Головна / Терапія / Лікування антибіотиками дорослих: коли це необхідно, показання

Лікування антибіотиками дорослих: коли це необхідно, показання

Одні з найбільш сумно популярних і обговорюваних в останні місяці препаратів це антибіотики. Інтерес до них зріс у зв’язку з розвитком глобальної пандемії COVID-19 в її різних проявах, включаючи важкий перебіг з пневмонією і серйозними ураженнями інших органів і систем.

Одними з ліків, які рекомендовані в протоколах ведення пацієнтів з коронавірусними пневмоніями, стали антибактеріальні препарати, які буквально пропали з прилавків аптек, перекочувавши в аптечки багатьох людей. Але чи варто лікуватися антибіотиками при коронавірусі або інших інфекціях самостійно, що потрібно знати про їх застосування, які особливості потрібно буде врахувати перед початком курсу?

Лікування антибіотиками дорослих: коли це необхідно, показання 1

Що таке антибіотики

Терміном “антибіотики” називають групу препаратів, які застосовують для боротьби з мікробними інфекціями (викликані патогенними бактеріями). Основний принцип роботи антибіотиків – бактерицидний або бактеріостатичний ефект. Це повне знищення або придушення росту і активності мікробів, які провокують серйозні інфекції.
Антибіотики не діють на віруси і викликані ними інфекції, наприклад, грип, ГРВІ або коронавірус. Вони не діють і на симптоми – нежить, кашель або лихоманку. Препарати борються тільки з мікробами, вбиваючи їх або пригнічуючи зростання (і тоді їх вбиває імунна система).

Тому важливо, щоб препарати застосовувалися тільки за призначенням і строго за інструкцією. Це дозволить запобігти зростанню антибіотикорезистентності – серйозної проблеми сучасної медицини.

Які види антибіотиків бувають

На сьогоднішній день відкрито більше сотні різних видів антибактеріальних препаратів, але всі їх можна розділити на певні групи за походженням і приналежністю до того чи іншого класу.Всього зараз є шість класів справжніх антибіотиків:

 • Пеніцилінова група – зазвичай використовується однією з перших, при розвитку інфекційних уражень шкіри, сечовидільної системи і респіраторного тракту.
 • Цефалоспоринова група – препарати застосовують при різних видах інфекцій, включаючи деякі види менінгітів і септичних уражень.
 • Група аміноглікозидів – застосовується переважно в стаціонарах при лікуванні важких інфекцій, так як має низку побічних ефектів. Застосовуються в ін’єкціях, рідше – у формі місцевих препаратів.
 • Тетрациклінова група – препарати активні проти різних видів інфекцій, в тому числі шкірних уражень.
 • Макролідні антибіотики – особливо часто застосовуються при наявності алергії до пеніцилінів, в тому числі при респіраторних ураженнях.
 • Фторхінолонова група – активні щодо багатьох видів бактерій, застосовуються при різних видах інфекцій.
 

Коли показані антибіотики

Антибіотики не показані при неускладнених ГРВІ або грипі, вони не ефективні проти вірусів. Їх призначають, коли є високий ризик приєднання мікробних інфекцій або коли вони вже розвинулися – є ознаки бактеріального запалення.

Серед ключових показань можна виділити:

 • Інфекції середньої тяжкості, які не усунути без антибактеріальної терапії, наприклад акне.
 • Інфекції, які можуть поширюватися серед інших людей, якщо їх не лікувати: наприклад, шкірне імпетиго або статеві мікробні інфекції.
 • Антибіотики можуть значно прискорити настання одужання, наприклад, при інфекції сечових шляхів.
 • Інфекції, які можуть стрімко погіршуватися, якщо не почати терапію антибіотиками – пневмонія, середній отит з нагноєнням.[/wps_alert]  

Пацієнти з груп ризику

Є ряд пацієнтів, яким антибіотики можуть призначатися в превентивних цілях або навіть при відносно легкому перебігу інфекцій, але є високий ризик їх швидкого погіршення. До цієї групи пацієнтів можна віднести людей старше 75 років, пацієнтів, які страждають серцевою недостатністю або тих, хто приймає інсулін для контролю діабету. Також антибіотики показані пацієнтам з різко ослабленою функцією імунної системи, після виконання променевого лікування або хіміотерапії, на тлі ВІЛ-інфекції.

Антибіотики для профілактики

Іноді препарати можуть бути призначені особам, у яких очікуваний розвиток мікробних інфекцій. Тоді проводиться превентивна терапія для придушення активності мікробної флори. Таке застосування антибіотиків виправдане при великих порожнинних операціях, особливо, де високий ризик зараження і обсіменіння рани патогенними мікробами: • Деяких видах операцій на очах (катаракта мул глаукома);
 • Оперативному втручанні з приводу заміни суглобів на протези;
 • Операції з постановки імплантів грудей;
 • Вживлення кардіостимулятора;
 • Видалення жовчного міхура;
 • Операції на апендиксі або кишечнику.

Також профілактика антибіотиками важлива при отриманні ран – укушених, рваних, вогнепальних та інших, які можуть бути обсіменені землею або фекальними елементами.

Окремі медичні випадки

Є ряд хвороб або станів, які підвищують ризик розвитку інфекцій, що створює необхідність для проведення антибіотикопрофілактики. Наприклад, якщо у пацієнта видалена селезінка, яка грає важливу роль в фільтрації мікробів з крові, їм необхідні антибіотики. Також вони показані людям, які пройшли лікування від раку, мають серповидноклітинну анемію, схильних до постійних стресів, мають часті рецидиви герпетичної інфекції або ознаки ревматизму.Додано: 12/8/20 7:15
Категорія: Терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.