Головна / Поради / Чи можуть люди впадати в зимову сплячку?

Чи можуть люди впадати в зимову сплячку?

Коли ми чуємо словосполучення «зимова сплячка», на пам’ять відразу приходить ведмідь. Але це не єдина тварина, яка спить протягом всієї зими. Є й інші, і в тому числі найближчі родичі людей – мавпи (правда, не всі). А чи можуть люди впадати в сплячку? І що зробити, щоб уникнути цього?

Чи можуть люди впадати в зимову сплячку? 1

Що таке сплячка

Виходячи з назви, можна подумати, що зимова сплячка – це просто довгий сон. Не зовсім так. Зимова сплячка, або гібернація передбачає уповільнення метаболізму і зниження температури тіла. Тварина не просто спить, її організм робить максимум для того, щоб в холоди витрачати якомога менше енергії. Адже достатньої кількості їжі немає, тому на літніх запасах треба дотягнути до весни.

І до речі, ведмідь якраз не найяскравіший представник “сплячих”. Температура тіла у нього знижується всього на кілька градусів і зберігається на рівні 31°C. А ось в американських ховрахів температура може опускатися нижче нуля.

І кров при цьому не замерзає, тому що звір якимось чином видаляє з неї всі складові, які можуть призвести до утворення кристалів льоду.

Деякі звірі, в тому числі і невеликий гризун соня, можуть впадати не тільки в зимову, але і в літню сплячку. Виправдовуючи назву, соня взагалі може спати 11 місяців на рік. Дослідники вважають, що це дозволяє тваринам захищатися від хижаків і продовжувати життя. Або «перечікувати» несприятливі періоди, коли і влітку не вистачає корму.Чи буває сплячка у людей?

Звичайно, сплячки в класичному вигляді у людей не буває. Жоден з нас не лягає в ліжко в грудні, щоб встати на початку березня. Однак сонливість і занепад сил взимку відзначають багато.

У вчених була, до речі, чудова можливість поспостерігати за людьми, які довгий час проводили в умовах холоду. Дослідники з Манчестерського університету, Бергенського університету в Норвегії і Тілбурзького університету в Нідерландах вивчили зміну якості сну і емоційного фону у працівників станції “Конкордія” в Антарктиці.

Вона відома як одна з найсуворіших дослідних станцій на Землі: в цьому регіоні самий сухий пустельний клімат, низький атмосферний тиск, а в повітрі міститься мало кисню. Взимку середня температура становить – 51°C.

Вчені думали, що екстремальні умови активізують якісь механізми виживання, які природа заклала в людину. Однак виявилося, що з настанням справжніх холодів всі механізми виживання давали збій. Наступала повна байдужість, або «психологічна сплячка».

Економія ресурсів

Звичайно, ніхто з нас не стикається з необхідністю виживання взимку в прямому сенсі цього слова. Міські жителі, ми не боїмося низьких температур і дефіциту їжі. Однак певну загальмованість все-таки відчуваємо, і це спадщина наших тварин предків і родичів.

Так що ж робити, щоб не впадати в зимову сплячку?  • Вмикайте світло – це пробуджує. Організм швидше гальмується в сутінках або темряві.
  • Їжте борошняне і солодке, хоча б потроху. Це дає енергію саме тоді, коли організм відчуває її дефіцит. А ще сприяє виробленню гормонів задоволення.
  • Приймайте ванну з маслами цитрусів. Особливо вираженою збудливою дією володіє бергамот.
  • Ходіть гуляти або займайтеся спортом.
  • Приймайте вітаміни, особливо вітамін С. Плюс до всього він підкріпить ваш імунітет.
  • Думайте про літо. Можете навіть спланувати відпустку. І хоча до нього ще далеко, психологічний настрій буде таким, що в сплячку впадати не захочеться.
 Додано: 02/2/19 10:44
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.