Головна / Терапія / Як вилікувати кашель і що про нього взагалі потрібно знати

Як вилікувати кашель і що про нього взагалі потрібно знати

Кашель — частий супутник ГРВІ і незмінний саундтрек пізньої осені та зими. Але що ми взагалі знаємо про кашель? Опитування показують, що не так багато.

Ви, наприклад, впевнені, що ваш «поганий» кашель, про який говорить хтось із близьких, і правда поганий? А в тому, що препарати для лікування сухого і вологого кашлю не розливаються з однієї цистерни? Та й коли взагалі варто бити тривогу у випадку з кашлем, якщо в цілому ви відчуваєте себе добре?

Як вилікувати кашель і що про нього взагалі потрібно знати 1

Старші родичі люблять говорити про “поганий” кашель. Звідки це пішло?

Я думаю під «поганим» в даному випадку мається на увазі дуже тривалий кашель з мокротою і, можливо, хрипячим, свистячим або ще яким-небудь загрозливим звучанням. Мабуть, термін сходить до часів, коли був поширений туберкульоз і “поганим” називали кашель схожий на туберкульозний.

Чи може кашель взагалі бути “хорошим”?

Так, звичайно. Дуже багато різновидів кашлю можна назвати “хорошими”. Нагадаю, що кашель являє собою механізм звільнення дихальних шляхів від різноманітних шкідливих частинок, які ми вдихаємо, забезпечуючи тим самим захист легенів.Так, наприклад, “хороший” кашель виникає коли щось потрапило “не в те горло “, тобто частинки їжі при ковтанні потрапили в повітроносні шляхи. Кашель, в даному випадку, допомагає запобігти їх подальше просування вниз по трахеї.

Кашель, що виникає при запальних захворюваннях, таких як бронхіт і пневмонія, також можна умовно віднести до хорошого, так як він допомагає очищенню бронхів від продуктів запалення у вигляді харкотиння і слизу.

У зв’язку з цим не рекомендується пригнічувати гострий помірний кашель при простудних захворюваннях, він фактично допомагає нам з цими захворюваннями боротися.

Проблема з’являється тоді, коли кашель стає або дуже сильним і виснажливим або тривалим. У таких випадках необхідно виявити і лікувати його причину і паралельно, якщо потрібно, використовувати додаткові протикашльові препарати.

Які зміни у дітей повинні стати приводом бігти до лікаря?

Кашель часто є симптомом ГРВІ у дітей і при зазвичайній вірусній інфекції не вимагає огляду лікаря. Якщо у дитини з’явилися хрипи, висока температура особливо з вираженою млявістю і слабкістю, або навпаки гіперактивністю, утруднене дихання, слинотеча, порушення ковтання необхідно терміново звернутися за лікарською допомогою.

Гавкаючий, виснажливий кашель може бути симптомом коклюшу. Безперервний кашель раз в 5 хвилин або частіше протягом 2-х або більше годин може свідчити про розвиток дихальної недостатності і вимагає термінової консультації.Це ми говорили про гострий початок кашлю. Якщо після простудного захворювання кашель триває більше 10-14 днів, то дитину має сенс показати лікарю, хоча поствірусний або постінфекційний кашель може зберігатися набагато довше, до 3-4 тижнів.

Погіршення кашлю в нічний час і при фізичній активності, поява хрипів може говорити про наявність бронхіальної астми і вимагає обстеження.

А у дорослих?

Відповідь на питання залежить, в першу чергу, від того, скільки триває кашель. Кашель тривалістю до 3-х тижнів називається гострим кашльовим синдромом, який, як правило, є проявом гострої респіраторної інфекції — риніту, синуситу, трахеобронхіту, пневмонії або наслідком загострення хронічних захворювань, бронхіальної астми, алергічного риносинуситу.

Необхідність обстеження і звернення до лікаря в даному випадку визначається тяжкістю загального стану, наявністю додаткових симптомів, таких як лихоманка, задишка, блювання, кровохаркання, а також віком і супутніми захворюваннями пацієнта.

Для здорових дорослих з кашлем, що виникають при ГРВІ, що супроводжуються закладеністю носа, болем в горлі, субфебрильною температурою без різко виражених симптомів інтоксикації, терапії деконгестантами, антигістамінними препаратами і нестероїдними протизапальними препаратами, як правило, достатньо.

А які зміни, навпаки, часто хвилюють пацієнтів марно?

До мене часто звертаються пацієнти, які тільки що захворіли на ГРВІ, кашляють 1-2 дні і дуже хочуть дізнатися, що б такого попити або подихати, щоб припинити подальший розвиток кашлю у самому його зародку, так сказати.

Погані новини полягають у тому, що такої магічної пігулки немає. Якщо ви захворіли на ГРВІ і почали кашляти, з протикашльовими засобами, мікстурами, настоянками, інгаляціями або без, Ви все одно прокашляєте 5-7 днів.

На сьогоднішній день жодного засобу, що зменшує тривалість кашлю при ГРВІ, не знайдено. Що стосується інтенсивності кашлю, протикашльові препарати можуть тут допомогти до якоїсь міри, однак середньої інтенсивності кашель неускладнених ГРВІ активно придушувати небажано, так як він виникає не просто так, а з метою видалення продуктів запалення бронхів, тобто має захисну функцію.

Так що відкашляйте спокійно свої 5-7 днів і намагайтеся більше не заражатися. Якщо після кожної застуди ви кашляєте більше 3-х тижнів, це вже інша історія, ви переходите в категорію підгострого кашлю, і краще звернутися до лікаря.

Чи є різниця між ліками для сухого і вологого кашлю?

Так, різниця є. Існують два основних типи лікарських засобів від кашлю. Перша група – препарати, що полегшують відходження мокроти. Це так звані муколітики, препарати, що розріджують мокротиння, і відхаркувальні засоби, що збільшують продукцію слизу бронхами.

Їх зазвичай використовують при вологому кашлі з утрудненим відходженням мокротиння для розрідження і полегшення її відходження. Чи працюють вони, вже інше питання.

Друга група препаратів — протикашльові, речовини, що пригнічують кашльовий рефлекс. Вони бувають як центральної дії (препарати, що діють подібно кодеїну), так і периферичної, і діють на рецептори в бронхах, трахеї, глотці. Протикашльові препарати застосовуються для сухого кашлю.

На жаль, немає ніякої стійкої асоціації між видами кашлю і захворюваннями, які їх викликають.

Хоча є спостереження, що сухий кашель частіше виникає при ураженні носо – і ротоглотки, а вологий – при ураженні трахеї і бронхів. Також існує думка, що кашель з сухого повинен перейти у вологий перед тим як пройти — але цьому немає жодного наукового підтвердження.

Краще прокашлятися або спробувати зупинити кашель (за допомогою льодяників, теплого пиття або чого-небудь ще)?

Краще, звичайно, покашляти, якщо кашель не болісний. Ми, звичайно, говоримо з вами зараз про здорових, в сенсі без супутніх або хронічних захворювань, людей з гострим кашльовим синдромом.

Льодяники зменшують подразнення слизової запаленої глотки, тим самим рефлекторно зменшуючи кашель, те ж саме стосується і теплого пиття. Обидва ці методи лікування цілком доброякісні, вони можуть допомогти полегшити сильний болісний кашель. Але зупинити його даними засобами раніше 5-7 днів, коли він пройде і сам, вони не зможуть.

Чи є сенс в інгаляціях над картоплею?

Так, вологе тепло зменшує подразнення слизових верхніх дихальних шляхів, тим самим зменшуючи ініціацію кашлю. Але тут важливо пам’ятати, що кашель може викликати не тільки ураження трахеї і бронхів, як прийнято вважати, а також запалення/роздратування всіх відділів верхніх дихальних шляхів і структур вуха.Додано: 10/31/19 9:43
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.