.