Головна / Гінекологія‎ / Ознаки, симптоми та лікування ерозії шийки матки

Ознаки, симптоми та лікування ерозії шийки матки

Нерідко про ерозію шийки матки багато жінок дізнаються, тільки пройшовши обстеження в кабінеті гінеколога. Даний факт пов’язаний з тим, що нерідко ця патологія практично не має будь-яких проявів.

Але в окремих випадках, на тлі приєднання інфекції, запалення ерозованої ділянки на шийці матки можуть виникати певні симптоми і ознаки захворювання.

Ознаки, симптоми та лікування ерозії шийки матки 1

У деяких випадках приводом для звернення до лікаря можуть стати виділення, дискомфорт при інтимній близькості і кров’янисті плями. Якими б не були скарги, жінці варто звертатися до фахівця, проводити обстеження лікування. Якщо ерозія запущена, вона може провокувати ускладнення аж до передракових станів, переходу в інвазивні раки.

Ерозія шийки матки: загальні дані

Діагноз “ерозія шийки матки” відомий багатьом жінкам різного віку. Це досить поширена патологія, яка нерідко супроводжується розвиток запального процесу і появою на області шийки матки невеликих виразкових дефектів, які і прийнято називати «ерозіями».Причинами їх виникнення вважають безліч різних факторів-статеві інфекції, ранній старт інтимного життя, кілька статевих партнерів, травми шийки при пологах, операціях, гормональні порушення, проблеми імунітету. Нерідко точну причину встановити складно.

Однак, для даного захворювання є ряд найбільш типових симптомів і місцевих проявів, які може бачити лікар при огляді.

Ознаки, симптоми та лікування ерозії шийки матки 2

Види ерозії і її симптоми

Симптоми і зовнішні ознаки ерозії можуть проявити себе дещо по-різному, що залежить від різновиду патології і форми хвороби. Лікарі-гінекологи виділяють три провідних форми ерозій в області шийки матки.

До них відносяться:

  • вроджена ерозія;
  • псевдоерозія (має зовнішню схожість, але немає типових змін гістологічної картини);
  • справжня ерозія.
 

При першому варіанті, вродженій формі патології, формується зміщення кордону між вистиланням багатошарового епітелію слизової і циліндричного. Нерідко причина подібної аномалії в незавіреному до періоду появи дівчинки на світ структурному і функціональному формуванні епітелію.Він також не остаточно і не зовсім вірно дозріває і в ранньому дитинстві. Будь-які симптоми при подібній зміні структури шийки матки можуть бути відсутні. Вони можуть виникати, якщо розвивається гострий запальний процес через різні мікроби.

При справжніх ерозіях формуються дефекти слизової, ранові поверхні, які мають яскраве забарвлення, можуть кровоточити при їх травмуванні.

Також типові слизисто-гнійні виділення, які виникають при запальному процесі – якщо розвивається цервіцит.

Псевдоерозії можуть виникати при певних змінах в місцях утворення істинних ерозій. При такій формі ранки поступово загоюються, але відбувається заміна нормального (тобто плоского епітелію) в зоні шийки на циліндричний його варіант. Такий процес може призводити до гіпертрофії (або розростання, потовщення) шиєчної частини з розвитком кістозних дефектів. Плюс до всього, область псевдоерозії це постійний осередок запального ураження в хронічній формі.

Хоча при ерозії може і не бути будь-яких скарг або симптомів, лікарі виділяють найбільш типові прояви, які визначить лікар або на які поскаржиться жінка.

Сюди відносять:

  • Поява слизових, виділень з домішкою крові або гнійних;
  • Виникнення неприємних відчуттів, легкої хворобливості при близькості;
  • Розлади менструального циклу.
 

Тривалий час ерозія може протікати безсимптомно, при цьому провокуючи хронічний запальний процес зони шийки з поширенням його на внутрішні статеві органи.

Крім того, підвищується ризик неоплазії (переходу клітин в злоякісні з їх ростом). Тому важливо регулярно відвідувати лікаря-гінеколога навіть при відсутності будь-яких скарг. Лікар може визначити діагноз, провівши огляд, відзначаючи типові зміни в області шийки матки і її каналу.

Виділення при виникненні ерозії

Прояви при ерозії в зоні шийки матки нерідко супроводжуються появою виділень. Вони мають специфічну консистенцію і колір, відмінний від фізіологічних виділень. У жінки, яка повністю здорова, виділень практично не повинно бути, вони прозорі, без запаху і домішок.

Тому виділення, які з’являються на білизні, пахнуть або мають певне забарвлення – це привід для занепокоєння і звернення до лікаря. Нерідко це одна з ознак запального процесу в області жіночих геніталій.

Може з’явитися напівпрозора, густа рідина, яка не має неприємного і різкого аромату, яка залишає незначні сліди на ластовиці трусиків.

Поява подібних виділень може бути одною з ознак того, що є прихована інфекція, або запального процесу, які нерідко супроводжують ерозій.

Якщо є ерозія, особливо в запущеній формі, довго не лікована, тоді виділення можуть набувати кров’янистий відтінок. Нерідко подібні прояви виникають після інтимної близькості. Це пов’язують з тим фактом, що поверхні в зоні ерозії не мають захисних епітеліальних клітин, тому їх можна легко травмувати.

Виділення не рясні, можуть залишати рожеві або коричнево-бурі сліди. Якщо є ерозії шийки при вагітності, можливі більш рясні виділення через те, що слизові більш повнокровні, а згортання крові нижче.

Запалення при розвитку ерозії

Найголовнішою ознакою при ерозії є місцеві зміни. Зазвичай лікар бачить при огляді ознаки ендоцервіциту – це запальний процес в області покривного шийного епітелію, включаючи шийний канал.

Виявити його можна при огляді шийки матки в дзеркалах. Запалення може проявитися виділеннями, відчуттям свербіння і хворобливістю в області низу живота. Запальний процес призводить до набряклості, що стимулює посилення активності залоз в області шийки і каналу, різке почервоніння в області слизових.

Цервіцит це завжди патологічний процес, його розвиток залежить від активності імунітету жінки і тяжкості хвороби, ступеня її занедбаності. На тривале запалення можуть вказувати ущільнення, певне потовщення в області шийки.

Іноді на тлі запального процесу в області шийки при формуванні ерозії у пацієнтки можуть розвиватися хворобливі, досить часті позиви на спорожнення сечового міхура. Виділення густіють, стають більш щільної консистенції, коли область ерозії заселяється патогенною флорою.

Важливо також підкреслити, що переважна кількість інфекцій, які можуть «осідати» в області ерозії, передаються при інтимній близькості.

Тому ключовим моментом в профілактиці запалення при ерозії буде застосування презервативів.

Якщо у жінки кілька партнерів, це буде погано відбиватися на її здоров’ї, так як підсилює ризики запальних процесів, відбувається перевантаження імунної системи. Якщо запалення тривале, клітини в області шийки можуть змінювати свої властивості, посилено діляться, що може вести до пухлинного росту. Спочатку він відносно доброякісний, але з часом може перейти в рак.Додано: 04/5/21 3:09
Категорія: Гінекологія‎

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.