Головна / Поради / Старечий психоз: причини та лікування

Старечий психоз: причини та лікування

Втрата пам’яті, викликана хворобою Альцгеймера або деменцією, деякими іншими проблемами з мозком, може шокувати багатьох близьких людей, які здійснюють догляд за літньою людиною, але є й інші поведінкові побічні ефекти, такі як психоз, які можуть бути настільки ж страшними.

Ви коли-небудь стикалися з людьми похилого віку, у яких розвинулася параноя, галюцинації або інші психотичні симптоми? Незважаючи на те, що такий діагноз зустрічається не дуже часто, але створює серйозну проблему для лікарів, рідних і самого пацієнта.

Старечий психоз: причини та лікування 1
Початок психозу, перші тривожні симптоми, досить часто зустрічаються у пацієнтів з хворобою Альцгеймера.

Дослідження показали, що більше 40 відсотків людей з таким діагнозом мали психотичні симптоми, що призвело до більш швидкого функціонального порушення і збільшення ризику смерті. Важливо знати три визначальні фактори, які необхідно зрозуміти і поділитися цими даними при навчанні осіб, які здійснюють догляд.

Причини старечого психозу

Американське геріатричне товариство припускає, що психоз, вперше виникає в більш пізньому віці, часто формується через деменцію або неврологічні стани, такі як хвороба Паркінсона або інсульт, на відміну від первинного психотичного розладу, такого як шизофренія (це захворювання можливе в будь-якому віці).Делірій – це серйозний психічний розлад, при якому відбувається затьмарення свідомості, порушується сприйняття, увага, страждає мислення і весь спектр емоцій.

У літніх людей він нерідко виникає в результаті:

 • зневоднення (вони мало п’ють, сильно пітніють, приймають сечогінні і т. д.),
 • токсичності деяких ліків (або їх поєднань, коли літній людині потрібно одночасно приймати багато препаратів);
 • хронічного болю, особливо якщо він сильний, не дає спати, нормально рухатися, вести звичне життя.
 

Ці та інші фактори є частою причиною різких порушень поведінкового здоров’я у пацієнтів з деменцією, і повинні розглядатися як частина симптомів основної хвороби. Про всі ці прояви потрібно обов’язково повідомляти лікаря.

Симптоми старечого психозу

Є ряд ключових проявів, при розвитку яких рідні повинні затурбуватися, звернутися до лікаря-психіатра, а іноді і викликати бригаду невідкладної психіатричної допомоги.

До них відносяться: • Візуальні (зорові) або слухові галюцинації, які присутні протягом одного місяця або довше. Вони спостерігаються приблизно у 20% пацієнтів з важкою хворобою Альцгеймера. Галюцинації виникають приблизно у 11% пацієнтів з психотичними симптомами і найчастіше спостерігаються у формі видінь, голосів, у тому числі страхітливих, агресивних або нереальних.
 • Помилки, маревні думки, які є фіксованими, ідіосинкразичними (спотвореними) або помилковими уявленнями або переконаннями, які практично не мають реальної основи і не є результатом релігійних або культурних норм. Приклади включають переконання людей похилого віку, що близькі або навколишні люди крадуть речі і т.д. Важливо підкреслити, що такі симптоми не проявляються до початку деменції, вони чітко пов’язані з основним захворюванням.
 • Пацієнти похилого віку з органічними ураженнями головного мозку можуть страждати параноєю і психомоторним збудженням. Вони можуть проявляти агресію, емоційну лабільність.
 

Фактори ризику психозу літніх людей

Виявлення та лікування психотичних симптомів у літніх пацієнтів може бути складним завданням для медичних працівників, а психоз у родича може прискорити емоційне вигорання близьких людей, які здійснюють догляд.

Знання того, чи пов’язані попереджувальні знаки з хворобою Альцгеймера або деменцією, реакцією на ліки або можливу взаємодію з ними, або навіть виявлення шизофренії з пізнім початком залишаються ключовими факторами в розробці комплексного і безпечного плану лікування.

Ось основні фактори ризику розвитку психозу у літніх людей:

 • Хронічний постільний режим.
 • Когнітивні порушення.
 • Жіноча стать.
 • Сенсорні порушення.
 • Соціальна ізоляція.
 • Фармакокінетичні та фармакодинамічні зміни в активності ліків, пов’язані з віком.
 • Супутні захворювання і одночасний прийом відразу великого обсягу ліків.
 

Діагностика психотичних симптомів у літніх

Найбільш частими причинами розвитку психозу в старечому віці є деменція або лікарсько-індукований психоз і первинні психічні розлади, найчастіше депресія.

Діагноз деменції грунтується на наявності стійкої втрати пам’яті і ще 1-му ознаку порушення функції: афазії, апраксії, розладі зорово-просторової або виконавчої функції. Наявність провалів пам’яті сама по собі не є підставою для діагнозу деменції; вони можуть бути результатом нормальних вікових змін функції лобових часток, а не нейро-дегенеративним процесом. Легкі когнітивні порушення, які можуть вказувати на стан, що передує деменції, відносяться до втрати пам’яті, що перевищує ту, яка типова для літніх людей.

Делірій (маревний стан) – це синдром зі зміною свідомості, розладом когнітивних функцій, дефіцитом уваги, гострим початком і коливним перебігом. Крім деменції і ліків, інші медичні причини, а також алкогольна і седативно-гіпнотична інтоксикація і абстиненція можуть також призводять до марення. Делірій може бути багатофакторним, в деяких випадках причину так і не знаходять.

Психотичні симптоми в літньому віці можуть бути також викликані психіатричною причиною (наприклад, шизофренія, маревний розлад, депресія, біполярний розлад).

У пацієнтів з психічними розладами або розладами настрою в анамнезі симптоми можуть відновитися в більш пізньому віці як частина рецидивуючого захворювання. Крім того, перший початок психозу може статися на тлі пізньої шизофренії або первинного розладу настрою, такого як депресія з психотичними особливостями.

Як лікувати старечий психоз

Першим кроком у визначенні тактики лікування психозу є пошук основних причин делірію. Потрібні виявлення і скасування потенційно небезпечних рецептурних препаратів, особливо антихолінергічних і седативно-снодійних препаратів, виключення інфекційної етіології (найчастіше інфекція сечовивідних шляхів або пневмонія) і виключення інших метаболічних причин.

Загострення хронічних захворювань, такі як серцева недостатність, хронічна обструктивна хвороба легень, ниркова недостатність і анемія, також можуть викликати метаболічні зміни, що викликають делірій.

Яке лікування доступне при психотичних симптомах при деменції? Антипсихотичні препарати це перші засоби для лікування марення і галюцинацій, що порушують життя літньої людини. Типові нейролептики, такі як галоперидол і хлорпромазин, ефективні при лікуванні цих симптомів, але вони мають значні побічні ефекти, включаючи екстрапірамідні симптоми (наприклад, паркінсонізм, пізню дискінезію) і антихолінергічні ефекти (наприклад, седативний ефект, погіршення когнітивного дефіциту).

Самолікування небезпечне для здоров’я, всі препарати повинен підбирати лікар.

Незважаючи на те, що вони менш вивчені, з’являється все більше літератури про роль атипових нейролептиків у людей з деменцією, які страждають психозом. Через меншу частоту побічних ефектів, ніж у типових нейролептиків, атипові препарати стали лікувати ці симптоми першою лінією.

Як правило, ліки призначають при конкретних симптомах, починають з низьких доз і поступово підбирають ефективні дозування. Препарати зазвичай призначать у поєднанні з поведінковою та підтримуючою терапією.Додано: 06/29/21 2:04
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.