Головна / Стоматологія / Новорічні травми зубів: хто знаходиться в групі ризику і що з ними робити

Новорічні травми зубів: хто знаходиться в групі ризику і що з ними робити

Під час святкування Нового року нас чекають не тільки приємні подарунки і накритий стіл, але і раптові травми зубів.

Скол або втрата зуба

Новорічні травми зубів: хто знаходиться в групі ризику і що з ними робити 1

Це найчастіша травма, з якою звертаються до стоматологів в новорічні ночі.

Є три групи причин, чому може статися скол або втрата зуба цілком:

  • бійки, що не рідкість при рясному вживанні алкоголю;
  • спроби відкрити зубами пляшки шампанського, пива і т. д.;
  • удар в область щелепи в результаті традиційних зимових розваг (лижі, санки, ковзани, катання з гірки і т. д.).
 

Якщо таке сталося, то в першу чергу постарайтеся знайти зуб або його осколок. Справа в тому, що сучасні матеріали і технології дозволяють лікарю буквально приростити зуб назад в зубну лунку, а шматок зафіксувати на колишньому місці.Але для того, щоб це новорічне диво стало реальністю, зуб (осколок) потрібно знайти і зберегти в правильних умовах — найкраще покласти в молоко або за щоку; тут головне випадково не проковтнути. Також вирішальну роль відіграє час — до лікаря потрібно потрапити протягом доби максимум, а взагалі — чим швидше, тим краще.

Якщо зуб або осколок не відшукати або пройшло більше 24 годин з моменту травми, то у цьому випадку лікар виготовить для вас знімний протез і запропонує в подальшому пройти процедуру імплантації зуба. Чим швидше після втрати зуба встановити імплант — тим швидше проходить сама операція і тим легше і швидше йде період приживлення. Після його закінчення тимчасовий протез замінюють на постійний.

Травма зуба під час застілля

Зуб може сколотися під час святкового застілля, але тут ситуація простіша, оскільки, як правило, пошкодження не таке травмуюче. Найчастіше зуб сколюється через недостатньо добре приготовлену їжу, наприклад, в шашлик прокралася кістка. Іноді це відбувається просто через невдалий збіг обставин, скажімо, при поїданні м’яса на реберцях.

Тут 2 шляхи вирішення проблеми: якщо немає крові і зуб не болить — то спокійно дочекайтеся закінчення свят і запишіться до свого зубного лікаря. Важлива лише одна умова – не давайте зубу занадто сильних навантажень, тобто жуйте тверду їжі на іншій стороні. В принципі, якщо зуб хворів, але після прийому знеболюючого (нурофен, солпадеїн і т. д.) біль зникла — то і тут можна дочекатися свого лікаря.

А от якщо ви бачите кров або якщо біль не проходить, навіть коли ви приймаєте таблетки, то потрібно негайно звертатися до стоматолога, який зможе вас прийняти — можливо, сталося глибоке пошкодження зуба. Те ж саме стосується ситуацій з появою флюсу — набряк щоки, який може супроводжуватися болем і температурою. Якщо не піти до лікаря відразу ж, то це загрожує загальною інтоксикацією всього організму, в найважчих випадках справа може дійти до сепсису (зараження крові).

Погіршення кольору зубів

Це найчастіше ми помічаємо вже після свят — колір посмішки темніє через те, що на столі стоять страви, здатні викликати підвищене утворення нальоту або пінки пігменту на зубах: салати з буряком і морквою, варення і десерти з червоних ягід і фруктів, свіжовичавлені соки, вино, шоколад, кава і т. д.Більше того, газовані напої і свіжовичавлені соки відрізняються дуже високою кислотністю, а це викликає пошкодження поверхневого шару емалі. В підсумку в зуб активно проникають і пігменти, і бактерії. Поверхня емалі стає шорсткою, на ній швидше накопичується наліт. Його важче зчищати, а тому зуби теж стають темнішими.

Для того, щоб розправитися з наслідками гастрономічних зловживань, купіть заздалегідь зубну пасту для курців, навіть якщо ви не курите. В таких пастах підвищена концентрація абразивних речовин, а тому вона швидше і ефективніше очистить зуби від пігменту. Але не користуйтеся нею постійно, тому що висока абразивність можна буквально стерти емаль. Ще один запобіжний захід – пийте всі газовані напої, соки, чай, каву через трубочку. Це знижує їх вплив на емаль.

Пошкодження ясен

Їх легко поранити рибною кісткою, гострим або жорстким сухариком, харчовими волокнами, які глибоко забилися в міжзубний проміжок. Якщо ясна травмовані не сильно — нанесіть на постраждалу ділянку ватною паличкою лікувальну мазь або гель типу холисалу, метрогіл-денту з анаболічною і протизапальною дією — до їх складу входять антибактеріальні компоненти. Дентальний солкосерил заодно утворює плівку на яснах і не пропустить в ранку бактерії, що прискорить загоєння ясен.

При чищенні зубів будьте обережні, на час відмовтеся від зубної нитки або використовуйте її дуже акуратно. Нитка повинна бути не менше 40 см і туго натягнутою між пальцями. Обхопіть нею зуб з обох сторін і плавно ковзайте вгору і вниз, не занурюючи в міжзубний проміжок і не намагаючись одразу дістатися до ясен. Різкі рухи ниткою можуть погіршити травму.Додано: 12/21/19 11:25
Категорія: Стоматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.