Чи є зв’язок між стресом і прищами?

Ви коли-небудь помічали, що колір вашого обличчя ніби відчуває стрес разом з вами, подразнюючись або запалюючись гнійними прищами?

Стрес і прищі

Якщо у вас вже є прищі і ви потрапляєте в стресову ситуацію, здається, що поява прищів спалахує з новою силою. Іншими словами, емоційний стрес провокує появу нового вогнища висипань і може погіршити ситуацію у людини з без того проблемною шкірою.

Який ж зв’язок між стресом і прищами? Протягом довгого часу лікарі вважали, що стрес підсилює появу прищів, але серйозних доказів тому не було. У 2003 році дослідження Стенфордського університету показало, що у студентів виникали висипання прищів під час іспитів, періоду, коли вони відчували більше стресу порівняно з іншими періодами навчання. Вчені прийшли до висновку, що ступінь враження прищами у великій мірі співвідносився з сильнішим стресом.

І все ж учені не знають достеменно, яким чином стрес впливає на посилення прищів. Ми знаємо, що клітини, які виробляють шкірний жир, мають рецептори до гормонів стресу. Шкірний жир – це масляниста речовина, яка змішується з мертвими клітинами шкіри і бактеріями і закупорює волосяні фолікули, викликаючи появу ще більшої кількості прищів або кіст. Коли людина з проблемною шкірою відчуває сильний стрес, залози, що виробляють шкірний жир, чомусь перестають правильно працювати. Вони виробляють більше шкірного сала, фолікули більше забиваються і прищі розростається.

Але це лише здогад, цей механізм, раніше невідомий. Дослідники з Медичного коледжу при Університеті Уейк Форест, обстежили студентів з Сінгапуру в 2007 році і також виявили, що поява прищів посилюється під час іспитів, в порівнянні з менш стресовими періодами, наприклад, літніми канікулами.

Дослідники висунули гіпотезу про те, що прищі посилюються у зв’язку з більш високим рівнем шкірного сала, яке виробляється в період стресу. Однак, вони звернули увагу, що психологічний стрес не викликає значне збільшення вироблення шкірного сала у підлітків, що наштовхнуло вчених на думку про те, що між стресом і акне є більш глибинні причини зв’язку.

Коли стрес змушує власними руками псувати шкіру

Іноді стрес і прищі нерозривно пов’язані один з одним, як ніби в замкненому колі. Коли люди роздратовані або засмучені, їх ще більше дратують їх недоліки. Деякі люди в стані стресу починають турбувати свою шкіру, якщо бачать прищик, обов’язково його колупають.

Що таке невротичні екскоріації

Багато хто з нас, звичайно, роздерає прищики час від часу. Однак є більш серйозні випадки, коли пацієнти мимоволі намагаються видалити недосконалості зі шкіри, тому що їх хвилює і бентежить їх шкіра. Будь-яка дрібниця, яка з’явилася на шкірі людини, найдрібніший прищик підлягають викоріненню. Такі люди просто не можуть зупинитися. Цей стан називається екскоріація. Насправді у таких пацієнтів може не бути справжніх прищів, замість них є болячки, які можуть залишати рубці на шкірі. Іноді таким пацієнтам потрібна психологічна допомога, щоб люди самі себе не спотворювали.

Лікування прищів

Для зменшення кількості прищів можна спробувати позбутися від стресу.

Для багатьох людей прищі є хронічною проблемою, яка пов’язана не тільки зі стресами. Ця проблема вимагає тривалого лікування, з використанням засобів, що містять бензоілпероксид, ретиноїди, антибіотики, що наносяться на шкіру або що приймаються перорально, гормональні лікарські засоби.

При цьому людям з прищами також варто звернутися до психолога або провести клінічне обстеження, якщо потрібно в цілому знизити високий рівень стресу.

Коментувати