Головна / Гінекологія‎ / Підвищені лейкоцити в мазку у жінок: можливі причини і методи лікування

Підвищені лейкоцити в мазку у жінок: можливі причини і методи лікування

Виділення з піхви в основному складаються з води в суміші з електролітами, мікроорганізмами, епітеліальними клітинами та органічними сполуками, такими як жирні кислоти, білки і вуглеводи.

Піхвова рідина утворюється із сироватки крові в області слизової піхви, яка просочується з капілярів через міжклітинні канали. Менша кількість рідини виводиться з бартолінових залоз, шийки матки, ендометрія і маткових труб. Клітинні елементи являють собою відшаровані клітини з шийного стовпчастого і піхвового плоского епітелію. Білі кров’яні тільця (лейкоцити) присутні лише в невеликій кількості у жінок без вагініту.

Підвищені лейкоцити в мазку у жінок: можливі причини і методи лікування 1

Мікрофлора піхви: особливості

Піхва – це не стерильна порожнина жіночого організму. В ній мешкають корисні бактерії. Естроген і рН є двома важливими факторами, які впливають на типи бактерій, присутніх у піхвовій флорі.

Вміст молочної кислоти в піхві забезпечує у дорослих жінок кислий рН менше 4,5. Молочна кислота виробляється в результаті метаболізму Lactobacillus і вагінальних епітеліальних клітин в результаті розпаду глікогену.

Низький pH сприяє зростанню ацидофільних організмів, таких як Lactobacillus, але він пригнічує ріст більшості інших бактерій. Lactobacillus, мабуть, займає центральне місце в обмеженні зростання інших бактерій. Lactobacillus також здатні продукувати пероксид водню, який інгібує ріст бактерій, що не містять каталазу. Все це дозволяє захищати жіночу статеву сферу від інфекції. Тому, при вивченні піхвового мазка в ньому практично немає лейкоцитів, які є маркерами запального процесу.Нормальні вагінальні мікроорганізми

Від 5 до 10 типів мікроорганізмів можуть бути виявлені в піхві жінок, і основна увага приділяється кількості бактерій. Виявлена наявність основної і “проміжної” флори в залежності від способу життя, статевої активності і віку. Переважаючими в мікрофлорі є лактобактерії.

Крім того, можлива наявність Gardnerella vaginalis, Enterococcus і Ureaplasma urealyticum. У цій нормальній флорі тільки від 1 до 5% концентрації становлять потенційно патогенні аеробні бактерії і мікоплазми, такі як золотистий стафілокок, стрептококи групи В, кишкова паличка, або деякі з потенційно патогенних анаеробів.

Якщо на тлі придушення корисної мікрофлори виникає зростання патогенної, виникає запалення, підвищується рівень лейкоцитів.

Причини відхилень в результаті мазка

У випадках розвитку бактеріального вагінозу, кількість Lactobacillus значно знижується і підвищується концентрація G. vaginalis, анаеробних грамнегативних паличок і видів Prevotella.

Коли складний баланс мікроорганізмів змінюється, потенційно патогенні мікроорганізми, які є частиною нормальної флори, такі як Candida albicans у випадках кандидозу та G. vaginalis та анаеробні бактерії у випадках бактеріального вагінозу, розмножуються до концентрації, що викликає симптоми.

Мало що відомо про фактори, що сприяють розростанню нормальної флори. Патогенні екзогенні передаються статевим шляхом мікроорганізми, такі як Trichomonas vaginalis, N. gonorrhoeae і C. trachomatis, також можуть викликати інфекцію. Все це призводить до зміни складу мазка, появи в ньому великої кількості лейкоцитів.Як ставиться діагноз?

Діагностика вагініту не може грунтуватися виключно на наявності або відсутності симптомів. У жінок з вагінітом можливі різні прояви, які забезпечують значний збіг з симптомами, які зустрічаються у жінок без інфекції або вагініту.

Важливо. Фізичні та лабораторні параметри, а не симптоми повинні використовуватися для встановлення діагнозу вагініту лікарями. За винятком певних осіб з типовими і добре визначеними симптомами кандидозу, самодіагностика ще більш неточна.

Діагноз вагінітій в значній мірі заснований на мікроскопічному дослідженні мазка з піхви. Специфічність становить практично 100%, коли виявляються трихомонади, клітини-ключі або гіфи.

Якщо діагноз не може бути встановлений з упевненістю, окремі культури і повторне обстеження повинні бути виконані декілька днів потому, принаймні, для жінок з підозрою на вагініт, щоб поставити конкретний діагноз, і для жінок з симптомами, імовірно нормальних виділень, щоб додатково виключити вагініт. Два дослідження з нормальними результатами теоретично підвищують точність діагностики в обох категоріях до 96%.

Звернути увагу. Оцінюється весь результат в цілому – рівень лейкоцитів, бактерій, клітин і фізико-хімічних показників.

Огляд і діагностика

Перш за все, жінку слід обстежити на наявність зовнішніх ознак запалення (почервоніння, набряклість) або тріщин, які можуть виникати при кандидозі та контактному дерматиті, виявити інші ураження — бородавки, кісти, рак. Рідкі виділення з піхви часто присутні у жінок з трихомоніазом або бактеріальним вагінозом.

Нормальні виділення з піхви, як правило, білі і грудкуваті, і вони об’єднуються в грудочки. Виділення при бактеріальному вагінозі є сірими і однорідними, і вони присутні на передній і бічній стінках піхви. Candida може викликати утворення «сирної» бляшки на стінці піхви, а трихомоніаз часто провокує гнійні виділення.

Характеристики піхвових виділень нетипові, як правило, діагноз не може бути поставлений виключно по появі виділень, оскільки більшість жінок не мають типових скарг.
Підвищені лейкоцити в мазку у жінок: можливі причини і методи лікування 2

Поодинокі і множинні лейкоцити в мазку у жінок

Поодинокі лейкоцити можуть бути присутні у піхві в результаті фізіологічних виділень з шийки матки, особливо в передменструальний період, але їх кількість зазвичай не перевищує кількості вагінальних епітеліальних клітин.

Велика кількість лейкоцитів передбачає трихомоніаз, цервіцит або іноді кандидоз. Жінки з десквамативним запальним вагінітом також мають велику кількість лейкоцитів.

Під час ранньої естрогенно-домінантної фази менструального циклу чіткі слизові ендоцервікальні виділення є нормальними. У більш пізній фазі прогестерону слиз шийки матки густий, мізерний або його не видно.

Піхвові виділення на шийці потрібно перевірити на наявність гнійних виділень з піхви (суміш лейкоцитів і бактерій). Наявність гнійних виділень в ендоцервікальному каналі має підштовхнути до діагнозу цервіцит. N. gonorrhoeae і C. trachomatis присутні приблизно у половини жінок з цервіцитом. При цервіциті може статися ендоцервікальна кровотеча при мазку з шийки матки через надмірну пухкість епітелію.Додано: 10/19/19 11:04
Категорія: Гінекологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.