Головна / Поради / Чи потрібно приймати аспірин щодня?

Чи потрібно приймати аспірин щодня?

Нові дослідження показують, що щоденне вживання аспірину підходить далеко не всім. Адже це підвищує ризик кровотеч, що в деяких випадках може становити пряму загрозу для життя. І навіть якщо у пацієнта є медичні показання для регулярного прийому препарату, зробити призначення повинен лікар.

Чи потрібно приймати аспірин щодня? 1

Сила звички

Досить часто аспірин приймається без особливої необхідності. Для багатьох американців, які навіть не мають проблем зі здоров’ям, прийом 1-2 доз аспірину (в дозі, рекомендованій для немовлят) – це така ж частина здорового способу життя, як прийом вітамінів і чищення зубів.

Проте в даний час все більше досліджень показує, що щоденний прийом аспірину пов’язаний з серйозним ризиком кровотечі. Саме тому різні професійні асоціації, наприклад, Американська асоціація кардіологів, оновили свої рекомендації і визнали ці ризики.

Тільки за рекомендацією лікаря

Аспірин може бути необхідний ряду пацієнтів, в першу чергу тим, хто раніше переніс серцевий напад або інсульт. Але це далеко не все. Це підтвердило дослідження, результати якого були опубліковані у виданні «Анали внутрішньої медицини».

Дослідники з Університету Окленда (Нова Зеландія) спостерігали групу, що складається з майже 250 000 чоловік у віці від 30 до 79 років, які не страждають серцево-судинними захворюваннями.Вчені виявили, що вигода від прийому аспірину переважувала ризики тільки для 2,5% жінок і 12,1% чоловіків. Крім того, дослідники намалювали портрет цих «вигодонабувачів».

Як правило, ці люди належать до старшої вікової групи і мають більш високий артеріальний тиск, високий базовий ризик серцево-судинних захворювань і більш високий рівень холестерину, ніж середні показники. Завзяті курці, пацієнти з діабетом і люди, які приймають препарати для зниження рівня холестерину, також мали більше шансів отримати користь від аспірину.

Ризики самолікування аспірином

Чи потрібно приймати аспірин щодня? 2

Дослідження журналу «Анали внутрішньої медицини» (2019), показали, що в США майже 7 млн людей щодня приймають аспірин без рекомендації лікаря. Ця тенденція стає ще більш вираженою для літніх людей. Згідно з дослідженням, близько половини дорослих у віці від 70 років і старше, які не страждають серцевими захворюваннями, повідомили, що щодня приймають аспірин.

Переломним моментом у зміні суспільної свідомості щодо цього питання стала публікація трьох досліджень в «Медичному журналі Нової Англії» (2018) з критикою щоденного прийому аспірину.

Перше (подвійне сліпе рандомізоване плацебо контрольоване) дослідження показало, що протягом майже п’яти років не спостерігалося помітних відмінностей у показниках «виживаності без інвалідності» між особами, що приймають аспірин, і особами, що приймають плацебо.

Друге дослідження виявило значний підвищений ризик внутрішньої кровотечі серед тих, хто приймав аспірин, порівняно з групою плацебо.

Третє несподівано виявило “більш високу смертність від усіх причин … серед здорових літніх людей”, що приймають аспірин, в порівнянні з групою плацебо.Експерти Американської асоціації кардіологів, яка має свій власний набір рекомендацій щодо щоденного вживання аспірину, стверджують, що нове дослідження відповідає їх власним висновкам.

«Я думаю, що ця стаття значною мірою підтримує наші рекомендації, – говорить доктор Аміт Кера, професор медицини Південно-західного університету (Штат Юта) і співавтор Посібника з профілактики серцево-судинних захворювань AHA/ACC 2019. – Є люди, які можуть отримати з цього вигоду, але це невелика група. Ми повинні використовувати аспірин не широко, а вибірково».

Кера зазначив, рекомендації щодо прийому аспірину для людей, які не мають серцево-судинних захворювань, або історії серцевого нападу та інсульту сильно змінилися в останні роки. Раніше прийом аспірину призначали багатьом людям. Сьогодні приймати аспірин рекомендується тільки невеликій частині населення і, як правило, зовсім не рекомендується більшості здорових людей.Додано: 10/1/19 10:50
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.