Головна / Поради / Втрата короткочасної пам’яті у літніх людей: причини і лікування

Втрата короткочасної пам’яті у літніх людей: причини і лікування

Всі ми неминуче старіємо, наше тіло і мозок змінюються. Хоча старіння, звичайно ж, не означає втрату всіх можливостей і здібностей, одна область, яка страждає найбільше це пам’ять. Коли ми думаємо про втрату пам’яті, ми автоматично пов’язуємо її з деменцією або хворобою Альцгеймера, але не завжди причини тільки в цьому. Існує безліч причин втрати короткочасної пам’яті, і не всі вони пов’язані навіть зі старінням.

Давайте розглянемо, що може викликати втрату короткочасної пам’яті у літніх людей, виділимо інші причини, крім деменції і хвороби Альцгеймера, і чи можна що-небудь зробити, щоб уповільнити або навіть повністю зупинити процес.

Втрата короткочасної пам'яті у літніх людей: причини і лікування 1

Що таке короткочасна пам’ять

У всіх є довготривала і короткочасна пам’ять, незалежно від віку. Короткочасна пам’ять, як випливає з назви, обмежена, але насправді вона набагато більш обмежена, ніж ви можете собі уявити. Короткочасна пам’ять зберігає інформацію не більше 30 секунд, а в рідкісних випадках до 60 секунд.

Протягом цього часу мозок з’ясовує, чи потрібно зберігати цю інформацію, тобто зберігати в банку довготривалої пам’яті, або її можна забути. Саме в таких випадках ви щось чуєте, а через кілька хвилин ви взагалі не можете це згадати.Це було у вашій короткочасній пам’яті і було відфільтровано як непотрібне. Загальна втрата пам’яті, це проблема не тільки для літніх людей. Вважається, що 40% дорослих у віці 65 років і старше мають проблеми з пам’яттю, причому короткочасна втрата пам’яті є найбільш поширеною.

Ключовий фактор, вміти відрізняти короткострокову втрату пам’яті зі звичайної причини, і короткочасну втрату пам’яті, яка веде до деменції і хвороби Альцгеймера. Обидва стани незворотні, але їх можна уповільнити і контролювати, якщо їх виявити досить рано.

Причини втрати короткочасної пам’яті

Є багато різних причин, чому хтось може розвинути проблеми з короткочасною пам’яттю як симптом тривалої хвороби, так і лише в короткостроковій перспективі. Назвемо можливі причини втрати короткочасної пам’яті, особливо у літніх людей.

Специфічне захворювання мозку це деменція або хвороба Альцгеймера. Хоча це не завжди є причиною проблеми, ці дві умови надзвичайно поширені в сучасному суспільстві і класифікуються як дегенеративні захворювання головного мозку.

Інші потенційні проблеми в цій категорії можуть бути результатом інсульту, наприклад частина мозку була пошкоджена в результаті ішемії, а тривалий ефект пов’язаний з короткочасною пам’яттю.Можливі причини:

 • Хвороба Хантінгтона або хвороба Паркінсона — два інших поширених стани, які повільно впливають на мозок до такої міри, що порушується пам’ять, і в деяких випадках, особливо при хворобі Паркінсона, це в кінцевому підсумку може бути серйозним і незворотнім станом. Епілепсія може вплинути на пам’ять, особливо якщо напади часті. Також на пам’ять може впливати розсіяний склероз (РС). Всі ці стани потребують медичної допомоги для лікування симптомів, однак у випадку деменції та хвороби Альцгеймера наслідки в кінцевому підсумку будуть несприятливими.
 • Інфекція мозку. Хоча деякі інфекції, що вражають мозок, трапляються рідко, вони також можуть погіршити функцію пам’яті, на нетривалий або досить тривалий час. Це, звичайно, рідко впливає тільки на літніх людей, і може вплинути на будь-яку людину в будь-який час її життя. Однак, коли проблема загострюється в зрілі роки, наслідки, ймовірно, будуть більш вираженими. До таких інфекцій відносяться менінгіт, енцефаліт, сифіліс, хвороба Лайма і ВІЛ.
 • Специфічна травма головного мозку, будь-яка травма головного мозку може вплинути на пам’ять, наприклад, автомобільна аварія з ударом по голові і т.д. Звичайний струс мозку може викликати проблеми з пам’яттю, так само як і операція на головному мозку або дефіцит вітамінів B1 або B12.
 • Психологічні або психічні проблеми зі здоров’ям – стрес, тривога, депресія, біполярний розлад і шизофренія можуть впливати на короткочасну пам’ять. У цьому випадку проблема зазвичай може бути вирішена після поліпшення стану.
 • Деякі ліки. Окремі препарати можуть впливати на короткочасну пам’ять, наприклад, ліки від тривожності, високого холестерину, ліки від артеріального тиску, і деякі знеболюючі, що містять наркотики. Такий же ефект можуть мати антидепресанти і снодійне.
 

Деменція та хвороба Альцгеймера

Звичайно, всякий раз, коли термін “втрата пам’яті” будь-якого роду згадується щодо літньої людини, ми автоматично думаємо про деменцію або хворобу Альцгеймера. Ці два стани, безумовно, в останні кілька років зустрічаються частіше, і, хоча вони не піддаються лікуванню з точки зору повного лікування, вони піддаються підтримуючою терапією, якщо виявляються досить швидко.

Деменція це втрата певних функцій мозку, включаючи пам’ять, міркування або судження. Для постановки діагнозу повинні бути порушені дві функції: і здебільшого це зазвичай пам’ять страждає частіше інших функцій. Хвороба Альцгеймера є причиною величезної кількості випадків недоумства, до 80%.

Їх дуже легко сплутати, але є тонкі відмінності. У той час як деменція являє собою групу дегенеративних захворювань мозку, які з часом ускладнюють життя і неухильно погіршуються, то хвороба Альцгеймера це патологія, яка в кінцевому підсумку майже руйнує мозок.

Хвороба Альцгеймера не можна повернути назад, її можна тільки уповільнити. Деменція в більшості випадків теж небезпечна, проте в деяких випадках (при ранньому виявленні) її можна звернути назад до такої міри, що це знижує її вплив на життя людини.

Як деменція, так і хвороба Альцгеймера є віковими захворюваннями, і хоча не існує встановленого віку, в якому ризики сильно збільшуються, чим старша людина, тим більша ймовірність того, що в якийсь момент життя вона опиниться під впливом цієї патології.

Членам сім’ї важко бачити, як їх кохана людина страждає від проблем з мозком, а для самих літніх людей втрата пам’яті може бути дуже неприємною. Існує безліч варіантів лікування як для деменції, так і для хвороби Альцгеймера, але важливо розуміти – хвороба прогресує і лікуватися потрібно постійно.

Лікування втрати короткочасної пам’яті у літніх людей

Втрату короткочасної пам’яті можна лікувати, але проблему потрібно виявити на ранній стадії. Розпізнавання тривожних знаків життєво важливо.

Головне, на що слід звернути увагу:

 • Раптова “загубленість”, яка з часом посилюються (забув-куди йшов);
 • Нездатність згадати те, що ви тільки що почули, наприклад ім’я, назва і т. д;
 • Не пам’ятайте, що ви робили кілька хвилин тому або день тому.
 

Дуже неприємно раптово не згадати те, що, на вашу думку, Ви повинні були легко згадати. Близьким не потрібно засмучуватися або сердитися на літнього родича через те, що він не може згадати деталі. Звичайно, це теж може засмучувати, але якщо ви дозволите собі негативні емоції, вашому близькому стане тільки гірше, це змусить хвилюватися.

Звернення за допомогою до лікаря це перший крок. Причина в тому, що деякі ліки можуть допомогти уповільнити прогресування хвороби Альцгеймера, якщо доведено, що це причина короткочасної втрати пам’яті.

Дуже важливо звернутися за допомогою незабаром після того, як ви помітите ці ознаки і симптоми, тому що чим раніше почнеться лікування, тим повільніше буде прогресування хвороби. Ліки в кінцевому підсумку сповільнять ефект втрати пам’яті, але важливо розуміти, що в кінцевому підсумку вони не зупинять прогресування хвороби.

Цілком можна управляти деменцією, ви можете зробити багато різних дій, в тому числі всією сім’єю, щоб допомогти коханій людині відчути підтримку і стати менш самотнім в цій ситуації.

Пам’ятайте, літня людина, ймовірно, буде так само стурбована втратою пам’яті, як і ви, і зробить висновок, що у нього розвивається важка деменція або хвороба Альцгеймера. Це змусить хвилюватися, а для літніх людей занепокоєння ніколи не буває корисним.

Як допомогти літній людині

Існує безліч доказів того, що збереження максимальної активності до старості і підтримання роботи мозку з іграми, складанням списків, завданнями на пам’ять може мати велике значення для запобігання і уповільнення дегенеративних станів, таких як деменція і хвороба Альцгеймера.

Варто спробувати:

 • Збереження активності. Існує безліч доказів того, що максимальна фізична активність допомагає зберігати роботу мозку і пам’ять. Вважайте мозок і пам’ять як аналоги м’язів, які вам потрібно напружити, щоб залишатися сильними. Як і м’язи біцепса в тренажерному залі, Вам потрібно регулярно тренувати мозок, щоб він був сильним і здоровим. Мозок і пам’ять вимагають тренувань. Цей активний маршрут не обов’язково повинен бути втомливим, але прогулянка на природі в сонячний день — відмінний спосіб поліпшити кровотік. Ви можете вказувати на речі в пейзажі, говорити про те, що ви бачите, це поліпшить мозок і когнітивні функції, зберігаючи його сильним і здоровим.
 • Часто спілкуйтеся. Якщо людина схильна залишатися вдома або дотримуватися свого випробуваного і перевіреного розпорядку, постарайтеся по можливості ненадовго вивести її з дому. Запропонуйте, наприклад, попити вранці кави або погуляти після обіду, придумайте кілька ідей. Існує безліч свідчень того, що у тих, хто регулярно спілкується і гуляє з друзями і новими людьми, мозок сильніший і здоровіший, а значить, і краща функція пам’яті.
 • Грайте в ігри для мозку. Вдома спробуйте кілька ігор для тренування мозку, щоб банк пам’яті залишався в робочому стані і працював нормально. Переглядайте старі фотографії і запитуйте про те, що відбувалося в той час, хто ця людина, яка була погода і т.д. це відмінні способи попрацювати пам’ять і поліпшити пам’ять. Якщо людина не може щось згадати, не тисніть занадто сильно і не турбуйтеся, просто переходьте до наступної фотографії.
 • Перегляньте дієту. Вживання великої кількості фруктів і овочів (бажано свіжих) є обов’язковим з точки зору загального здоров’я і благополуччя, також це важливо для функції мозку. Також зверніть увагу на жирні кислоти омега-3, які містяться в основному в жирних видах риб. Вони ідеально підходять для поліпшення роботи мозку.

Все це способи, за допомогою яких ви можете допомогти зберегти людині пам’ять. Це дозволяє уникнути необхідності в сильних ліках, які можуть мати можливі побічні ефекти. Однак, якщо ваш лікар пропонує препарати, завжди перш за все прислухайтеся до його порад.Додано: 04/30/21 10:24
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.