Головна / Педіатрія / Як змінюється мозок дитини при ожирінні

Як змінюється мозок дитини при ожирінні

Фахівці Університету Сан-Паулу (Бразилія) отримали результати сканування мозку підлітків від 12 до 15 років, близько половини з яких страждали ожирінням, і охарактеризували стан здоров’я їх сполучної тканини мозку, більш відомої як біла речовина.

Як змінюється мозок дитини при ожирінні 1

У підлітків з ожирінням виявлено істотне ушкодження білої речовини в області, званій орбітофронтальною корою, яка пов’язана з емоційним контролем і винагородою. Також на знімках мозку учасників з ожирінням можна було спостерігати пошкодження мозолистого тіла, що з’єднує ліву і праву півкулі головного мозку.

«Це ще один плюс в скарбничку до існуючих робіт, показує, як ожиріння корелює зі змінами в мозку», — пояснює співавтор дослідження Памела Бертолацці, — «Тим не менш, нам поки до кінця не ясно, викликають зайву вагу мозкові зміни, або навпаки.

Найбільш ймовірна відповідь це працює в обидві сторони. Області, пошкодження яких ми виявили, пов’язані з емоціями і системою винагород, так що, схоже, що утворюється свого роду цикл».

Дослідники також брали у випробовуваних зразки крові для вимірювання рівня гормонів та інших маркерів запалення. Виявилося, що пошкодження білої речовини у підлітків, які страждають ожирінням, багато в чому пов’язано з порушенням роботи лептину — «гормону ситості».«Рівень лептину збільшується при ожирінні цілком і може бути причиною запалення і пошкодження головного мозку», — говорить Бертолацці про результати.

Більш ранні дослідження серед дорослих вже продемонстрували, що ожиріння пов’язане з більш низькою чутливістю (резистентності) до лептину. З цього, мабуть, слідує, що люди з ожирінням можуть слабо реагувати на хімічний сигнал організму про те, що він отримав достатню кількість енергії, і продовжувати споживати зайві калорії, які запасаються у вигляді жиру.

Дослідники також виявили, що пошкоджена біла речовина пов’язана з порушенням вироблення інсуліну — гормону, який регулює рівень цукру в крові. Резистентність до інсуліну пов’язана з діабетом та іншими хронічними захворюваннями.

Поки взаємозв’язок між ожирінням, рівнем гормонів і пошкодженням мозку ще не зовсім зрозуміла. Але, принаймні, дослідники впевнені, що рівень лептину, інсуліну та інших хімічних речовин в організмі підлітків з ожирінням явно свідчить про підвищене запалення.

“Ми виявили позитивний зв’язок з маркерами запалення, що змушує нас припускати якийсь процес нейрозапалення, крім резистентності до інсуліну і лептину”, – йдеться в прес-релізі Бертолацці.

В даний момент вчені працюють над вивченням впливу фізнагрузок на зміни мозку, пов’язані з ожирінням. Поки всі результати вказують на те, що активна фізкультура допомагає відновитися.

Додано: 11/30/19 10:40
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.