Головна / Поради / Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні?

Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні?

У добі всього 24 години. 8 йде на роботу або навчання, а ще є домашні справи, зустрічі з друзями, турбота про дітей, тренування, перегляд улюбленого серіалу… В результаті нам не завжди вдається виділити достатньо часу для повноцінного сну. Але ж можна відіспатися і на вихідних, правда?

Це невірно, кажуть вчені з Колорадського університету в Боулдері. Результати дослідження, опубліковані в журналі Current Biology, говорять про те, що сон у вихідні дні не здатний відновити порушення метаболізму, отримане протягом тижня.
Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні? 1

Мало сну

Як показують дослідження, недосип знижує чутливість до інсуліну, збільшує щоденне споживання калорій і затримує вироблення мелатоніну – гормону, який допомагає заснути вночі. Але до недавнього часу дослідники не були впевнені, чи можна усунути будь-яке з цих порушень, влаштувавши собі додаткові години сну.

Кеннет Райт, професор інтегративної фізіології в Боулдері і провідний автор статті, вирішив нарешті прояснити це питання.

Чи можна компенсувати недосип у вихідні дні? 2

Дослідження

Райт і команда дослідників зібрали 36 здорових молодих людей і розділили їх на три групи. Протягом 9 днів перша група спала по 9 годин щоночі, а друга – всього 5. Третя група також була обмежена п’ятигодинним сном, але через п’ять днів обмеження знімалися (у вихідні люди могли спати стільки, скільки хотіли). І на два дні випробовувані з третьої групи поверталися до п’ятигодинного сну.До, під час і після дослідження вчені реєстрували споживання учасниками калорій, рівень мелатоніну і вагу.

В цілому вони виявили, що в учасників двох груп, сон яких був обмежений, вироблення мелатоніну починалося пізніше в той же день. Їх біологічний годинник змінився, і вони продовжували їсти після обіду, що в кінцевому рахунку призвело до збільшення ваги.

У вихідні дні представники третьої групи спали близько 9-10 годин і утримували себе від перекусу на ніч. Але вироблення мелатоніну у них все ще походило з затримкою, і їх бажання післяобіднього перекусу і збільшення ваги повернулися після того, як вихідні закінчилися.

До і після

Статистика вимірювань до і після дослідження показала, що чутливість до інсуліну у людей, які мали можливість відсипатися, була гіршою, ніж у тих, чий сон був обмежений за часом. Зниження чутливості до інсуліну впливає на здатність людини регулювати рівень цукру в крові і з часом може призвести до діабету 2 типу.

«Той факт, що відновлення сну у вихідні дні не принесло користі, має дійсно важливі наслідки, – говорить Райт. – Цей процес недосипання, спроби відновитися і знову недосип – зовсім не ефективна стратегія. Це говорить про те, що ми, ймовірно, не можемо використовувати вихідні, щоб компенсувати дефіцит сну».

Але надія все ж є. Райт каже, що короткий денний сон сприяє підвищенню фізичної працездатності у людей, які не висипаються вночі, але його вплив на здоровий метаболізм до кінця не з’ясований. Так що, поки ми не отримаємо більше відповідей, можливо, краще користуватися перевіреною схемою, висипаючи ночами.

Додано: 03/24/19 10:10
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.