Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні?

У добі всього 24 години. 8 йде на роботу або навчання, а ще є домашні справи, зустрічі з друзями, турбота про дітей, тренування, перегляд улюбленого серіалу… В результаті нам не завжди вдається виділити достатньо часу для повноцінного сну. Але ж можна відіспатися і на вихідних, правда?

Це невірно, кажуть вчені з Колорадського університету в Боулдері. Результати дослідження, опубліковані в журналі Current Biology, говорять про те, що сон у вихідні дні не здатний відновити порушення метаболізму, отримане протягом тижня.
Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні? 1

Мало сну

Як показують дослідження, недосип знижує чутливість до інсуліну, збільшує щоденне споживання калорій і затримує вироблення мелатоніну – гормону, який допомагає заснути вночі. Але до недавнього часу дослідники не були впевнені, чи можна усунути будь-яке з цих порушень, влаштувавши собі додаткові години сну.

Кеннет Райт, професор інтегративної фізіології в Боулдері і провідний автор статті, вирішив нарешті прояснити це питання.

Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні? 2

Дослідження

Райт і команда дослідників зібрали 36 здорових молодих людей і розділили їх на три групи. Протягом 9 днів перша група спала по 9 годин щоночі, а друга – всього 5. Третя група також була обмежена п’ятигодинним сном, але через п’ять днів обмеження знімалися (у вихідні люди могли спати стільки, скільки хотіли). І на два дні випробовувані з третьої групи поверталися до п’ятигодинного сну.

До, під час і після дослідження вчені реєстрували споживання учасниками калорій, рівень мелатоніну і вагу.

В цілому вони виявили, що в учасників двох груп, сон яких був обмежений, вироблення мелатоніну починалося пізніше в той же день. Їх біологічний годинник змінився, і вони продовжували їсти після обіду, що в кінцевому рахунку призвело до збільшення ваги.

У вихідні дні представники третьої групи спали близько 9-10 годин і утримували себе від перекусу на ніч. Але вироблення мелатоніну у них все ще походило з затримкою, і їх бажання післяобіднього перекусу і збільшення ваги повернулися після того, як вихідні закінчилися.

До і після

Статистика вимірювань до і після дослідження показала, що чутливість до інсуліну у людей, які мали можливість відсипатися, була гіршою, ніж у тих, чий сон був обмежений за часом. Зниження чутливості до інсуліну впливає на здатність людини регулювати рівень цукру в крові і з часом може призвести до діабету 2 типу.

«Той факт, що відновлення сну у вихідні дні не принесло користі, має дійсно важливі наслідки, – говорить Райт. – Цей процес недосипання, спроби відновитися і знову недосип – зовсім не ефективна стратегія. Це говорить про те, що ми, ймовірно, не можемо використовувати вихідні, щоб компенсувати дефіцит сну».

Але надія все ж є. Райт каже, що короткий денний сон сприяє підвищенню фізичної працездатності у людей, які не висипаються вночі, але його вплив на здоровий метаболізм до кінця не з’ясований. Так що, поки ми не отримаємо більше відповідей, можливо, краще користуватися перевіреною схемою, висипаючи ночами.
Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.