Головна / Терапія / Набряк стопи: причини, різновиди і методи лікування

Набряк стопи: причини, різновиди і методи лікування

Набряк – це патологічний процес скупчення рідини (або води) в м’яких тканинах ноги, включаючи шкіру, жир і м’язи нижніх кінцівок. Найчастіше набряки виникають в нижніх частинах ніг, особливо в області щиколотки і пальців стопи, в результаті дії сили тяжіння. Набряк нижніх кінцівок особливо сильно помітний в області стопи.

Люди, які страждають набряком нижніх кінцівок, як правило, повідомляють, що їх ступні набрякають сильніше протягом дня або коли вони стоять на ногах протягом тривалого періоду часу.

Набряк має тенденцію зменшуватися протягом ночі, коли ноги підняті, тому набряклість, як правило, майже не помітна, коли вони прокидаються вранці. Люди з цією проблемою починають помічати, що їх взуття, шкарпетки або одяг починають занадто щільно прилягати до тіла через збільшення розмірів кінцівок.

Набряк стопи: причини, різновиди і методи лікування 1

Прояви набряків нижніх кінцівок

Проблема може торкнутися тільки одну ногу або ступню, або набрякають обидві кінцівки одночасно. Іноді одна нога або ступня опухає сильніше, ніж інша.Пацієнти з набряком часто повідомляють про відчуття тяжкості, тупого ниючого дискомфорту або поколювання, оніміння в ураженій ступні. Іноді дискомфорту немає, просто видно зміну розміру ноги.

Коли вони знімають взуття або шкарпетки, на їх щиколотці залишається видима вм’ятина або мітка, де тканини переходять з області більш вираженого набряку в область з менш вираженим набряком. Зазвичай в результаті набряку виникає деяка зміна кольору шкіри, найчастіше невелика зміна кольору шкіри на рожевий або червоний або навіть темно-коричневий відтінок.

Симптоми набряку включають видиме збільшення розміру ступні, біль, зміну кольору шкіри (червоний, рожевий, фіолетовий, синій або коричневий відтінок), болючість ноги, підвищення температури або почервоніння, «стягування» шкіри, тяжкість ноги, дисбаланс або труднощі при ходьбі. У пацієнтів з сильним набряком можуть з’явитися пухирі на шкірі або навіть відкриті рани, виразки на ногах, щиколотках або ступнях. Іноді при попаданні інфекції може виникнути жар.

У пацієнтів з набряками вищий ризик шкірних інфекцій.

Причини набряку стопи

Існує дуже довгий список можливих причин.

Деякі з найбільш поширених включають:

 • проблеми з нирками (нирки призначені для позбавлення вашого організму від зайвої рідини);
 • захворювання кровообігу, такі як тромби або недостатність венозного клапана;
 • проблеми з серцем, такі як застійна серцева недостатність або аритмії;
 • тривала іммобілізація (наприклад, під час тривалих подорожей);
 • хірургічні втручання;
 • фізичні травми;
 • вагітність;
 • ліки, такі як гормональна терапія;
 • ожиріння;
 • рак;
 • венозні катетери;
 • синдром Мей-Тернера;
 • похилий вік;
 • пошкодження лімфатичної системи та інфекції.
 

Іноді це може бути затримка в тканинах води через занадто багато солі в раціоні (коли ви зберігаєте сіль, ви також зберігаєте воду). Крім того, нормальні фізіологічні коливання гормонів можуть викликати циклічну затримку рідини, особливо у жінок з постійними коливаннями рівня гормонів протягом місяця або у жінок із захворюваннями щитовидної залози.Існує також безліч рецептурних і безрецептурних ліків, які можуть викликати набряк як потенційний побічний ефект терапії. Оскільки сила тяжіння завжди переносить рідину в нижню частину тіла, зазвичай спочатку набряк проявляється в нижніх кінцівках або ступнях.

Варикозна хвороба як основа набряку

Порушення функції вен також є ще однією частою причиною набряку ніг. Вени – це кровоносні судини в ногах, які призначені для відведення крові від ніг назад до серця (вони працюють проти сил гравітації). Коли вени перестають працювати правильно, кров “накопичується” в венах ніг і призводить до підвищення тиску і набряків ніг.

Причина, по якій вени зазвичай перестають працювати — це ослаблені клапани в венах. Коли клапани вен починають ламатися, вони більше не можуть адекватно боротися з дією сили тяжіння.

В результаті венозна кров починає текти назад по венах. Цей стан відомий як венозна недостатність або венозна рефлюксна хвороба. Ця хвороба клапанів вен-поширена причина набряку ніг або щиколоток. Вона також може привести до варикозного розширення вен.

Проблеми лімфоциркуляції

Лімфедема – ще одна причина набряку ступень. Вона викликана пошкодженням лімфатичної імунної системи. Імунна система являє собою мережу невеликих каналів розміром з павутинку, по яких тече рідина. Ця водяниста рідина, звана лімфою, містить багато типів клітин імунної системи. Лімфа циркулює по всьому тілу, включаючи ноги і таз.

Коли імунна система функціонує нормально, через ноги і таз щодня циркулюють літри лімфатичної рідини. Коли лімфатичні канали або лімфатичні вузли пошкоджені, може виникнути лімфедема. Деякі відомі причини лімфедеми – інфекції, травми, хірургічні втручання або рак. Існують також деякі форми лімфедеми, які називаються первинною або ідіопатичною лімфедемою, причина якої часто залишається невідомою.

Тромбози і набряки

Однією з найбільш небезпечних причин набряку стопи є згустки крові в венах (відомі як тромбоз глибоких вен або ТГВ).

Згустки крові можуть бути смертельними, так як вони можуть рости, зміщуватися, і потрапляють в серце і легені, що призводить до потенційно смертельної легеневої емболії. Легенева емболія-одна з небезпечних причин раптової смерті людей будь-якого віку.

Деякі відомі сприятливі фактори, які призводять до утворення тромбів у венах, включають зниження кровотоку в венах (наприклад, венозний застій), пошкодження стінок кровоносних судин і клапанів, розташованих всередині стінок вени, і згущення самої крові (відоме як стан гіперкоагуляції).

Набряк стопи – один з небагатьох потенційних попереджувальних знаків, який може розвинутися в разі наявності тромбу в тілі. Простий дуплексний ультразвуковий тест ніг або аналіз крові, званий тестом на D-димер, часто є єдиними необхідними тестами.

Діагностика причин набряку стопи

Найбільш поширений спосіб перевірки кровообігу в ногах для оцінки пацієнта з набряком стоп — ультразвукове дослідження вен, також відоме як венозне дуплексне сканування.

Інші методи діагностики включають аналіз крові на D-димер, комп’ютерну томографію, МРТ або катетерну венографію. Може бути рекомендований додатковий аналіз крові, щоб оцінити ваші органи на предмет можливої дисфункції.

Ці аналізи крові можуть включати перевірку функції нирок і печінки або рівень гормонів. Деяким пацієнтам, залежно від їх віку і факторів ризику потрібен серцевий тест, наприклад Ехокардіограма, щоб перевірити їх функцію серця. Медичний огляд може допомогти в постановці діагнозу, але зазвичай потрібен підтверджуючий візуалізуючий тест.

Лікування набряку стопи

Є багато різних варіантів лікування набряків. Рекомендований тип лікування буде залежати від причини набряку, ступеня тяжкості і місця його розташування. Тип і тривалість лікування визначає лікар. Деякі прості і часто застосовувані рекомендації по лікуванню більшості типів набряків ніг включають: підняття ноги, вправи, рух ногами і зовнішнє стиснення за допомогою підтримуючих панчіх або бинтів.

Деякі інші загальні рекомендації щодо лікування включають використання діуретиків (сечогінних) для позбавлення від надлишків рідини, рецептурних компресійних панчіх для ніг, які допомагають «виштовхнути» рідину з ступень, і інтервенційного лікування патологічно уражених вен для поліпшення напрямку кровотоку.

Коли присутня венозна недостатність або дисфункція венозного клапана, часто використовується абляція вен. Абляція вен часто включає лазерне лікування або ін’єкції в вену в кабінеті лікаря. При наявності венозної обструкції в тазу може бути показана катетерна процедура з ангіопластикою або стентуванням.

Очевидно, якщо є дисфункція органу, то цей орган необхідно лікувати, щоб поліпшити його функцію. Наприклад, якщо нирки не працюють на 100% і допускають скупчення рідини в організмі, то їх необхідно лікувати. Якщо є проблеми з серцем і накопичення рідини через застійної серцевої недостатності або аритмії, серце необхідно лікувати, щоб поліпшити його функцію. Якщо є дисфункція печінки, що викликає скупчення рідини в тканинах, також буде потрібне лікування.

Для лікування тромбів найбільш поширеним лікуванням є антикоагулянти: кумадин, ловенокс, гепарин або їх комбінації. Коли ці ліки не можна приймати за медичними показаннями (наприклад, через ризик кровотечі), в вену часто поміщають металевий фільтр (відомий як фільтр нижньої порожнистої вени або фільтр IVC). Фільтри IVC можна видалити в майбутньому, коли вони більше не будуть потрібні.

Інші поширені методи лікування включають препарати, що розчиняють згустки, які можна вводити через катетер безпосередньо в згусток під рентген-контролем. Одні такі ліки називаються t-PA або тканинним активатором плазміногену. Інші можливі методи лікування областей обструкції вен або стенозу, які не піддаються лікуванню, включають балонну ангіопластику або установку стентів у вену під контролем рентгену. Найкраще проконсультуватися з фахівцем з вен якомога швидше після того, як вам поставили діагноз ТГВ, щоб обговорити всі ваші варіанти.

Коли очікується лімфема, часто корисні пневматичні компресійні пристрої. Це масажні рукави на липучці, якими ви обертаєте ноги. Ці рукави дозволяють здійснювати безперервний або періодичний масаж ніг, і ними управляє електрична коробка, яка підключається до електричної розетки. Також може бути корисний зовнішній ручний масаж, що проводиться навченим масажистом.

Профілактика набряків ступень

Профілактика включає ранні та часті вправи, рухи, компресійні панчохи, підтримання нормальної маси тіла, відповідне лікування будь-яких основних захворювань і щорічне медичне обстеження, щоб виявити будь-які медичні проблеми, перш ніж вони стануть проблемою. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб дізнатися, які варіанти найкраще підходять для вашої конкретної ситуації.Додано: 12/24/20 11:12
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.