Головна / Поради / Як лікувати глаукому: краплі, лазер або хірургія

Як лікувати глаукому: краплі, лазер або хірургія

Сьогодні глаукомою в усьому світі хворіє більше 100 мільйонів чоловік. Це друга, після катаракти, причина втрати зору. При цьому 2/3 пацієнтів можна було б врятувати від безповоротної сліпоти, вчасно вживши заходів.

Як лікувати глаукому: краплі, лазер або хірургія 1

Глаукома — група захворювань, загальною особливістю яких є постійне або періодичне підвищення внутрішньоочного тиску. Це відбувається через порушення відтоку внутрішньоочної рідини або її надмірною вироблення і, як наслідок, скупчення її в порожнині ока та атрофії зорового нерва.

Симптом

Досить часто людина навіть не здогадується, що у неї глаукома, тому що на ранніх стадіях вона ніяк себе не проявляє. За радянських часів кожній людині після 40 років обов’язково раз на рік вимірювали внутрішньоочний тиск, щоб своєчасно вжити заходів при його підвищенні.

Сьогодні такої практики немає, і тому багато пацієнтів приходять на більш пізніх етапах розвитку захворювання:  • Першими відчутними ознаками глаукоми може бути почуття розкладу і тяжкості всередині очного яблука.
  • Наступний етап— погіршення периферичного зору. Пацієнту здається, що він дивиться на світ через темний тунель.
  • Крім того, періодично можуть з’являтися райдужні кола або пелена перед очима.
  • Погіршується кольоро – і світлосприйняття.
  • Гострий напад глаукоми (різке підвищення внутрішньоочного тиску) характеризується болем в оці, його підвищеною твердістю, а також може супроводжуватися головним болем, нудотою і загальним нездужанням.
  • Кінцева стадія захворювання призводить до повної втрати зору в результаті відмирання зорового нерва.
 

Лікування

Лікування при глаукомі завжди переслідує одну мету — нормалізувати внутрішньоочний тиск, тим самим стабілізувавши зорові функції. При цьому важливо поліпшити живлення тканин ока і зорового нерва.

Консервативне лікування

Даний вид терапії підходить тим пацієнтам, у яких діагностована рання стадія захворювання. В такому випадку призначаються краплі для нормалізації тиску. При цьому їх важливо закапувати строго відповідно до обраного лікарем режиму. Він, до речі, може бути своїм для кожного ока.

Крім того, прописують препарати для зменшення продукції внутрішньоочної рідини, а також для поліпшення її відтоку. Це можуть бути як різні краплі, так і комбіновані (2 в 1).

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням

  • По-перше, обраний в аптеці препарат може виявитися неефективним, в результаті глаукома буде прогресувати, що призведе до сумних наслідків.
  • По-друге, краплі від глаукоми не такі нешкідливі, як може здатися на перший погляд. Вони чинять негативний вплив на очну поверхню через консерванти, що містяться (наприклад, бензалконію гідрохлориду). При тривалому застосуванні препаратів (протягом декількох років) може розвинутися синдром сухого ока. Також можливі алергічні реакції і індивідуальна непереносимість крапель.
 

Тільки лікар-офтальмолог може грамотно оцінити ефективність лікування і при необхідності підібрати адекватну заміну. У разі, якщо доктор бачить, що консервативні методи не дають результатів, він рекомендує лазерне лікування.Лазерне лікування

Лазерне лікування має 100% ефективність при закритій глаукомі, коли відтік рідини всередині ока перекритий райдужною оболонкою. В такому випадку досить зробити в ній невеликий отвір. Однак цей вид захворювання зустрічається лише у 20% пацієнтів.

В інших 80% випадків справа в самих шляхах відтоку внутрішньоочної рідини – їх здавлюванні або закупорці. Тут мікрохірург “прочищає” за допомогою лазера канал, а також робить на ньому “насічки” для посилення відтоку.

Вкрай важливий професіоналізм доктора, так як неповністю виконана операція може привести не до поліпшення, а, навпаки, до прогресування захворювання.

Хірургічне лікування

Хірургічне втручання пропонується пацієнтам для створення альтернативного відтоку рідини (або поліпшення її циркуляції), що дозволяє відмовитися від застосування очних крапель або значно скоротити їх застосування. У ряді випадків таку операцію можна поєднувати з іншими необхідними хірургічними процедурами: наприклад з лікуванням катаракти.

Як правило, хірургія показана пацієнтам, у яких знизилася ефективність медикаментозного лікування або пропав ефект від лазерного лікування. Крім того, це єдиний варіант на запущених стадіях глаукоми.

В крайніх випадках очне яблуко видаляється цілком.

Реабілітація

Після лазерної операції по глаукомі пацієнти зазвичай не мають тривалих обмежень, так що вже через кілька днів можуть повернутися до роботи і звичного способу життя. Після операції відновлення більш тривале, а тому реабілітація може зайняти кілька тижнів.Додано: 10/11/19 10:03
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.