Головна / Стоматологія / Що робити, якщо видалили зуб: чому не варто відкладати протезування на потім

Що робити, якщо видалили зуб: чому не варто відкладати протезування на потім

З розвитком сучасної стоматології видалення зуба є крайнім заходом. Проте, лікарі-стоматологи не завжди можуть зберегти хворий зуб. Давайте ж розберемося, що робити пацієнтові, який втратив зуб.

За статистикою до 30 років у кожного другого пацієнта відсутній хоча б один зуб. Найчастіше видаляються жувальні зуби, так як вони несуть найбільше жувальне навантаження і найгірше прочищаються.

Новина про те, що необхідно видалити зуб дуже лякає пацієнтів. Думки про те, що робити з проміжком між зубами, взагалі відходить на другий план. Після видалення пацієнт звикає до проміжку, і з різних причин може відкласти протезування.

Що робити, якщо видалили зуб: чому не варто відкладати протезування на потім 1

Не всі пацієнти знають, що навіть кілька днів проведені без зуба можуть привести до ряду проблем, які необхідно буде вирішувати в майбутньому.

Найчастішою проблемою є поява нахилу сусідніх зубів, утворення проміжків і висунення протилежних зубів в сторону відсутнього зуба. Ця проблема отримала назву «феномен Попова-Годона». Відбувається цей феномен внаслідок фізіологічного руху зубів нижньої і верхньої щелепи, при відсутності бічних і протилежних контактів. Не кажучи вже про те, що поруч стоячі зуби відчувають підвищене навантаження, компенсуючи видалений.Набагато більш рідкісною, але і більш небезпечною стає проблема зміни положення нижньої щелепи щодо верхньої. При втраті жувальних зубів може відбуватися втрата контактів  опорних зубів, які є свого роду «стабілізаторами» щелеп.

У таких ситуаціях зубощелепна система, в яку входять зуби, м’язи, зв’язки і скронево-нижньощелепний суглоб, змушена адаптуватися під нове положення щелеп. При цьому адаптація може відбуватися як фізіологічна (не несе шкоди) так і патологічна (приводить до ряду більш серйозних патологій, об’єднаних під загальним терміном краніомандибулярна дисфункція).

Так як уникнути цих проблем? І про що варто задуматися перед видаленням зуба?

На сьогоднішній день існує ряд методів негайного (в той же день) і відстроченого (після періоду загоєння лунки) протезування.

  • До негайних типів протезування відносять використання знімних іммедіат-протезів (протезів встановлюються в день видалення) та протезування з опорою на імплантати.
  • До відстрочених відносять протезування з опорою на імплантати, мостовидні протези, традиційні знімні протези.

Кожен вид протезування має свої плюси і мінуси:

  • Традиційно мінусами знімних протезів є їх швидка зношуваність, незручність використання, наявність в порожнині рота досить об’ємних конструкцій. До плюсів можна віднести невисоку вартість, швидкість і простоту виготовлення.
  • Мостовидні протези передбачають видалення тканин, що в тривалій перспективі призводить до сильного зношування цих зубів. Плюсами є помірна вартість, простота і швидкість виготовлення.
  • Протезування з опорою на імплантати є найоптимальнішим варіантом сучасного відновлення, так як не передбачає видалення тканин з поруч розташованих зубів. Будучи штучним аналогом кореня, імплантат має підтримку кісткової і м’якої тканини, за рахунок чого відбувається майже повна фізіологічна інтеграція в зубощелепну систему. До мінусів протезування з опорою на імплантати відносять їх високу вартість, необхідність додаткового хірургічного втручання, необхідність підвищеного контролю з боку пацієнта і лікаря (регулярні огляди, проведення професійної гігієни порожнини рота під контролем стоматолога-ортопеда).
 

Варто пам’ятати про те, що кожен пацієнт індивідуальний, так що рекомендації по протезуванню може дати тільки лікар.

Додано: 12/15/19 11:40
Категорія: Стоматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.