Головна / Хірургія / Лікування катаракти: що потрібно знати прямо зараз

Лікування катаракти: що потрібно знати прямо зараз

Катаракта – часткове або повне помутніння кришталика (біологічної лінзи ока). Одне з найбільш поширених офтальмологічних захворювань у людей старшого віку.

За статистикою, катаракта після 40 років зустрічається у кожної шостої людини, а після 80 років – у переважної більшості.

Симптоми:

 • Зниження зору вдалину і поблизу, яке не коригується окулярами, поява “туману” перед очима, відблисків в нічний час.
 • Зміна кольору зіниці. При дозріванні катаракти колір зіниці стає спочатку жовтим, а потім молочно-білим.
 • Погіршення кольоросприйняття. Для людини з катарактою світ в буквальному сенсі набуває сірого відтінку.
 

Лікування катаракти: що потрібно знати прямо зараз 1

Причини появи захворювання

В даному випадку ми будемо розглядати причини появи саме набутої катаракти, тобто тієї, яка з’являється з часом. Справа в тому, що існує ще і вроджений різновид цього захворювання, але це окрема тема для розмови.До них відносяться:

 • Вік. З часом, в організмі сповільнюється обмін речовин, відбувається старіння тканин всього організму, в тому числі і очей.
 • Цукровий діабет. У пацієнтів з таким захворюванням може спостерігатися навіть рання катаракта, ще до 40 років.
 • Шкідливі звички. Алкоголь, куріння, наркотики можуть також спровокувати розвиток катаракти.
 • Хронічні аутоімунні або запальні захворювання. Вони позначаються на стані судин, що в свою чергу впливає на здоров’я біологічної лінзи ока.
 • Травми ока.
 

В цілому спровокувати розвиток катаракти може будь-який процес, що впливає на загальний стан організму: несприятлива екологічна обстановка, тривалий прийом стероїдних гормонів, хронічні захворювання очей і т. д.

Лікування катаракти

Навколо лікування катаракти існує безліч міфів. Один з основних – захворювання можна вилікувати за допомогою крапель, вправ і фізіотерапії. Насправді, якщо кришталик помутнів, зробити його прозорим знову вже неможливо. Це як якщо зварити яйце – після цього ніякими засобами зробити білок прозорим вже неможливо. За допомогою консервативних методів можна тільки уповільнити прогресію захворювання.

Тим часом, не варто боятися хірургічного втручання. Сучасні малоінвазивні методики дозволяють зробити операцію по катаракті всього за 15-20 хвилин з мінімальною кількістю пошкоджень і ускладнень.

Методи лікування катаракти

Інтракапсулярна екстракція. Один з найбільш старих методів лікування катаракти. Він полягає в тому, що кришталик разом з усією капсулою видаляється, а замість нього встановлюється штучна лінза. Сьогодні даний метод практично не використовується, за винятком тих випадків, коли в результаті травми зберегти капсульний мішок немає можливості.Екстракапсулярна екстракція. Технологія також є далеко не новою. В ході операції в рогівці проводиться розріз, досить великого розміру. Через нього видаляється кришталик. При цьому сумка, в якій був власний кришталик залишається недоторканою і в неї встановлюється штучна лінза. Перевага даного методу в порівнянні з попереднім в тому, що він дозволяє зберегти природну структуру ока. Однак через велику площу пошкоджень реабілітація проходить досить повільно, а також є великий ризик виникнення ускладнень і післяопераційного астигматизму. Тим не менш, даною методикою досі користуються. Найчастіше в регіональних клініках, де немає можливості проводити сучасні операції на дорогому обладнанні.

Факофрагментація. Більш досконалий метод, ніж попередні, але не ідеальний. Він полягає в тому, що кришталик перед видаленням механічно подрібнюється. Це дозволяє зменшити розмір розрізу і скоротити негативні побічні ефекти.

Ультразвукова факоемульсифікація. На сьогодні це самий передовий і безпечний метод лікування катаракти. Під час нього за допомогою ультразвуку кришталик розм’якшують до емульсії. Її згодом витягують (“висмоктують”) через мікропрокол. Потім через нього в згорнутому вигляді вводиться лінза, яка потім розправляється. Така технологія дозволяє обійтися без накладення швів. Всього операція триває близько 15-20 хвилин, проводиться під місцевою анестезією, і вже через пару годин пацієнт може відправитися додому. Вже до вечора, як правило, зір значно поліпшується. Ризик ускладнень після факоемульсифікації не перевищує 1%.

Методика факоемульсифікації може доповнюватися лазерним супроводом – в цьому випадку початкові етапи (мікророзріз і поділ кришталика) виконується за допомогою спеціального лазера, інші етапи – хірургом вручну. У зв’язку зі значною кількістю обмежень і високою вартістю застосування лазера на сьогоднішній день дана модифікація процедури видалення катаракти не отримала широкого поширення.

Незаперечним плюсом методики факоемульсифікації є можливість проводити лікування на ранніх стадіях, а не чекати «дозрівання» катаракти, як у попередніх випадках.

Крім самої техніки операції велике значення має правильно підібраний штучний кришталик (ІОЛ – інтраокулярна лінза).

Лікування катаракти: що потрібно знати прямо зараз 2

Види лінз

Монофокальні лінзи забезпечують хороший зір на одній відстані, найчастіше вдалину.

Мультифокальні лінзи володіють спеціальною конструкцією з декількома фокусами, завдяки чому забезпечують хороший зір на далекій, середній і близькій відстані. Це дозволяє пацієнту повністю відмовитися від окулярів.

Мультифокальні лінзи відносяться до преміум сегменту, досить дорогі.

Профілактика катаракти

Здоровий спосіб життя і правильні звички дозволять відстрочити появу катаракти навіть в літньому віці.

Для цього необхідно:

 • Правильно харчуватися. Стежити за тим, щоб раціон був збалансованим.
 • Відмовитися від шкідливих звичок.
 • Регулярно займатися спортом.
 • Використовувати сонцезахисні окуляри.
 • Регулярно проходити огляди у лікаря-офтальмолога.
 Додано: 08/23/19 4:17
Категорія: Хірургія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.