Головна / Гінекологія‎ / Що таке молочниця, як лікувати, які пробіотики вибрати

Що таке молочниця, як лікувати, які пробіотики вибрати

Молочниця (або генітальний кандидоз) – дуже поширена проблема зі здоров’ям, від якої щорічно страждають 130 мільйонів жінок у всьому світі.

Для багатьох жінок це може бути джерелом дискомфорту і вкрай неприємних відчуттів, виділень, збентеження і проблем в особистому житті. Хоча існують стандартні протоколи лікування інфекції, все більше людей шукають природні способи боротьби з симптомами та запобігання рецидивам інфекції.

Пробіотики (корисні бактерії, які приймаються з їжею або в добавках) стали популярним варіантом. Проте, вибір правильного пробіотика для боротьби з молочницею дуже важливий, оскільки деякі з них набагато ефективніші від інших.

Деякі з найбільш добре вивчених пробіотичних штамів, які, як показали клінічні випробування, допомагають при молочниці, – це Lactobacillus reuteri (штам RC-14) і Lactobacillus rhamnosus (штам GR-1). Що таке молочниця, як лікувати, які пробіотики вибрати 1

Що таке молочниця?

Кандидоз, кандидозний вагініт або молочниця (все це синоніми) — це грибкова інфекція, що викликається патогенними (шкідливими, небезпечними) дріжджами. Інфекція може виникнути в роті (молочниця в роті) або в області геніталій (вульвовагінальний кандидоз).

Типові симптоми вагінальної молочниці включають:

 • досить рясні виділення з піхви: вони зазвичай кремово-білі, «сирні», рясні, зазвичай без запаху.
 • сверблячка і роздратування інтимної зони, що зачіпають статеві губи і вхід в піхву. У вкрай рідкісних, важких випадках можливе порушення цілісності шкіри і роздратування.
 
Інші можливі додаткові симптоми – біль під час статевого акту, дискомфорт або печіння при сечовипусканні, іноді безсимптомне носійство.

Жінки часто можуть страждати від множинних нападів молочниці, частота рецидивів досить висока: у всьому світі поширеність ураження становить близько 9% жінок у віці від 25 до 34 років. Традиційне лікування включає використання місцевих протигрибкових кремів або оральних протигрибкових таблеток.

Однак їх широке використання негативно впливає на вже підвищений рівень протигрибкової стійкості Candida spp. І нерідко повторне лікування цими ж препаратами вже не ефективне.

Фактори ризику розвитку молочниці

Кандидоз (або він же молочниця) зазвичай викликається патогенними дріжджами, відомими як Candida. Грибок природним чином живе в організмі – в кишечнику, в роті, на шкірі і в піхві.

В невеликій кількості вони зазвичай вважаються нешкідливими. Найбільш поширеним видом Candida, який може викликати молочницю, є Candida albicans. Кількість колоній грибка може збільшуватися на шкірі або слизових при дисбалансі мікробіому, відомому як дисбактеріоз.Мікробіом людини це назва, дана мікробам, які живуть в людському тілі або всередині нього, включаючи бактерії і дріжджі. В сукупності вони утворюють екосистему. Зазвичай в нашому мікробіомі існує тонкий баланс між корисними мікробами і патогенними їх варіантами.

Симптоми молочниці можуть розвинутися при надмірному зростанні C. albicans в роті або в області геніталій. Вважається, що цей надмірний ріст відбувається в результаті порушення нашого мікробіома, що призводить до дисбактеріозу.

Це порушення може статися через такі фактори, як:

 • використання ліків-антибіотиків, оральні контрацептиви або замісна гормональна терапія, кортикостероїди;
 • коливання рівня гормонів, наприклад, під час вагітності;
 • порушення природного балансу pH в піхві, викликане місцевими факторами, такими як використання ароматних інтимних продуктів і мила;
 • основні захворювання, такі як цукровий діабет;
 • Дієтичні звички – надмірне вживання алкоголю, дієти з високим вмістом цукру / низьким вмістом клітковини;
 • сексуальна активність.
 

Мікробіом піхви унікальний і відрізняється від мікробіому порожнини рота і кишечника. У здоровому вагінальному мікробіомі повинні переважати бактерії, лактобацили. Лактобацили можуть надавати безліч захисних ефектів, забезпечуючи здоров’я вагінального тракту і знижуючи ризик інфекцій. Коли їх рівні виснажуються, може виникнути дисбаланс, і можуть процвітати умовно-патогенні мікроорганізми, такі як C. albicans.

Чи можуть пробіотики допомогти при молочниці

Так, пробіотики можуть допомогти впоратися з молочницею. Клінічні дослідження показали, що оптимізація вмісту корисних бактерій за допомогою пробіотиків може допомогти зберегти здоровий мікробіом піхви.

Однак пробіотики працюють по-різному, переважно в кишечнику. Не всі лактобацили потрапляють навіть у піхву.

Важливо знайти штами пробіотиків, які мають докази вагінальної колонізації і пройшли клінічні випробування проти молочниці.

Який пробіотик кращий при молочниці

Ряд клінічних випробувань, які тестували комбінацію двох конкретних пробіотичних штамів, Lactobacillus reuteri RC-14 і Lactobacillus rhamnosus GR-1 виявилися корисними для підтримки здоров’я піхви. Кращі пробіотики від молочниці включають два штами бактерій, L. reuteri RC-14 і L. rhamnosus GR-1. Вони є одними з найбільш досліджених пробіотиків на сьогоднішній день і, безумовно, є найбільш вивченими з точки зору жіночого інтимного здоров’я.

У рандомізованому контрольованому дослідженні Martinez et al. 2009 р. 55 жінок з діагнозом кандидозний вульвовагініт були розділені на дві групи: одна група отримувала 2 мільярди КУО Lactobacillus reuteri RC-14 і Lactobacillus rhamnosus GR-1, а інша група отримувала плацебо протягом 4 тижнів. Обидві групи спочатку отримували 150 мг флуконазолу перорально.

Було відзначено значне зменшення виділень з піхви, що відповідало зменшенню кількості дріжджових клітин у вагінальних мазках.

Більше суб’єктів з рецидивуючою інфекцією дали позитивний результат на Candida spp. на вагінальних мазках в порівнянні з групою пробіотиків в кінці 4 тижнів (80% і 18,2% відповідно).

Це показує, що використання цих двох штамів пробіотичних бактерій разом із звичайними пероральними протигрибковими препаратами може бути корисним при молочниці. У подальших дослідженнях Anukam et al. у 2009 р. пероральний прийом цих двох штамів поряд з традиційним лікуванням призвів до зниження рецидивів інфекцій в майбутньому.

Чи допомагає живий йогурт від молочниці

Живі йогурти хороше джерело корисних бактерій. Корисно вживати пробіотичні продукти, такі як живий йогурт, для поліпшення загального стану здоров’я.

Підтримка здоров’я кишкового мікробіому за рахунок вживання в їжу живого йогурту, в свою чергу, допоможе вагінальному мікробіому уникнути дисбалансу, який може привести до молочниці.

Однак пробіотичні бактерії, присутні в живому йогурті, не є специфічними для здоров’я піхви і можуть навіть не досягати інтимної зони.

Використання пробіотичної добавки, яка була клінічно досліджена для підтримки здоров’я піхви, може забезпечити набагато більш цілеспрямований підхід при лікуванні молочниці.

Як добавки з пробіотиками допомагають запобігти молочниці

Показано, що Lactobacillus reuteri та Lactobacillus rhamnosus мають протигрибкові властивості. Обидва штами можуть виробляти молочну кислоту, що допомагає знизити pH у вагінальному тракті (pH 4 або нижче).

Ця кислотність створює несприятливе середовище для C. albicans, тим самим обмежуючи зростання. Штами пробіотиків також можуть прилипати до слизової оболонки піхви і створювати фізичний бар’єр, що обмежує простір і поживні речовини, доступні для C. albicans (відоме як конкурентне інгібування).

Крім того, обидва штами можуть зменшити запалення, пов’язане з інфекцією C. albicans. Ці штами пригнічували ріст Candida albicans за рахунок виробництва протигрибкової, молочної кислоти та конкурентного інгібування, використовуючи простір та поживні речовини, необхідні для росту Candida albicans.

Зниження ризику молочниці

При лікуванні кандидозу або зниженні ризику молочниці, можливо, буде потрібно враховувати інші фактори способу життя.

Спробуйте уникати:

 • облягаючої білизни і колготок;
 • парфумованого мила і гелів для душу, включаючи продукти, спеціально призначені для піхви;
 • алкоголю і продуктів з високим вмістом цукру.
 

Варто вибирати:

 • Пробіотик хорошої якості, спеціально розроблений для інтимного здоров’я жінок.
 • Нижню білизну з бавовни, а не з синтетичних матеріалів
 • Для миття інтимної зони користуватися тільки водою або чистою вологою тканиною.
 

Хоча жінки страждають молочницею піхви, рідше молочниця може розвинутися і у чоловіків.

Оральна молочниця

Наведена вище інформація відноситься переважно до вагінальної молочниці. Необхідні додаткові наукові дослідження, але попередні дослідження підтверджують теорію про те, що пробіотики можуть відігравати певну роль у лікуванні молочниці порожнини рота.Додано: 04/9/21 11:20
Категорія: Гінекологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.