Головна / Терапія / Головний біль в області скронь і лоба

Головний біль в області скронь і лоба

Головний біль в області скронь і лоба розвивається не тільки самостійно, але і в комбінації з іншими ознаками. Локалізуючись в межах скронь, він може вказувати на низку порушень – як наявних в організмі людини, так і супроводжуючих її спосіб життя.

Болючість звертає на себе увагу завжди, але піддається вивченню, обстеженню та лікуванню – нечасто. Переважним варіантом терапії у більшості людей є купірування нападу таблеткою анальгетика, що тягне за собою зменшення хворобливості, але не вирішення основної проблеми зі здоров’ям.

Головний біль в області скронь і лоба 1

Чому з’являється головний біль в області скронь і лоба?

Дискомфорт може спостерігатися як в одному виску, так і вражаючи одночасно обидва. Опитуючи пацієнта, лікар уточнює, з якою періодичністю виникає симптом, що передує йому, можливо, гігієнічні процедури в гарячій воді, вживання міцного напою або тривале пересування транспортом.

Також важливий фактор тривалості болю – короткочасний або тривалий, в який час доби з’являється, з яких ознак починається – дискомфорт всередині скронь виникає раптово або після потемніння в очах, вночі або розвивається після сну.Ці нюанси малозначні лише на перший погляд, але насправді, саме докладний опис клінічної картини допоможе лікарю поставити правильний попередній діагноз, запланувавши оптимальне лікування, а пацієнту – швидше одужати.

Основні причини, які здатні викликати напад, об’єднані в досить широкий спектр – їх налічується понад 50.

Але спеціалістами виділено основні фактори, вплив яких підвищує ймовірність розвитку неприємного відчуття:

 • Зміни системи кровообігу. Порушення циркуляції крові всередині судин головного мозку ніколи не має прихованого перебігу – завжди звертає на себе увагу диспепсичним, а також больовим синдромом. Втратилі еластичність вени, поступово починають звужувати свій просвіт, позбавляючи кровотік можливості досягати тканин головного мозку, повноцінно насичувати їх поживними речовинами, а головне – киснем. Формується гіпоксія – кисневе голодування: одночасно з скроневим болем, пацієнт відчуває часте позіхання, загальну слабкість, виникає необхідність зайняти горизонтальне положення.
 • Інфікування. Проникнення в організм хвороботворних мікроорганізмів не має тривалого латентного періоду, і по мірі прогресування захворювання, стає зрозуміло, що людина інфікована. Запалення може мати різний характер: від банального ГРВІ до енцефаліту важкої форми, відрізняючись походженням, але частіше виявляється патологія бактеріального генезу. Особливо небезпечно, коли токсичний процес вражає безпосередньо тканини головного мозку. При інфікуванні, больовий синдром проявляється завжди, але раннє виявлення і терапія успішно усувають патологію.
 • Вікові зміни. Настання фізіологічного старіння відбивається на функціонуванні органів і систем, порушуючи повноцінність цього процесу. До моменту переходу в літній вік, у людини відбувається накопичення відкладень на стінках кровоносних судин, їх просвіт засмічується продуктами ліпідного обміну, просвіт незначно закупорюється, а самі стінки втрачають гнучкість та еластичність. Головний біль у скронях, який відзначається людьми похилого віку, безпосередньо пов’язаний з витонченням, зношеністю вен, що зумовлять метеочутливість.
 • Токсичні враження. Шкідливим впливом відомі алкоголь, нікотин і певні групи медикаментозних препаратів. Якщо людина перебуває в токсичних умовах на постійній основі (лакофарбовий цех, приміщення, в якому ведуться ремонтні роботи), відбувається поступове отруєння організму. Аналогічний процес забезпечує і куріння, зловживання алкоголем. Нікотин сприяє скорочення кровоносних судин, що виражається в головному болі, а алкалоїди виводяться з крові протягом 21 дня. Тому лікування починають з відмови від шкідливих звичок.
 • Гормональні коливання. Якщо біль у скронях відбувається внаслідок цієї причини, то найбільш схильні до нього жінки. Гормональний фон зазнає порушення в період статевого дозрівання, вагітності, клімаксу. У чоловіків це зустрічається рідше і припадає на етап розвитку органів репродуктивної системи. Проблеми з станом ендокринної системи також обумовлюють головний біль – порушена діяльність кори надниркових залоз або тканини щитовидної залози, інсулінозалежний цукровий діабет – все це супроводжується гормональним дисбалансом, а також інтенсивним дискомфортом в скронях.
 • Перенапруження, стомлення, відсутність повноцінного відпочинку. Самопочуття зумовлюється тим, наскільки організм людини компенсує втрачені фізичні та емоційні сили, чи відбувається це в повній мірі. Зазнаючи стресу, з часом можна порушити неврологічний стан, викликаючи ряд розладів даної системи, і головні болі – один з найбільш ймовірних і логічних проявів.
 • Не правильне харчування. У той час як відсутність збалансованості раціону викликає дефіцит поживних речовин, вживання продуктів, насичених консервантами, барвниками і стабілізаторами, обумовлює токсичний вплив на тканини органів. Справа в тому, що зазначені харчові добавки, лише умовно сумісні з організмом людини, але в період свого розчинення, сприяють згущення крові, утворення тромбів та інтоксикації, даючи ускладнення у вигляді скроневої хворобливості.
 • Вегето-судинна дистонія. Відноситься до порушень вегетативної частини нервової системи і майже завжди вражає тільки підлітків. Внутрішньочерепна гіпертензія – характерна ознака, що виявляється болем з скроневою пульсацією, а характер неприємного відчуття асоціюється у пацієнтів з «обручем» на голові.
 

Сприяючим фактором є перенесена черепно-мозкова травма: після реабілітації, вона може нагадувати про себе головним болем, що виникає як самостійно, раптово, так і напередодні зміни температурного режиму. Також специфічна пульсація нерідко вказує на підвищення рівня артеріального тиску та необхідність знизити цей рівень, попереджаючи розвиток інсульту.

Клінічна картина

Головний біль в області скронь і лоба, нудота – апріорі симптом, але він може супроводжуватися рядом інших ознак: важливо надати значення кожного з них і відтворити чітку картину, озвучуючи скарги невропатолога.

Напад, пов’язаний із закупоркою судин головного мозку, починається вранці: відбувається виражений розвиток больового синдрому, що супроводжується диспепсією. Скронева пульсація викликає нудоту, бажання ізолюватися від подразників, зайняти горизонтальне положення. Якщо цей стан не нормалізувати, розвивається блювота, а потім відсутність апетиту, страх, дратівливість, запаморочення.Дискомфорт, що поширюється на потилицю і задню стінку черепа, – ознака запалення нервових закінчень шийного відділу хребта, що вказує на їх защемлення або остеохондроз.

Якщо неприємні відчуття супроводжуються закладеністю носа або вух, при цьому спостерігаються виділення слизу або гною з дихальних каналів слід запідозрити синусит, фронтит або отит. Біль у скронях і біля носа – прояв гаймориту, що передбачає звернення до фахівця ЛОР.

Пульсація і відчуття тяжкості усередині голови може виступати наслідком вживання надмірно міцної кави, чаю або алкогольних напоїв. Також симптом вказує на токсикоз у вагітних і супроводжується мигтінням «мушок» перед очима і тривалою блювотою.

Скронева область – вразлива до впливу шуму. Обумовити напад головного болю може і перебування в приміщенні з сигаретним димом. В обох випадках, варто позбутися від подразника, забезпечивши фізичний і емоційний спокій. Це дозволить знизити інтенсивність прояву закладеності вух, нудоту, потемніння перед очима, сльозотечі.

Існує ряд ускладнень головного болю, спостерігаючи які, потрібно звернутися за екстреною медичною допомогою:

 • Якщо на тлі головного болю людина втратила можливість розмовляти, обличчя спотворене гримасою – швидше за все, наростає інсульт.
 • Коли температура тіла досягає високого рівня, людині важко нахилити голову вперед, вона слабка і мучиться від головного болю – ймовірність менінгіту або енцефаліту.
 • Шум у вухах, «мушки» перед очима, блювання і непритомність супроводжують гіпертонічний криз – щоб не викликати інсульт, потрібно вжити заходів по відновленню артеріального тиску.
 • Болючість всередині скронь на тлі набряків гомілок і наявності білка в сечі у вагітних є ознакою прекслампсії: потрібно лікування у відділенні інтенсивної терапії.
 • Поєднання хворобливості з чутливістю шкіри обличчя і відсутністю можливості жувати вказує на запалення трійчастого нерва, вимагаючи госпіталізації в неврологічне відділення.
 

Особливо небезпечно, якщо вказані стани виникають після психоемоційного потрясіння і не підлягають зверненню за кваліфікованою допомогою: найбільш позитивний результат такої тактики – захворювання прийме хронічну стадію, негативний – призведе до інвалідності або навіть смерті.

Діагностика та лікування

Лікуванням подібного стану займається невропатолог. Якщо мова йде про головні болі, зумовлені черепно-мозковою травмою, знадобиться консультація нейрохірурга.

Діагностика передбачає такі напрями:

 • Лабораторні дослідження. Аналіз крові, сечі, ліквору, взятий при спинномозковій пункції.
 • МРТ. Дозволяє визначити морфологію головного мозку, щоб виключити новоутворення, наявність гематоми або кісти. Метод – унікальний, оскільки дає можливість цінувати стан кровоносних судин, рівень кровообігу в них.
 • Офтальмоневрологічне дослідження. Спеціаліст оглядає стан очного дна, визначає рівень очного тиску, якість зору.
 

Отримані дані дозволяють зрозуміти клінічну картину, спланувати терапевтичну програму, виходячи з першопричини головного болю.

Якщо неприємне відчуття обумовив енцефаліт чи менінгіт – пацієнта госпіталізують у відділення неврології, проводять активну антибактеріальну терапію, з урахуванням характеру виявленого збудника. Знеболення проводять внутрішньовенним способом. Передбачена велика інфузійна терапія сольовими розчинами.

При головному болю, зумовленому гайморитом, лікувальні дії виконує ЛОР-лікар. Тактика передбачає прокол пазухи за допомогою спеціальної голки, і відтягування гнійного вмісту за допомогою шприца великого об’єму. Порожнину промивають сольовим розчином з додаванням антибіотика. Знеболення проводять внутрішньом’язово, антибіотики призначають як таблетовані, так і у формі ін’єкцій. Зниження температури тіла до нормальних цифр відбувається після процедури евакуації гнійних мас.

Гіпертонічний криз купірують розчином дибазолу з папаверином або шляхом введення сульфату магнію внутрішньовенно. Госпіталізація найчастіше не вимагається.

У вагітних усунути стан без застосування медикаментів – складніше: якщо процес відбувається в організмі жінки, яка перебуває в стаціонарі, проводять оксигенотерапію – подають повітря за допомогою спеціального апарату. Якщо проблема виникла поза стаціонару необхідно забезпечити доступ свіжого повітря, потім дати випити підкислену охолоджену воду (додати лимонної кислоти на кінчику ножа).

Нормалізація харчування дозволить скоротити кількість випадків головного болю, викликаного вживанням в їжу консервантів та харчових добавок, а фізична активність, нормалізація сну попередять загострення вегетосудинної дистонії. Важливо змінити умови праці, якщо дана сфера діяльності є стресовою, згубно впливає на здоров’я.

Людям, чий організм схильний до значних гормональних коливань, потрібно систематично відвідувати лікаря, щоб проходити обстеження, контролюючи рівень гормонів крові.

Незалежно від причини, яка обумовила головний біль в області скронь і лоба, необхідно звернутися за лікарською допомогою. Не виключено, що надалі доведеться регулярно відвідувати лікаря, перебуваючи у нього на обліку.Додано: 05/26/18 9:02
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.