Головна / Терапія / Як визначити, що не вистачає вітаміну D?

Як визначити, що не вистачає вітаміну D?

Як же хочеться повернутися в літо, коли настрій на висоті, відчувається емоційний підйом, настрій оптимістичний, а плани грандіозні. Думаєте, все через відпустку, яка наближається? А ось і ні!

Як визначити, що не вистачає вітаміну D? 1

У теплу пору року наш організм не відчуває дефіциту вітаміну Д – вітаміну сонця. Його значення для організму дуже велике. Сьогодні ми розповімо, як проявляються симптоми дефіциту вітаміну Д, а також з’ясуємо, як поповнити його запаси.

Сонячний вітамін

Ох, пам’ятаю, як же я добре пам’ятаю моє хвилювання після народження молодшої дочки взимку, коли всі дорослі в один голос твердили: «Ти на сонце її винось, сонячні ванни частіше роби, щоб рахіту не було. Адже взимку так мало сонця, а це головний спосіб побороти рахіт!”.

Я поставила собі нагадування, і щоранку у нас починалося з прийому в краплях вітаміну Д і кальцію. Це все було само собою зрозумілим, адже ми намагаємося дітям дати все необхідне.

А як же бути дорослим? Адже брак цього елемента дуже позначається на здоров’ї не тільки дітей, але і дорослих. Це підтверджують дослідження, які доводять, що в багатьох регіонах, де сонця мало, дорослі чоловіки і жінки відчувають дефіцит вітаміну Д. Що повинно насторожити?Симптоми

Щоб зрозуміти, як нестача цього вітаміну позначається на здоров’ї, розберемося з головними симптомами, які можуть сигналізувати про проблеми.

Ми б назвали основний симптом, який вказує на його брак так – ” мені потрібна відпустка!”.

Ви постійно відчуваєте те, що відчуває людина, яка давно не була у відпустці – хочеться відпочити!

Ось деякі симптоми, які вказують на дефіцит вітаміну Д:

 • хронічна втома;
 • зниження тонусу;
 • постійна депресія;
 • песимістичний настрій;
 • знижена працездатність;
 • погіршення пам’яті та уваги;
 • хочеться тепла і сонця;
 • знижується сексуальний потяг;
 • людина часто хворіє на простудні захворювання.
 

Ну що, знайомі симптоми? Думаємо, що раз ви шукаєте відповідь на питання, як поповнити запаси вітаміну D в організмі, то ви вже знаєте про свій діагноз. Давайте з’ясуємо, чому так трапляється, і розберемося, як з цим боротися?Для організму достатня кількість цього вітаміну просто необхідна.

Це саме той вітамін, який допомагає підняти життєвий тонус і побороти втому. Також він захищає наш організм від різних проблем: він необхідний при хворобах серця, рятує від депресії, знижує ризик онкологічних захворювань.

Судоми і м’язові спазми теж виникають у жінок через дефіцит цього елемента, а також через брак кальцію. Подумайте, чи не пора вам заповнити запаси мікроелементів в організмі, щоб запобігти спазмам і судомам в м’язах?

Дослідження показують, що достатня кількість цього елемента підтримує зір навіть у тих жінок, які генетично схильні до такої хвороби, як макулярна дегенерація. Йдеться про хворобу очей, коли людина погано бачить на близькій відстані. Так от, якщо в організмі достатньо вітаміну Д, то ризик розвитку цієї хвороби знижується.

Гарна новина для тих жінок, які борються із зайвими кілограмами. Достатня кількість цього елемента уповільнює набір ваги. Це підтверджують дослідження, в яких брали участь жінки старше 65 років. Ті, у кого спостерігався дефіцит цього елемента, набирали вагу швидше, ніж ті жінки, у кого вітамін був в нормі.

У період менопаузи дефіцит вітаміну Д у жінок може проявитися у всіх фарбах: вона відчуває яскраво-виражені симптоми цього періоду, тоді як у жінок з нормою цього вітаміну ознаки менш виражені. Жінки з достатнім вмістом цього важливого елемента в крові легше переносять клімакс. Симптоми менопаузи менш виражені.

Також дослідження, що проводяться на тваринах, показали, що при достатній кількості цього вітаміну знижується ріст міоми, якщо така пухлина вже виявлена. Тобто, прийом вітаміну Д можна віднести до профілактичних заходів проти онкозахворювань жінок.

Кількість цього елемента впливає на холестерин. Він підвищує вироблення хорошого, і знижує кількість поганого.

Жінки з дефіцитом цього елемента частіше відчувають головні болі і страждають мігренню, ніж ті, у яких цього вітаміну в організмі достатньо.

Саме він відповідає за ріст і розвиток кісток, рятує від рахіту маленьких дітей (тому можна зустріти іншу назву цього елемента – антирахітичний), а дорослих оберігає від остеопорозу – крихкості кісток.

Скільки потрібно вітаміну в день, щоб не відчувати симптомів дефіциту і негативних наслідків для організму?

Норма

Організму потрібні дві його форми – це вітамін Д2 (він міститься в продуктах рослинного походження) і вітамін Д3 (його можна отримати з продуктів тваринного походження). Важливо всім стежити за його достатнім надходженням в організм.

Норма варіюється від віку, сезону, етнічних особливостей, а також від загального стану організму.

Дорослому організму необхідно в середньому 5 мгк цього елемента на добу.

Але особливу увагу потрібно звернути тим, хто знаходиться в групі ризику

 • Так, наприклад, у літніх людей і у немовлят цього вітаміну виробляється недостатньо.
 • Влітку його вироблення збільшується, а в осінньо-зимовий сезон знижується. Тому в зимовий період прийом додаткових препаратів з вітаміном D можна вважати обов’язковим.
 • При вагітності, а також годуванні грудьми його кількість також зменшується.
 • Також спостерігається дефіцит вітаміну при онкологічних захворюваннях, хворобах серця, при цукровому діабеті та інших хворобах. Тому при лікуванні призначають додатково прийом і цього препарату.
 • У людей з темною шкірою набагато повільніше синтезується цей вітамін в шкірі, ніж у світлошкірих. Але при цьому отримати людям зі світлою шкірою цей вітамін досить складно, так як перебування на сонці (а це одне з основних джерел його вироблення в організмі) викликає обгорання і опік шкіри.
 

Якщо ви запідозрили, що вам не вистачає цього вітаміну, зверніться до лікаря, який направить вас на аналіз крові і підбере оптимальне лікування.

Група ризику

Найбільш цей вітамін потрібен маленьким дітям, а також літнім людям. Причина в тому, що немовлята мало перебувають на сонці (нагадаємо, що сонячне світло є основним джерелом цього елемента), а у літніх людей порушується процес засвоєння цього вітаміну в зв’язку з віком. Саме з цих причин суміші, які отримують ті, хто перебуває на штучному вигодовуванні, збагачуються кальціферолом, а літнім людям призначаються додаткові препарати з вітаміном D, щоб вони не відчували всіх негативних наслідків його дефіциту.

Також у групі ризику перебувають вагітні жінки, які віддають плоду більшу частину цього вітаміну і… офісні працівники, які мало часу проводять на сонці.

До цієї проблеми схильні ті, хто працює в нічну зміну.

До групи ризику можна віднести людей в зимовий період, коли прийом додатково цього препарату життєво необхідний. Ті, хто почав його прийом, відзначали підйом життєвого тонусу: коли всі як мухи, повзали, вони, як метелики літали.

Щоб не відчувати наслідків нестачі і не починати серйозне медикаментозне лікування, стежте за рівнем цього елемента в крові.

Особливості вироблення в організмі

Це єдиний вітамін, який синтезується в нашій шкірі під впливом сонячних променів. Але навіть в цьому є свої особливості. Він буде вироблятися тільки в тому випадку, коли ваша власна тінь буде коротша вашого росту – тобто, в період найбільшої спеки. При тому, що лікарі категорично забороняють людям зі світлою шкірою в цей період перебувати на сонці.

Як же бути? Адже нашому організму цей вітамін життєво необхідний? Які ще є шляхи його надходження в наш організм?

Як заповнити нестачу?

Щоб уникнути небажаних наслідків для жіночого організму дефіциту вітаміну Д, важливо стежити за його надходженням. Єдиної рекомендації для всіх, як отримати норму вітаміну D, ви не знайдете, навіть вивчивши відгуки про найпопулярніші препарати для лікування. Найкраще звернутися за консультацією до лікаря, щоб мати рекомендації, які підійдуть саме вам. Доктор врахує і рівень дефіциту, вивчивши аналіз крові, і ваш регіон проживання, і вік. Швидше за все, будуть призначені препарати для лікування, приймаючи які ви зможете заповнити дефіцит вітаміну D в організмі.

Є три перевірених шляхи, як отримати норми вітаміну D. Вам допоможе:

 • Сонце (до 90%);
 • Їжа (до 10%);
 • Спеціальні препарати (до 100%).
 

Сонячні проміні

Більшості з нас, щоб отримати денну норму, досить перебувати на сонці від 15 до 20 хвилин щодня. Важливо, що це повинен бути період з 11.00 до 15.00. І ще не менш важливо, не можна наносити на себе креми з SPF. Хто знає про всі особливості правильного прийому засмаги, відразу відзначать, що все це суперечить рекомендаціям. Адже такий захист не пропускає ультрафіолет.

Солярій

Деякі зададуть питання, чи можна отримувати добову норму цього елемента, загоряючи в солярії. Можна! Адже солярії спочатку призначалися виключно для лікування дефіциту вітаміну Д у жінок, чоловіків і дітей. Ультрафіолетові промені стимулюють вироблення в клітинах шкіри цього вітаміну.

Але зловживати цим способом ми не рекомендуємо. Зверніть увагу на альтернативні методи заповнення.

Харчування

Хороша альтернатива – це прийом потрібних продуктів, які багаті вмістом вітаміну. Це, в першу чергу, жирна риба, печінка, жовтки.

При правильному харчуванні і достатньому перебуванні на сонці ваш організм не буде відчувати ніякого дефіциту.

Трохи про продукти

Ви, звичайно ж, не могли не помітити, що на полицях сучасних супермаркетів з’явилися продукти з написом «збагачений вітаміном Д». Причому, це стосується і молочних продуктів, і хлібних виробів. Чи дійсно, такі продукти корисніші?

Якщо в продуктах з таким написом не міститься кальцій (а саме він допомагає засвоїтися вітаміну Д), то такі продукти не приносять ніякої користі. Тобто, їжте печиво, збагачене вітаміном Д, запивайте його молоком. Лише тоді вітамін Д засвоїться.

Якщо ж ви сподіваєтеся дати норму організму тільки з’ївши «збагачений» хліб, то принесете шкоди. Адже організм почне шукати кальцій для засвоєння вітаміну і візьме його з ваших кісток. Ось так, бажаючи зміцнити кістки, ви їх тільки зруйнуєте.

Таким чином, якщо ви вже вирішили перейти на корисні продукти з вітаміном Д, віддавайте перевагу молочним.

Препарати

Скажіть чесно, чи всі ми можемо дотримуватися таких, здавалося б, простих правил – бути на сонці і стежити за харчуванням? Думаємо, що мало хто. Тому хочемо вас познайомити з ще одним найбільш простим і доступним способом отримувати норму в день – це прийом препаратів. При цьому медики радять приймати окремо препарати з цим вітаміном, А не комплексні, в яких його вміст незначний. До того ж, слід віддавати перевагу препаратам в масляній формі, вони засвоюються організмом краще.

Хороші відгуки ми знайшли про наступні популярні препарати:

 • Вігантол;
 • Аквадетрим;
 • Детримакс;
 • Healthy Origins.
 

Прийом препаратів дуже зручний. В одній таблетці (капсулі) міститься добова норма для дорослої людини. А досягти норми вмісту в крові можна за короткий період – місяць, і дефіцит зникне.

Але ще раз відзначимо, що підбирати дозу повинен тільки лікар після аналізів. Адже надлишок цього вітаміну призводить до не менш небезпечних наслідків, ніж його дефіцит.

Таким чином, вітамін Д можна віднести до важливих елементів, які впливають на наше самопочуття і здоров’я. Слідкуйте за його змістом, приймайте препарати і від вашої хронічної втоми і сліду не залишиться.Додано: 01/8/19 10:55
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.