Головна / Поради / Кліщі і хвороба Лайма

Кліщі і хвороба Лайма

Кожен 4 кліщ заражений хворобою Лайма, або бореліозом. Ним заражаються в три рази частіше, ніж вірусним кліщовим енцефалітом. Розповідаємо, наскільки хвороба Лайма небезпечна і як від неї вберегтися.

Що таке хвороба Лайма

Захворювання, яке передається іксодовими кліщами. Викликається бактерією борелією (спірохетою), яка живе всередині кліща.

Природними господарями борелій в природі є тварини (гризуни, птахи, олені), чиєю кров’ю харчуються іксодові кліщі.

Кліщі і хвороба Лайма 1
Під час кровосмоктання борелії потрапляють в кишечник кліща, де розмножуються, а в організм людини борелія потрапляє через укус кліща.

Симптоми хвороби Лайма

Перший симптом – мігруюча еритема (червоні кільця навколо укусу). Сверблячка і біль в області еритеми зустрічаються у 70% хворих.Після еритеми піднімається температура, найчастіше до 38-39 градусів. Далі через кілька тижнів вражаються суглоби, найчастіше великі, колінні, ліктьові.

Основними симптомами артриту при хворобі Лайма є припухання і обмеження рухливості суглобів.

Це відбувається через ураження самим токсином борелії, а також через ураження антитілами, які формуються до борелій. Через надмірну активність вони можуть вражати і суглоби теж.

Якщо хворобу не лікувати, ці антитіла можуть вражати і серцевий м’яз. Тоді може розвинутися серцева недостатність (серце буде скорочуватися неефективно і не проштовхувати кров), і людина помре.

Ураження серця проявляються важкими аритміями аж до повної атріовентрикулярної блокади. Може виявлятися міокардит або перикардит (задишка, біль у грудях, серцебиття, запаморочення).

Профілактика та лікування

Лікування бореліозу проводиться тільки антибіотиками.Збираючись в ліс, на природу необхідно одягнутися так, щоб зменшити можливість заповзання кліщів під одяг.

Сорочка повинна мати довгі рукави, які у зап’ясть зміцнюють гумкою. Заправляють сорочку в штани, кінці брюк – в шкарпетки і чоботи. Голову і шию закривають косинкою.

Рекомендується обробити одяг репелентами, що містять ДЕТА або засобом, що містить 0,5% перметрину. Також можна придбати спеціальний одяг, вже оброблений перметрином для походу в ліс.

Що робити якщо побачили кліща на тілі

Якщо немає можливості відразу ж поїхати в лікарню, потрібно захопити кліща пінцетом (або петличкою) або обгорнутими чистою марлею пальцями якомога ближче до його ротового апарату.

Тримаючи строго перпендикулярно поверхні укусу необхідно повернути тіло кліща навколо осі, а потім витягти його з шкірних покривів.

Після вилучення кліща необхідно ретельно вимити руки з милом. Місце укусу потрібно продезінфікувати будь-яким придатним для цих цілей засобом (70% спирт, 5% йод, одеколон). Якщо залишилася чорна точка (відрив головки або хоботка) обробити 5% йодом.Додано: 05/10/21 11:22
Категорія: Поради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.