Головна / Препарати / Ібупрофен при коронавірусі: можна чи ні

Ібупрофен при коронавірусі: можна чи ні

Під час початку спалаху COVID-19, ВООЗ заявила, що людям не слід приймати Ібупрофен, якщо у них є COVID-19. Новий звіт показав, що нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен, не пов’язані з будь-якими побічними ефектами у людей, які були позитивними на SARS-CoV-2, коронавірус, що викликає COVID-19.

Нагадаємо, COVID-19-це мультисистемне захворювання, яке може серйозно вплинути на нирки, шлунково-кишковий тракт, серце і багато інших органів.
Ібупрофен при коронавірусі: можна чи ні 1

Позиція ВООЗ щодо застосування Ібупрофену при коронавірусі

На початку спалаху COVID-19 у світі Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що людям не слід приймати ібупрофен, якщо у них є COVID-19. Потім організація відмовилася від цієї пропозиції і заявила, що точних даних, що підтверджують реальність ризиків при використанні ібупрофену в лікуванні КОВІД-19, немає. Нещодавно опубліковане дослідження показує, що прийом ліків не пов’язаний з більш важким захворюванням або ускладненнями.

Ібупрофен відноситься до класу ліків, відомих як нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Відповідь ВООЗ була заснована на звіті з надійного джерела Франції, опублікованому в березні, в якому висловлювалися побоювання, що ібупрофен погіршує симптоми COVID-19.

Новий звіт, опублікований 8 вересня в журналі PLOS Medicine, показав, що НПЗП не пов’язані з будь-якими побічними ефектами у людей, яким було визначено позитивний тест на SARS-CoV-2, вірус, що викликає COVID-19. В рамках дослідження вчені оцінили дані про всі 9 236 жителів Данії, у яких був позитивний результат на SARS-CoV-2 в період з 27 лютого по 29 квітня 2020 р.з них 248 осіб (або 2,7 відсотка) приймали НПЗП протягом 30 днів після їх позитивного тесту на COVID-19.

З тих, хто дав позитивний результат і приймав НПЗП:  • 6,3% померли;
  • 24,5% були госпіталізовані;
  • 4,9% надійшли до відділення інтенсивної терапії лікарні.
 

З тих, хто дав позитивний результат і не приймав НПЗП:

  • 6,1% померли;
  • 21,2% були госпіталізовані;
  • 4,7% зверталися до відділення інтенсивної терапії.
 

Ніякі дані з груп не були статистично значущими.

Беручи до уваги наявні докази, немає причин відмовлятися від використання НПЗП, в тому числі і ібупрофену, під час пандемії SARS – CoV-2. Існують добре відомі побічні ефекти від НПЗП, які слід враховувати для будь-якого пацієнта.

Лікарі радять з обережністю робити поспішні висновки. Це пов’язано з тим, що НПЗП мають численні побічні ефекти, включаючи серцеві. ниркові та шлунково-кишкові ускладнення, які необхідно враховувати.

В деяких людей з хронічними супутніми захворюваннями вплив побічних ефектів у поєднанні з активною коронавірусною інфекцією може бути згубним. Іншими словами, людям з хронічним захворюванням нирок, серцевою недостатністю, інсультом в анамнезі та виразкою шлунка, ускладненою шлунково-кишковою кровотечею, слід уникати прийому НПЗП в цілому.

Ранні дослідження

Ранні дослідження стверджували, що SARS-CoV-2 зв’язується з клітинами-мішенями через ангіотензин-перетворюючий фермент 2 (ACE2). Згідно з квітневим дослідженням, опублікованим в The Lancettrusted Source, пацієнти, ймовірно, мають підвищену експресію ACE2, якщо їх раніше лікували інгібіторами ACE, блокаторами рецепторів ангіотензину II типу I (ARB) або тіазолідиндіонами.Автори цього дослідження були стурбовані тим, що люди, які приймають препарати, які можуть збільшити АПФ2 (наприклад, страждають серцево-судинними захворюваннями, гіпертонією та діабетом) могли мати більш серйозну тяжкість COVID-19, особливо якщо ці люди також приймали ібупрофен, що також підвищувало рівень ACE2.

Це була початкова гіпотеза, яка викликала занепокоєння у всьому світі.

Цей зв’язок з підвищувальною регуляцією ACE2 при прийомі НПЗП не був детально описаний в медичній літературі. Потрібні додаткові дослідження.

Таким чином, пацієнти завжди повинні говорити зі своїми лікарями про прийом НПЗП, особливо якщо у них є захворювання серця, нирок, цереброваскулярні і шлунково-кишкові захворювання.

Той факт, що Ібупрофен посилює АПФ2, отриманий в результаті досліджень на щурах, і цей ефект не обов’язково може передаватися на людину. Побоювання, що люди, які приймають Ібупрофен, можуть бути більш сприйнятливими до COVID-19, були обґрунтованими. Але ми не знаємо, чи підвищує ібупрофен рівень ACE2 у людей, і якщо так, то в якій мірі це може підвищити тяжкість протікання COVID-19.

Вчені кажуть, що хотіли б бачити більше досліджень, щоб підтвердити дані висновки.

Проте, з огляду на досить гіпотетичні підстави, на яких було піднято початкове занепокоєння, в даний час у нас є тільки обмежені підстави для надання конкретних рекомендацій щодо використання ібупрофену при діагностованому COVID-19.

Чи підходить Ібупрофен людям з covid-19?

Необхідно провести набагато більше досліджень, щоб остаточно зрозуміти побічні ефекти НПЗП і їх вплив на те, як протікає захворювання COVID-19. Поки немає достатніх доказів, щоб рекомендувати тим, хто приймає ібупрофен за іншими показаннями, припинити або замінити ібупрофен іншим протизапальним препаратом через пандемію COVID-19. Тим не менш, це не означає, що приймати ібупрофен без рецепта для зняття лихоманки або болю через COVID-19 абсолютно безпечно.

COVID-19-це не тільки респіраторне захворювання, але і мультисистемне захворювання, яке може серйозно вплинути на нирки, шлунково-кишковий тракт, серце і багато інших органів. Враховуючи його потенціал для побічних ефектів з боку нирок, шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи, використання ібупрофену, якщо і показано, то слід обмежувати мінімальною ефективною дозою протягом якомога коротшого періоду, бажано під керівництвом лікаря, щоб уникнути серйозних несприятливих наслідків.

Ібупрофен при легких формах коронавірусу

Дослідження вчених Австралії підтверджує, що ібупрофен не посилює COVID-19. Це надає “додаткову силу” рекомендації про те, що лікувати легкі симптоми ібупрофеном безпечно. Експерти рекомендують використовувати ібупрофен і парацетамол в міру необхідності для полегшення симптомів в легких випадках і тільки в суворій відповідності з інструкцією і рекомендаціями лікаря.

Нове дослідження надає обнадійливі докази його безпечного використання на ранніх стадіях захворювання. Але лікарі призначають НПЗП з урахуванням балансу користі або ризику для кожного пацієнта.Додано: 01/25/21 1:17
Категорія: Препарати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.