Чому рослинна дієта підвищує ризик інсульту?

У вересні 2019 року з’явилися тривожні новини: вчені з’ясували, що вегетаріанці схильні до більшого ризику інсульту, ніж м’ясоїди. Як повідомило BBC, британські вчені зробили такий висновок на підставі багаторічних спостережень. Так що: пора бити тривогу або поки що можна не хвилюватися? Адже популярність вегетаріанства в світі зростає.

18 років і 48 тисяч осіб

Так, британські вчені дійсно проводили своє дослідження протягом 18 років і задіяли в ньому майже 50 тисяч випробовуваних. Близько 16 тисяч з них були веганами або вегетаріанцями, а 7,5 тисяч осіб збагатили свій раціон рибою. Так що отримані дані цілком заслуговують довіри.

Дослідники з’ясували, що люди, в раціоні яких є м’ясо, схильні до більшого ризику серцево-судинних захворювань: в перерахунку на 1000 осіб серед вегетаріанців реєструвалося на 10 випадків інфарктів менше, ніж у «м’ясоїдів». А ось інсультів у любителів рослинної їжі, навпаки, було на 3 більше.

Коли зібрані дані були систематизовані, то підсумкові цифри виявилися наступні: ризик розвитку інсульту у вегетаріанців в цілому на 20% вище, ніж у людей, які споживають тваринну їжу.

Сьогодні сама «вегетаріанська» країна світу — це Індія, де такої системи харчування дотримуються до 80% населення. Далі з великим відставанням йдуть Великобританія і Швейцарія – близько 10%. А ось в Бельгії, Чехії, Франції, Польщі, Португалії, Словаччині, Іспанії прихильників рослинної дієти всього 1-2%.

Вчені зробили з цих спостережень єдино можливий висновок: якщо ви хочете, щоб ваш раціон сприяв підтримці здоров’я, він повинен бути збалансованим.

Все не так погано

Виявлена вченими закономірність не означає, що вегетаріанцям винесено вирок. Вчені не говорять про те, що рослинна дієта є причиною інсультів. Але певний взаємозв’язок, безсумнівно, існує.

Одне з припущень, як саме пов’язані дієта і ризик крововиливів, – це дефіцит в раціоні вегетаріанців Вітаміну В12. Його дефіцит дійсно пов’язаний не тільки з інсультами, але і з іншими неврологічними порушеннями, а також підвищує ймовірність розвитку анемії. Цей вітамін не синтезується в організмі, для його отримання потрібна їжа тваринного походження. Ну, або прийом спеціальних препаратів. Але щоб остаточно встановити прямий взаємозв’язок ризику інсульту і дефіциту вітаміну В12, потрібні додаткові дослідження.

Що змушує людей ставати вегетаріанцями? І на цей рахунок теж є статистика. Близько 30% відчувають жалість до тварин, але приблизно стільки ж людей стають вегетаріанцями з турботи про своє здоров’я. 10% людей, на жаль, просто не можуть дозволити собі м’ясну їжу. А 5% вважають, що так вони піклуються про екологію.

Головне — різноманітність

Вчені застерігають від небезпечної помилки: багато автоматично вважають, що раціон м’ясоїдів більш різноманітний, ніж у вегетаріанців. Однак якщо кожен день ви їсте м’ясо і картоплю або м’ясну лазанью, це не робить ваш раціон багатшим. У ньому повинні бути присутніми і м’ясо, і крупи, і овочі, і фрукти.

Фахівці компанії Precision, що спеціалізується на проблемах харчування вказують, що ще кілька років тому основу веганского раціону складали тофу, мюслі і морква. Сьогодні, коли з’явилася можливість отримувати доступний текстурований рослинний білок помітно збагатили раціон. Головне — не забувати про те, що в їжі повинні бути збалансовані білки, жири і вуглеводи.

Національна служба охорони здоров’я Британії рекомендує споживати в день 5 порцій фруктів і овочів, білок, який для вегетаріанців міститься в горіхах, тофу, бобових. А ось продукти з високим вмістом жиру і солі треба виключити або вживати порівняно рідко.

Коментувати