Як змінюється мозок дитини при ожирінні

Фахівці Університету Сан-Паулу (Бразилія) отримали результати сканування мозку підлітків від 12 до 15 років, близько половини з яких страждали ожирінням, і охарактеризували стан здоров’я їх сполучної тканини мозку, більш відомої як біла речовина.

Як змінюється мозок дитини при ожирінні 1

У підлітків з ожирінням виявлено істотне ушкодження білої речовини в області, званій орбітофронтальною корою, яка пов’язана з емоційним контролем і винагородою. Також на знімках мозку учасників з ожирінням можна було спостерігати пошкодження мозолистого тіла, що з’єднує ліву і праву півкулі головного мозку.

«Це ще один плюс в скарбничку до існуючих робіт, показує, як ожиріння корелює зі змінами в мозку», — пояснює співавтор дослідження Памела Бертолацці, — «Тим не менш, нам поки до кінця не ясно, викликають зайву вагу мозкові зміни, або навпаки. Найбільш ймовірна відповідь це працює в обидві сторони. Області, пошкодження яких ми виявили, пов’язані з емоціями і системою винагород, так що, схоже, що утворюється свого роду цикл».

Дослідники також брали у випробовуваних зразки крові для вимірювання рівня гормонів та інших маркерів запалення. Виявилося, що пошкодження білої речовини у підлітків, які страждають ожирінням, багато в чому пов’язано з порушенням роботи лептину — «гормону ситості».

«Рівень лептину збільшується при ожирінні цілком і може бути причиною запалення і пошкодження головного мозку», — говорить Бертолацці про результати.

Більш ранні дослідження серед дорослих вже продемонстрували, що ожиріння пов’язане з більш низькою чутливістю (резистентності) до лептину. З цього, мабуть, слідує, що люди з ожирінням можуть слабо реагувати на хімічний сигнал організму про те, що він отримав достатню кількість енергії, і продовжувати споживати зайві калорії, які запасаються у вигляді жиру.

Дослідники також виявили, що пошкоджена біла речовина пов’язана з порушенням вироблення інсуліну — гормону, який регулює рівень цукру в крові. Резистентність до інсуліну пов’язана з діабетом та іншими хронічними захворюваннями.

Поки взаємозв’язок між ожирінням, рівнем гормонів і пошкодженням мозку ще не зовсім зрозуміла. Але, принаймні, дослідники впевнені, що рівень лептину, інсуліну та інших хімічних речовин в організмі підлітків з ожирінням явно свідчить про підвищене запалення.

“Ми виявили позитивний зв’язок з маркерами запалення, що змушує нас припускати якийсь процес нейрозапалення, крім резистентності до інсуліну і лептину”, – йдеться в прес-релізі Бертолацці.

В даний момент вчені працюють над вивченням впливу фізнагрузок на зміни мозку, пов’язані з ожирінням. Поки всі результати вказують на те, що активна фізкультура допомагає відновитися.

Про автора Марічка Павленко 597 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар