Головна / Стоматологія / Чому після чищення зубів апельсиновий сік стає несмачним

Чому після чищення зубів апельсиновий сік стає несмачним

Ранковий стакан апельсинового соку — це класика. А ранкова чистка зубів — обов’язкова процедура. Ось тільки ці ранкові речі погано поєднуються між собою. Після чищення зубів апельсиновий сік ніби втрачає свій смак — стає несолодким і навіть злегка гіркуватим. Що відбувається? Пояснюють фахівці з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я.

Чому після чищення зубів апельсиновий сік стає несмачним 1

У всьому винен лаурилсульфат натрію (SLS), що міститься в зубній пасті — інгредієнт, який змушує пасту утворювати піну. SLS використовується при виробництві більшості миючих засобів та шампунів, але в рот до нас вони зазвичай не потрапляють, а ось зубна паста — так.

У роті у нас є смакові нирки-чутливі рецептори, що сприймають смак речовин. Ми знаємо 5 смаків: солодкі, солоні, кислі, гіркі і умамі (яскравими представниками умамі є соєвий соус і ферментовані сири). Акт дегустації трохи схожий на хімічний квест. Їжа вивільняє молекули, які зв’язуються з відповідними рецепторами. Наприклад, коли гіркі молекули огіркової попки, зв’язуються з рецептором гіркоти, ми розуміємо, що тільки що з’їли щось гірке.

Але лаурилсульфат натрію заважає процесу «знаходження пар»: одночасно він пригнічує рецептори солодкого і знищує наші фосфоліпіди — сполуки, які знижують активність рецепторів гіркоти. Після SLS наші смакові рецептори несподівано відчувають набагато більше гіркоти, ніж солодощів.

Апельсини самі по собі злегка гіркі через лимонну кислоту, але цей смак зазвичай маскується в соку додатковим цукром. Проте підступний компонент зубної пасти «псує маскування» і на перший план виходять гіркі ноти, а солодкі стають майже невідчутні… Ось і вся розгадка зміненого смаку соку. Втім, SLS швидко, протягом декількох хвилин, розчиняється зі слиною, а якщо ми з’їмо, наприклад шматочок хліба, то і ще швидше. І апельсиновий сік знову стане смачним ранковим напоєм.

Додано: 09/23/18 11:05
Категорія: Стоматологія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.