Стало відомо, що робить з мозком хронічний стрес

Хронічний стрес сумно відомий своїм зв’язком з психічними захворюваннями, такими як депресія і шизофренія. Також стрес підвищує ризик нейродегенеративних хвороб, на зразок хвороби Альцгеймера. І навіть якщо до хвороби справа не доходить, хронічний стрес абсолютно точно погіршує когнітивні функції.

Тим не менш, механізми, що лежать в основі порушень, до недавнього часу були науці невідомі. Вченим вдалося лише з’ясувати, що при стресі знижується виробництво нових нейронів в гіпокампі, а також їх кількість в цілому. Але як саме це відбувається, залишалося загадкою.

Дослідники з корейського Науково-технічного інституту Тегу Кенбук припустили, що нейрони гинуть шляхом апоптозу — відомого механізму клітинної загибелі. Однак дана гіпотеза не підтвердилася.

На цьому вчені не здалися і за допомогою новітніх оптичних методів нарешті змогли з’ясувати, що нервові клітини гіпокампу гинуть не через апоптоз, а внаслідок аутофагії — так званого клітинного самопоїдання.

Аутофагія – процес, призначений для виживання клітин у важких умовах. Клітини здають в переробку свої частини, щоб тим самим отримати поживні речовини і метаболіти для виживання. Однак при певних умовах аутофагія запускає процес повного самознищення клітин.

Цікаво, що раніше аутофагію пов’язували, в основному, з клітинним голодуванням – просто, з нестачею їжі. Але судячи з усього, «важкими умовами» для клітини може стати і хронічний стрес.

В експериментах на звичайних і генно-модифікованих мишах, підданих стресу, дослідницька група показала, що якщо видалити ген Atg7 — один з основних регуляторів аутофагії, то масова загибель нервових клітин припиняється і функція мозку підтримується на звичайному рівні, без зниження. На жаль, все не так просто, і видалення гена тягне за собою серйозні несприятливі наслідки.

Тому аналогічні результати спробували отримати іншим шляхом. Фахівці довели, що тригером аутофагії нейронів є ген SGK3. Зменшивши експресію SGK3, вченим вдалося не менш успішно захистити мозок мишей від шкідливого впливу стресу. Цей варіант, як і очікувалося, виявився більш безпечним.

На даному етапі дослідники вважають, що нове відкриття допоможе ефективніше лікувати депресію і тривожність, пов’язані зі стресом, і, можливо, знайти новий підхід до терапії хвороби Альцгеймера.

Про автора Марічка Павленко 555 Публікації
Блогер, журналіст, автор статей. Закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар