Головна / Поради / Стало відомо, що робить з мозком хронічний стрес

Стало відомо, що робить з мозком хронічний стрес

Хронічний стрес сумно відомий своїм зв’язком з психічними захворюваннями, такими як депресія і шизофренія. Також стрес підвищує ризик нейродегенеративних хвороб, на зразок хвороби Альцгеймера. І навіть якщо до хвороби справа не доходить, хронічний стрес абсолютно точно погіршує когнітивні функції.

Стало відомо, що робить з мозком хронічний стрес 1

Тим не менш, механізми, що лежать в основі порушень, до недавнього часу були науці невідомі. Вченим вдалося лише з’ясувати, що при стресі знижується виробництво нових нейронів в гіпокампі, а також їх кількість в цілому. Але як саме це відбувається, залишалося загадкою.

Дослідники з корейського Науково-технічного інституту Тегу Кенбук припустили, що нейрони гинуть шляхом апоптозу — відомого механізму клітинної загибелі. Однак дана гіпотеза не підтвердилася.

На цьому вчені не здалися і за допомогою новітніх оптичних методів нарешті змогли з’ясувати, що нервові клітини гіпокампу гинуть не через апоптоз, а внаслідок аутофагії — так званого клітинного самопоїдання.Аутофагія – процес, призначений для виживання клітин у важких умовах. Клітини здають в переробку свої частини, щоб тим самим отримати поживні речовини і метаболіти для виживання. Однак при певних умовах аутофагія запускає процес повного самознищення клітин.

Цікаво, що раніше аутофагію пов’язували, в основному, з клітинним голодуванням – просто, з нестачею їжі. Але судячи з усього, «важкими умовами» для клітини може стати і хронічний стрес.

В експериментах на звичайних і генно-модифікованих мишах, підданих стресу, дослідницька група показала, що якщо видалити ген Atg7 — один з основних регуляторів аутофагії, то масова загибель нервових клітин припиняється і функція мозку підтримується на звичайному рівні, без зниження. На жаль, все не так просто, і видалення гена тягне за собою серйозні несприятливі наслідки.

Тому аналогічні результати спробували отримати іншим шляхом. Фахівці довели, що тригером аутофагії нейронів є ген SGK3. Зменшивши експресію SGK3, вченим вдалося не менш успішно захистити мозок мишей від шкідливого впливу стресу. Цей варіант, як і очікувалося, виявився більш безпечним.

На даному етапі дослідники вважають, що нове відкриття допоможе ефективніше лікувати депресію і тривожність, пов’язані зі стресом, і, можливо, знайти новий підхід до терапії хвороби Альцгеймера.

Додано: 08/12/19 10:52
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.