Головна / Поради / Як розпізнати пухлини голови і шиї

Як розпізнати пухлини голови і шиї

Пухлини голови і шиї відносяться до одного з найдраматичніших розділів онкології через дуже високу летальність. Розбираємося, як вчасно діагностувати ці захворювання і підвищити свої шанси на успішне лікування і гідну якість життя.

Термін “пухлини голови і шиї” включає цілий ряд злоякісних новоутворень, які локалізуються на обличчі, в порожнині рота і шиї. Серед них найбільш поширений плоскоклітинний рак. Всі види пухлин можуть розвиватися на будь-якій з тканин: в кістках, хрящах, на шкірі, в підшкірній жировій клітковині, м’язах і слизових.

Хороша новина в тому, що ці злоякісні новоутворення зустрічаються досить рідко в порівнянні, наприклад, з раком молочної залози. Захворюваність не перевищує 4%. Але при цьому пухлини голови і шиї лідирують серед причин смертності онкохворих.

Як розпізнати пухлини голови і шиї 1

Симптоми, які повинні стати приводом для візиту до лікаря

Перші симптоми пухлин голови і шиї можна легко списати на якісь інші стани – запальні процеси після перенесеної інфекції, травми, в тому числі отримані під час їжі.Якщо ви виявили якісь зміни в слизових порожнинах рота, носа або на обличчі, необхідно звернутися до стоматолога, фахівця в щелепно-лицевої хірургії або отоларинголога. Лікар проведе огляд і якщо у нього буде підозра на злоякісне утворення, направить до онколога.

Але якщо ви самі помітили наявність якоїсь пухлини в області голови і шиї, необхідно відразу звернутися до онколога, який спеціалізується на таких видах новоутворень.

Ось які симптоми повинні стати приводом для негайного звернення до фахівця, якщо вони не проходять протягом 3-4 днів:

  • дискомфорт в горлі;
  • проблеми з ковтанням їжі;
  • деформація шкірних покривів;
  • помітні ущільнення.
 

Чим раніше пацієнт звернеться до лікаря, тим більше у нього шансів на повне лікування з мінімальною кількістю естетичних і функціональних втрат. Як показує клінічний досвід, п’ятирічна виживаність пацієнтів з 1-2 стадією раку гортані становить до 90%.

На 3-4 стадії цей показник значно нижчий: 60-70%. Але навіть при великих пухлинах 3-4 стадії, що вимагають серйозного хірургічного втручання з видаленням фрагментів порожнини рота, обличчя і навіть цілих органів виживаність пацієнтів становить 64%».

Як лікують такі захворювання?

Підходи лікування безпосередньо залежать від стадії злоякісного процесу, саме тому лікарі намагаються виграти час в боротьбі з хворобою і закликають не відкладати діагностику. Чим менша пухлина, тим більше можливостей для адекватного лікування зі збереженням органів.На 3-4 стадії захворювання доводиться застосовувати більш радикальні методи лікування — променева і хіміотерапія, а також хірургічне втручання, пов’язане з видаленням органу. У таких випадках з пацієнтом обговорюється не тільки план лікування, але і відновлення уражених органів або фрагментів.

Сучасні досягнення хірургії дозволяють використовувати пластичний матеріал на обличчі і шиї і навіть пересаджувати його з інших ділянок тіла з використанням методу мікрохірургічної аутотрансплантації. Це справжня ювелірна робота: лікар зшиває під оптичним збільшенням донорські судини “органу-заплатки” з судинами рецепієнта – органу, що підлягає відновленню, – відновлюючи кровообіг, структуру і функціональність органу.

Обличчя і шия це естетично значущі області на тілі, і можливості сучасної хірургії дозволяють максимально зберегти їх при такому діагнозі і гарантувати прийнятну якість життя.

Довга реабілітація

Пацієнтам, які перенесли операцію з видалення пухлин голови і шиї, доведеться набратися терпіння — відновлення після такого втручання вельми непросте. В післяопераційному періоді їм часто потрібна трахеостомія, коли в трахею встановлюється дихальна трубка.

Щоб забезпечити харчування в обхід порожнини рота або глотки, необхідний назогастральний зонд, який доставляє харчування в травний тракт через носові шляхи. Ці маніпуляції проводяться аж до повного загоєння швів, тому іноді людині доводиться жити в таких умовах кілька тижнів. Але все це тимчасовий дискомфорт, який необхідний для успішного лікування.Додано: 01/22/21 10:49
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.