Головна / Педіатрія / Хвороба брудних рук: чим небезпечний ротавірус для дитини

Хвороба брудних рук: чим небезпечний ротавірус для дитини

Ротавіруси найбільш поширена причина важких діарейних захворювань у маленьких дітей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та ЮНІСЕФ, у світі щорічно реєструється близько двох мільярдів випадків діарейних захворювань, і 1,9 мільйона дітей у віці до 5 років щорічно помирають від діареї.

Кожна дитина у віці до 5 років відчуває в середньому три щорічних епізоди гострої діареї. Прямі наслідки діареї у дітей включають уповільнення росту і порушення когнітивного розвитку.

Хвороба брудних рук: чим небезпечний ротавірус для дитини 1

Суть хвороби

Збудник ротавірус передається через брудні руки, овочі і фрукти, забруднені харчові продукти і воду. Ротавірус в першу чергу вражає клітини ворсинок тонкого кишечника, особливо ті клітини, які знаходяться поблизу кінчиків ворсинок. Ці клітини виконують функцію перетравлення вуглеводів і всмоктування рідини та електролітів.

Отже, ротавірусні інфекції призводять до порушення всмоктування поживних речовин. Секреторний компонент діареї з підвищеною моторикою кишечника ще більше посилює зневоднення.

Ротавірусну інфекцію часто називають “кишковим грипом” через схожість початкових симптомів хвороби із зараженням грипом. Обидві хвороби маніфестують з субфебрильною температурою і відсутністю запальних явищ.Чому діти не ростуть?

Дослідження: 2003 рік, США, Перу. 224 дитини з Перу у віці від 0 до 35 місяців (3-х років). Три роки спостережень. Висновок: дефіцит зростання пропорційний тривалості діареї. У дітей, які відчували більш часті епізоди діареї, зростання було на 2,5 см менше, ніж у дітей без епізодів діареї (вже у віці 2-х років).

Можливий механізм: тому що при діареї пригнічуються корисні бактерії в кишечнику і розмножуються шкідливі. Це пошкоджує стінку кишки і поживні речовини не всмоктуються. Дитині їх не вистачає. Вона відстає в рості.

Хвороба брудних рук: чим небезпечний ротавірус для дитини 2

Симптоми

Симптоми ротавірусної інфекції зазвичай починаються протягом 2 днів після зараження і включають в себе ряд симптомів. 

До них відносяться:

  • Температура до 38,5 зазвичай буває першим симптомом;
  • Водянистий, безкровний пронос;
  • Блювота;
  • Зниження ваги;
  • Спазми в животі;
  • Зневоднення.
 

Втрата рідини 10% і більше від ваги дитини критична і може привести до смерті від зневоднення. Для дитини вагою 5 кг це всього лише 500 мл рідини.Діагностика включає лабораторні методи (аналіз крові на антитіла до ротавірусу) і посів культури.

Що робити?

Без лікаря: відпоюйте дитину сумішами для відновлення водно-електролітного балансу типу «регідрон».

Коли звернутися до лікаря: Якщо з’явилася кров в калі (ознака бактеріального коліту – це вже не ротавірусна інфекція).

Найбільш ефективний метод профілактики це вакцинація.Додано: 03/29/21 7:24
Категорія: Педіатрія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.