Головна / Поради / Вивчення іноземної мови може запобігти деменції

Вивчення іноземної мови може запобігти деменції

Можливо, ви чули, що вивчення другої мови – це один із методів запобігання або, принаймні, відстрочки виникнення деменції. Деменція – це втрата когнітивних здібностей. Однією з її найбільш поширених форм є хвороба Альцгеймера.

В даний час причини захворювання недостатньо добре вивчені, і, отже, немає ніяких перевірених заходів профілактики. Тим не менш, деякі дослідники вважають, що вивчення іноземної мови допомагає відстрочити її виникнення.
Вивчення іноземної мови може запобігти деменції 1

Боремося з помилками

Давайте розглянемо деякі поширені помилки про деменцію і старіння мозку. Перш за все, ця хвороба не є частиною нормального процесу старіння. Більшість літніх людей не хворіють хворобою Альцгеймера або іншими формами деменції.

Далі важливо пам’ятати, що деменція – це не звичайна забудькуватість. В будь-якому віці у нас можуть виникнути труднощі з підбором точного слова або з запам’ятовуванням імені людини, яку ми тільки що зустріли.

У людей з деменцією є куди більш серйозні проблеми: почуття збентеження або дезорієнтація в знайомому місці. Якщо ви забули, де припаркували машину в торговому центрі, це нормально; якщо ви забудете, як водити машину, це може бути сигналом про те, що відбувається щось більш серйозне.

Чи можна тренувати мозок?

Вивчення іноземної мови може запобігти деменції 2

Ідея про те, що деменцію можна запобігти, заснована на порівнянні мозку з м’язом. Іноді кажуть, що «важливо тренувати свій мозок». Насправді мозок – це не м’яз. На відміну від м’язів, мозок завжди активний і працює навіть в періоди сну і відпочинку. Крім того, у деяких м’язових клітин тривалість життя становить всього декілька днів, а клітини мозку зберігаються протягом усього життя. Мало того, було показано, що нові клітини мозку створюються протягом усього життя.Отже, якщо мозок не є м’язом, чи можна його тренувати? Дослідники не знають напевно. В даний час існує безліч програм для комп’ютерів і мобільних пристроїв, а також онлайн-тести, автори яких стверджують, що вони здатні «тренувати мозок».

Як правило, вони задіють різні когнітивні здібності. Проте дослідження показують: хоча цей тип навчання покращує здібності щодо одного виду завдань, він не покращує здібності в цілому. Іншими словами, виконання завдання з розпізнавання букв з часом поліпшить ваші навички розпізнавання букв, але не обов’язково поліпшить інші здібності. По суті, рішення кросвордів зробить вас кращим вирішувачем кросвордів.

Двомовність як доказ

Кращим доказом того, що вивчення іноземної мови дає когнітивні переваги, є дослідження, в яких беруть участь білінгви. Двомовність найчастіше виникає, коли діти знайомляться з двома мовами: вдома або в школі. Але білінгвізм зустрічається і в дорослому віці.

Білінгвізм і багатомовність зустрічаються частіше, ніж ви думаєте. Було підраховано, що в світі більше двомовних і багатомовних людей, ніж говорять однією мовою. Хоча в багатьох країнах більшість жителів говорять тільки однією мовою (наприклад, у Німеччині та Японії, в деяких країнах є кілька офіційних мов.

Наприклад, у Швейцарії проживає приблизно стільки ж населення, скільки в Нью-Йорку (близько 8 мільйонів чоловік), але в ній чотири офіційних мови: німецька, французька, італійська та романська.

У багатьох частинах Африки відомі і використовуються Арабська, Суахілі, французька та англійська мови, при цьому вдома люди говорять на своїх рідних мовах. Таким чином, білінгвізм і багатомовність поширені в усьому світі. Що стосується когнітивних здібностей, дослідження за участю людей, які володіють більш ніж однією мовою, малює обнадійливу картину.

З одного боку, білінгви відрізняються гарною вибірковою увагою і навичками роботи в режимі багатозадачності. Це пояснюється тим, що вони постійно пригнічують одну з двох мов, і цей процес гальмування дає загальні пізнавальні переваги.Для повноти картини слід зазначити, що переваги двомовності не є універсальними. Так, білінгви мають менший словниковий запас і витрачають більше часу на витяг слів з пам’яті в порівнянні з одномовними. Проте в кінцевому підсумку когнітивні та лінгвістичні переваги двомовності набагато переважають ці проблеми.

Вивчення іноземної мови може запобігти деменції 3

Психолог Еллен Білосток і її колеги отримали історії хвороби 184 пацієнтів клініки пам’яті в Торонто. Середній вік одномовних людей з ознаками деменції склав 71,4 роки, середній вік білінгв – 75,5 років.

У дослідженні такого роду різниця в чотири роки дуже значна і не може бути пояснена іншими відмінностями між групами. Наприклад, монолінгви мали середню тривалість навчання на півтора року більше, ніж їх двомовні колеги, тому ефект явно не був пов’язаний з формальною освітою.

Окреме дослідження, проведене в Індії, дало схожі результати: у двомовних пацієнтів симптоми деменції розвивалися на 4,5 роки пізніше, ніж у одномовних.

Інші дослідження успішного старіння припускають, що для запобігання деменції важливі наявність зв’язків з суспільством і велика кількість соціальних контактів. Однак і тут результати набагато менш зрозумілі, ніж представлено в популярних ЗМІ.

Літні люди, які ведуть активне суспільне життя, здоровіші, ніж люди, які рідко залишають свій будинок або рідко спілкуються з іншими людьми. Таким чином, ми не можемо сказати, чи соціальна активність запобігає виникненню деменції, або люди, які не мають деменції, є більш соціально активними.

Але навіть якщо вивчення іноземної мови не є чарівним засобом, ви будете краще говорити іноземною мовою. Це дає цілий ряд переваг.Додано: 09/20/19 10:25
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.