Головна / Вагітність / Чи можливі нормальні природні пологи після кесаревого розтину

Чи можливі нормальні природні пологи після кесаревого розтину

Ще недавно вибору після кесаревого розтину у вагітної жінки не було: її розроджували за допомогою повторної операції. Через кесарів розтин проходить кожна третя породілля. Рубець на матці є відносним показанням до повторної операції, але багато жінок мріють про пологи.

Чи можливі нормальні природні пологи після кесаревого розтину 1

Переваги природних пологів після кесаревого розтину

Мама може випробувати на собі хід природних пологів. Кесарів розтин для багатьох жінок стає приводом для комплексів, тому з настанням чергової вагітності вони можуть позбутися від них, переживши весь процес без втручання хірургів.

У разі успішних пологів через природні родові шляхи жінці вдасться уникнути ускладнень, пов’язаних з операцією на черевній порожнині (пошкодження внутрішніх органів, кровотеча, видалення матки, післяпологова запалення, тромбози, тривале відновлення).

При плануванні чергової вагітності жінка піддається меншому ризику передлежань і прирощень плаценти, до якого розташовують операції на матці. Передлежання і прирощення можуть стати причиною сильних кровотеч під час пологів і підвищують шанси на видалення матки.

У дитини, яка народилася природним шляхом, ймовірність проблем з диханням в 2 рази нижчі.Немовля, що пройшло через родові шляхи матері, зустрічається з її мікрофлорою (до моменту передбачуваної дати пологів у піхву переважають лактобактерії) і обсіменяється нею.

Новонароджений, що з’явився на світ за допомогою кесаревого розтину, позбавлений такої можливості. В першу чергу він знайомиться з госпітальною мікрофлорою і тільки потім з мікробіотою мами. Це може позначитися на тривалості становлення кишкової екосистеми (процес затягується) і формування імунітету дитини.

Небезпека природних пологів після кесаревого розтину

Важливо оцінювати можливі ризики. Природні пологи після кесаревого розтину можуть закінчитися розривом матки. Ймовірність такого ускладнення, за різними даними коливається від 0, 2 % до 3, 7% .

Статистика говорить про те, що більше ризикують жінки, у яких в минулому було кілька операцій на матці. А породіллі, що мають за плечима всього лише один кесарів, знаходяться в меншій небезпеці. Ризик розриву матки в їх випадку не перевищує 1%. Ймовірність летального результату становить близько 1, 7%.

Ризики для породіллі різко зростають, якщо: • жінка зважилася на домашні пологи (фахівці в один голос говорять про те, як важливо надати екстрену допомогу, а для цього під рукою повинно бути спеціальне обладнання);
 • під час минулих пологів показанням до проведення операції стало порушення родової діяльності;
 • після пологів жінка зіткнулася з інфекційними ускладненнями;
 • між вагітностями пройшло не так багато часу, інтервал менше 18 місяців;
 • термін вагітності більше 40 тижнів;
 • вагітність двійнею (пускати жінку в самостійні пологи вирішує тільки лікар);
 • плід великий (якщо вага дитини більше 4-4,5 кілограмів, це в першу чергу небезпечно для жінки, яка в минулому не мала досвіду природних пологів);
 • жінці більше 35-40 років (з віком ризики підвищуються);
 • є ожиріння;
 • розвинулася прееклампсія.
 

Народжувати самій або все-таки погодитися на кесарів розтин?

Якщо в минулому у жінки був розрив матки, якщо на ній якірний розріз (у вигляді переверненої букви Т), якщо були ще якісь операції на матці (наприклад, видалення вузлів при міомі) чи є інші протипоказання (наприклад, серйозні соматичні захворювання), операції не минути. В інших випадках все вирішується індивідуально. Для фахівця, який приймає пологи, дуже важлива спроможність рубця.

Найкраще, щоб ви перейнялися цим питанням ще до вагітності і пройшли УЗД і гістероскопію (огляд матки з збільшенням і виведенням відео на екран). Гістероскопія проводиться на 4-5 день місячних: ендометрій відторгається, і тоді простіше розглянути рубець. Якщо він рівний, його товщина від 3, 5 до 5 міліметрів, можна народити самій.

Але важливо не забувати і про динаміку змін рубця, тому так важливо вести ультразвукове спостереження за станом протягом вагітності. Якщо рубець потоншав на 1 міліметр, і це не вселяє побоювань лікаря, можна народжувати самій. Але якщо зміни рубця виявилися більш помітними, він «схуд» на 2-3 міліметра, жінці не дозволять народжувати самостійно. Такий рубець може порватися, як пергамент, і привести до розриву матки.

Що впливає на благополучний результат пологів?

Фахівці виділяють кілька найважливіших умов для благополучного результату пологів:

 • оптимістичний настрій жінки і бажання народити самій;
 • відсутність протипоказань до природних пологів;
 • молодість;
 • одноплідна вагітність;
 • цілий плодовий міхур;
 • головне передлежання плода;
 • стан дитини не викликає занепокоєння;
 • кваліфікований медперсонал.
 

На що повинен звернути увагу лікар?

Необхідність підвищеної уваги з боку медичного персоналу. Зміни в стані жінки (припинення родової діяльності, блювота, тахікардія, кров з піхви, сильний біль в животі) можуть бути ознакою розриву матки.

Знеболювання. Рубець на матці не є протипоказанням до проведення анестезії, тому породілля має право розраховувати на полегшення пологів.

Стимуляція пологів. Ця процедура вимагає великої обережності. Ризик розриву матки нехай незначно, але збільшується. При проколі міхура, введенні окситоцину і простагландинів він зростає на 2%.

Кардіомоніторний контроль стану плода. Це одна з найважливіших умов благополучного завершення пологів для матері і дитини. Зміна серцевого ритму ще не народженого малюка часто виявляється не тільки самим яскравою, але і єдиною ознакою розриву матки.

Ультразвукове дослідження. Відразу ж після пологів (а також в першу і третю добу) необхідно переконатися у відсутності розриву матки.

Чи може статися розрив матки?

У більшості випадків цього важкого ускладнення лікарям вдається врятувати породіллю і при цьому зберегти їй матку. Через деякий час після пологів жінка зможе знову планувати вагітність і готуватися до народження такого малюка. Однак їй потрібно буде налаштовуватися виключно на оперативне розродження.

Ризики на повторний розрив матки складають близько 30%, а значить, акушер-гінеколог буде наполягати на кесаревому розтині не пізніше 39 тижні вагітності.

Найкраще, щоб ви перейнялися цим питанням ще до вагітності і пройшли УЗД і гістероскопію (огляд матки з збільшенням і виведенням відео на екран). Гістероскопія проводиться на 4-5 день місячних: ендометрій відторгається, і тоді простіше розглянути рубець. Під час пологів жінка з рубцем теж потребує особливої уваги.

Прокол міхура, введення окситоцину або простагландинів підвищує ризик розриву, але незначно (на 2%). Але самим показовим і нерідко єдиною ознакою розриву стає погіршення стану плода. Саме тому за дитиною під час пологів обов’язково потрібен постійний кардіомоніторний контроль. Якщо ви благополучно народили, розслаблятися рано. Ознаки розриву матки можуть з’явитися пізніше, тому відразу після пологів, а потім в першу і третю добу вам необхідно зробити УЗД.Додано: 09/29/18 11:12
Категорія: Вагітність

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.