Головна / Поради / Вчені рекомендують взимку спати довше і приходити на роботу пізніше

Вчені рекомендують взимку спати довше і приходити на роботу пізніше

Розповідаємо, як перебудови в розкладі дня допоможуть побороти сезонну сонливість і скоротять кількість прогулів.

Чому взимку весь час хочеться спати?

Вчені рекомендують взимку спати довше і приходити на роботу пізніше 1

Вся справа в циркадних ритмах – наших внутрішніх біологічних годинниках. Це вони визначають, коли ми хочемо прокидатися і засинати. На ритми впливають безліч зовнішніх факторів, але найбільше — сонячне світло.

Якщо на вулиці темно, організм виробляє гормони сну, тому так важко вставати з ліжка, коли ще не розвиднілося. Ранкове світло, навпаки, запускає в організмі ланцюг реакцій, які змушують нас відчувати себе бадьорими і активними.

Якщо ж нам постійно доводиться прокидатися в темряві, “біологічні» і “соціальні” годинники перестають збігатися. Експерти називають це «соціальним джетлагом». Він схожий на той, що зазнають мандрівники — тільки замість перельотів нас вибивають з колії ранні підйоми на роботу. Вони можуть призвести до нестачі сну, зростання числа прогулів і виробничих травм, а також до збільшення стресу і зниження успішності серед школярів і студентів.

Вчені рекомендують взимку спати довше і приходити на роботу пізніше 2

Що з цим робити?

Хронобіологи наводять приклад британську школу, яка вирішила зрушити початок навчального дня з 8:50 на 10:00. В результаті в ній різко скоротилося число пропусків через хворобу і покращилися показники успішності. Ймовірно, якщо офіси наслідуватимуть її приклад, від цього всі тільки виграють: працівники почуватимуться бадьоріше, зменшиться кількість лікарняних, підвищиться продуктивність праці.Якщо ж ваш робочий розклад від вас не залежить, спробуйте скоротити список ранкових справ: погладьте одяг з вечора, знайдіть рецепт швидкого і нескладного сніданку і т. д. Це дозволить вставати пізніше і відчувати себе краще.

А що зробити, якщо мені обов’язково потрібно вставати дуже рано?

Тоді варто задуматися про покупку симулятора світанку. Це спеціальний будильник, який поступово, протягом години, збільшує яскравість. Організм приймає таке освітлення за сонячне світло — і вставати з примусу стає легше.

Вчені рекомендують взимку спати довше і приходити на роботу пізніше 3

А ще скористайтесь загальними рекомендаціями для здорового сну: лягайте і прокидайтеся в один і той же час, займайтеся спортом в першій половині дня, відкладайте гаджети за годину до сну, провітрюйте спальню вечорами і прибирайте всі джерела звуку і світла.Додано: 12/27/19 12:33
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.