Головна / Педіатрія / Що таке делегований синдром Мюнхгаузена

Що таке делегований синдром Мюнхгаузена

Дитина захворіла! Мама звертається до лікаря, докладно описує симптоми, справно дає ліки, а якщо потрібно — наводить чадо на додаткові обстеження і кладе в лікарню. Але часом лікування затягується, у малюка з’являються все нові і нові симптоми… В підсумку з’ясовується, що лікувати потрібно не дитину, а маму.

Все це вигадки

Ви читали в дитинстві книгу про пригоди невтомного вигадника барона Карла Мюнхгаузена? Пам’ятаєте, якими кумедними здавалися його історії? Один політ на місяць на ядрі чого коштував.

Між тим, Карл Мюнхгаузен — це реальний історичний персонаж, німецький дворянин, військовий, який за збігом обставин став літературним персонажем. А також дав ім’я досить рідкісній хворобі — синдрому Мюнхгаузена, або симулятивному розладу.
Що таке делегований синдром Мюнхгаузена 1

Симулюємо?

Як випливає з назви, пацієнти з симулятивним розладом симулюють різні захворювання. Вони із задоволенням скаржаться на нездужання, проходять обстеження, здають аналізи і лікуються. У разі необхідності можуть зробити операцію, і не одну. Якщо лікарі кажуть таким людям, що ніяких причин для нездужання у них немає і справа, мабуть, в стані нервової системи, пацієнт може просто зникнути… щоб через деякий час з’явитися вже в іншого лікаря.

Найчастіше пацієнти з синдромом Мюнхгаузена симулюють такі захворювання:  • “Болить живіт”. Причому якщо пацієнта відправляють на операцію з видалення апендициту, вони на неї йдуть. Деякі симулянти позбавляються частини кишечника, але і це не сприяє її одужанню.
  • Кровотеча. Найпростіший спосіб домогтися кровотечі – нанести самому собі рану, що і роблять пацієнти з симулятивним розладом.
  • Неврологічні порушення. Тут все зовсім складно: скарги на болі, запаморочення, параліч, судоми виглядають дуже достовірно. А фізіологічних причин для таких порушень лікарі не знаходять.
 

Частину симптомів пацієнти можуть симулювати з допомогою ліків (наприклад, хронічна діарея легко «виходить» при постійному прийомі проносних). У Великобританії відома пацієнтка, яка зробила 42 операції, жодна з яких не була їй потрібна. Але одна справа, коли люди шкодять собі. І зовсім інша, коли мова йде про дітей.

Делегуємо хворобу

Що таке делегований синдром Мюнхгаузена 2

Якщо синдромом Мюнхгаузена страждаюьб батьки, хвороба може «зачепити» і дитину. У цьому випадку лікарі говорять про делегований синдром Мюнхгаузена, або синдром Полле (на ім’я дочки барона).

В цьому випадку батьки симулюють різні симптоми у дітей. У хід йдуть всі засоби: дітям підмішують ліки, позбавляють ліків (якщо діти і правда хворі), іноді навіть душать і додають в їжу отруйні речовини.

Як яскравий приклад делегованого синдрому Мюнхгаузена наводять випадок пацієнтки з США, яка жила в Міссурі. Жінка постійно тягала свою дочку по лікарях, і, хоча ні один з придуманих симптомів не підтвердився, вона продовжувала це робити. Більше того, мати вважала, що у дівчинки м’язова дистрофія, і возила її в інвалідному кріслі. Історія закінчилася трагічно — змучена дівчина вбила свою матір.

Перший випадок делегованого синдрому Мюнхгаузена, описаний в літературі, взагалі був комплексним. Мати сімейства сама симулювала частковий параліч, дочці вона придумала цукровий діабет, і для отримання клінічної картини використовувала ацетон і глюкозу. У сина мати викликала судоми і порушення свідомості, використовуючи спеціальні препарати.

Чого ж чекають такі батьки? Як не дивно це звучить, схвалення за те, що вони дбають про хвору дитину і повністю віддають себе їй. Але ось біда, іноді такі батьки “заліковують” дітей до смерті. Працювати з цими пацієнтами складно, тому що вони потребують постійного схвалення своїх дій, а нанесення шкоди дітям складно поєднати з позитивом. Але такі пацієнти в обов’язковому порядку повинні проходити спеціальну психотерапію.

Додано: 11/26/19 11:47
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.