Що таке гіпертонічний криз, і чим він небезпечний

Що таке гіпертонічний криз? Швидке і різке підвищення артеріального тиску до індивідуально дуже високих цифр (в середньому – 180/110 мм рт. ст. і вище). Це тяжкий невідкладний стан, який викликає серйозні ускладнення: інсульт, інфаркт міокарда, аневризму, набряк легенів, гостру серцеву недостатність і т. д.

Зазвичай гіпертонічний криз виникає у людей з гіпертонічною хворобою, але буває і при захворюваннях щитовидної залози, нирок, надниркових залоз, прееклампсії у вагітних, а також при прийомі кокаїну, амфетаміну, зловживанні алкоголем і сильному стресі.

Як його розпізнати?

Під час гіпертонічного кризу з’являються такі симптоми:

  • Сильний головний біль, страх;
  • Порушення зору;
  • Нудота, іноді блювота;
  • Почервоніння шкіри і слизових;
  • Болі в грудній клітці;
  • Задишка;
  • Збуджений стан, дратівливість;
  • Судома.

Чи можна його запобігти?

Можна знизити ризик, якщо змінити стиль життя і дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. В цілому поради по запобіганню кризи зводяться до здорового способу життя: відмовтеся від шкідливих звичок, знизьте споживання солі, займайтеся спортом, стежити за власною вагою і харчуйтеся збалансовано. Якщо у вас діагностована гіпертензія, регулярно вимірюйте тиск.

Що робити при гіпертонічному кризі?

Головне – негайно викликати швидку. Варто відкрити вхідні двері, щоб “швидка” могла увійти, якщо ви одні – на випадок втрати свідомості. Вимірюйте тиск кожні 15 хвилин до приїзду лікаря.

Гіпертонічний криз – це вкрай небезпечно, тому не намагайтеся позбутися від нього народними способами, не відмовляйтеся від госпіталізації та обстежень. Лікарям потрібно буде розповісти про всі ліки, які ви приймали, включаючи харчові добавки і трав’яні збори. Не потрібно приховувати прийом наркотиків, якщо він був.

Оскільки криз утруднює дихання, розстебніть собі або хворому стискаючий одяг, розслабте комір, краватку і т. д. Якщо хворий знаходиться в приміщенні, відкрийте вікно. Ноги потерпілого треба зігріти: прикласти до них грілку або пластикову пляшку з теплою водою. Забезпечте психологічний і фізичний спокій: вимкніть яскраве світло, гучну музику і т. д.

Якщо людині з кризом прописували ліки, що знижують тиску, нехай прийме їх.

Про автора Марічка Павленко 586 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар