Головна / Поради / Як бактерії розвивають стійкість до антибіотиків і чому це так важливо

Як бактерії розвивають стійкість до антибіотиків і чому це так важливо

Лікарі попереджають, що якщо не вживати заходів, до 2050 року 10 000 000 людей в світі будуть вмирати від бактерій, які стали стійкими до антибіотиків. Саме з цієї причини ВООЗ закликає всі країни брати участь у боротьбі зі зростанням резистентності до антибіотиків. Але що ще важливо знати про проблему?

Як бактерії стають стійкими

Як бактерії розвивають стійкість до антибіотиків і чому це так важливо 1

Завідувач кафедри фармакології Інституту клінічної медицини Першого МГМУ ім. І. М. Сєченова, доктор медичних наук Володимир Фісенко розповів, що бактерії, як і будь-які мікроорганізми, прагнуть уникнути загибелі, використовуючи різні механізми для цього.

  • Один з них – продукція ферментів, що руйнують антибіотик. Найвідоміший з них — бета-лактамаза. Завдяки йому багато видів бактерій стали стійкі до антибіотиків бета-лактамної структури. Якщо в структурі антибіотика є так зване бета-лактамне кільце, цей фермент руйнує його, і препарат стає неефективним.
  • Другий механізм формування стійкості бактерій — зміна структур, якими взаємодіє антибіотик.
  • Третій — прискорене виведення антибіотика з бактеріальної клітини. Цей механізм відкритий відносно недавно, і ним володіють практично всі бактерії.
    Створення нових антибіотиків спрямоване багато в чому на подолання цих механізмів захисту бактерій.

З чого все почалося

Вчені загострили увагу на двох проблемах, які призвели до істотного зростання антибіотикорезистентності.

Як бактерії розвивають стійкість до антибіотиків і чому це так важливо 2

Перша пов’язана з лікуванням гострих бронхітів. У 90% випадків їх викликають віруси, і тому, антибіотики при цьому захворюванні призначати не слід. Це не означає, що їх не можна застосовувати при бронхіті взагалі, просто вони не повинні бути препаратом першого вибору при лікуванні цієї хвороби.Інша проблема виникла через новий спосіб лікування виразкової хвороби шлунка. Оскільки було визнано, що велику роль в її розвитку відіграє бактерія Хелікобактер пілорі, стали застосовувати масовану антибіотикотерапію. Але в результаті, отримали велику кількість бактерій, стійких до препаратів.

Наприклад, у Франції через це синтетичні антибактеріальні засоби фторхінолони стали неефективні при лікуванні пневмонії (запалення легенів). В нас при цій інфекції активно використовували антибіотики з групи макролідів, і до них пневмококи стали стійкі. У нових рекомендаціях для лікарів з лікування пневмонії, знову радять починати лікування з пеніцилінів, вони зберегли свою ефективність.

Які заходи вживатимуть

Проблема стійкості до антибіотиків має глобальне значення. Це дуже важливі і корисні ліки, але тільки тоді, коли застосовуються раціонально і за призначенням. Сьогодні в світі щороку через інфекції, викликані мікроорганізмами, резистентними до антибіотиків, гине 700 тисяч осіб.

Важливо, що стратегія «Єдиного здоров’я» — єдино можлива міра для збереження ефективності антибіотиків. Вона охоплює сфери захисту здоров’я людей, тварин і навколишнього середовища, і розроблена ВООЗ, FAO (Продовольча організація ООН) і OIE (Всесвітня організація з охорони здоров’я тварин).

Оскільки, бактерії, грибки, віруси та інші мікроорганізми не визнають кордонів, вирішити проблему стійкості до протибактеріальних препаратів можна лише спільними зусиллями всіх країн.

Один з ефективних способів захисту людини від різкого зростання стійких бактерій, заборона на використання антибіотиків в якості стимуляторів росту в тваринництві та застосування їх для лікування в сільському господарстві лише у виняткових випадках. Звичайно, необхідне правильне і раціональне використання антибіотиків в лікуванні людини.

Додано: 12/19/19 11:50
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.